kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
 • 1 Post By merkür2
 • 1 Post By şeref aydemir

Konu: Ücretsiz İzin

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2013
  Mesajlar
  37

  Ücretsiz İzin

  SELAMÜN ALEYKÜM...
  çocuğu hastanede yatan bir erkek personele işverenin ücretsizi izin verme zorunluluğu var mı, varsa kaç gün ? yardımcı olur musunuz ?


 2. #2
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749
  Aleyküm selam Murat bey merhaba
  Bu tür hallerde ücretsiz izin verileceğine dair hüküm bulunmamaktadır,ANCAK SÖZLEŞMEDE HÜKÜM BULUNMASI HALİNDE izin verilmeli,izin verilmemesi halinde ise işverenin yapabileceği çok fazla bir şey yok,en iyisi bu tür hallerde insani açıdan,çalışanın motivasyonu ve çalışma barışının zedelenmemesi adına ücretsizde olsa izin verilmesi uygun olacaktır(bu iznin süresini,işyerini de düşünerek, saat ve gün bazında görüşerek ayarlayabilirsiniz)
  kolay gelsin

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Aralık.2013
  Mesajlar
  37
  şeref bey cevap için teşekkür ederim. Aslında konu çok farklı bu arkadaşın bebeği hastanede yatıyor yatış kağıdını da getirdi bize ancak personel durumdan kendisine pay çıkarmaya çalışıyor. 6 gün yıllık izin verdik 2 gün ücrtesiz 1 gün 7 saat, 1 gün 5,5 saat izin verdik. Bunların sonunda 11 gün rapor aldı rapor sonu 2 gün üst üste devamsız sonra 6 gün tekrar rapor aldı ve kendisi idare edildiği halde tazminatlı çıkışımı verene kadar rapor alacam diye söylemiş ustasına. Biz de buna istinaden devamsızlıktan dolayı çıkışını yaptık. Ancak savunmasında çocuğum hastaydı onun için gelmedim yazmış. Izin sorusunu bunun için sormuştum. Sanırım bu konuda yanlışa düşmedim. Teşekkür ederim...

 4. #4
  keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  5.804
  Çıkışını verdiğinizde savunmasını almadan yaptıysanız bu işlemi veya daha önceki bir konuda belirttiğiniz şekilde, noter kanalıyla değil de iadeli taahhütlü posta ile içeriği ıspatlanamaz şekilde, sadece alındı belgesine dayanarak yaptıysanız, o işçinin tazminatını almak için açacağı davada haklı sebebinizin varlığını ve olması gereken adımları izlediğinizi ıspatlamakta zorluk çekeceksiniz diye düşünüyorum.

 5. #5
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749
  Zman zaman bu tür durumlar yaşanır/yaşanıyor,buna kısaca işci-işveren çekişmesi desek yeridir.
  İşci yönünden yakını hasta + işyerinden çeşitli sebeblerle sorunu var,tazminat alarak ayrılma düşüncesinde!..
  İşveren yönünden tamam hastası var ama işyerinde işin durumu ortada, yeteri kadar da idare ettik,artık çekilmez hale geldi düşüncesinde!..
  Anlaşılan o ki,olay dava konusu olacak,sn.Keremceme katılmakla birlikte,ispatlayamazsanız yapılan bu feshin,haklı nedenle değil,geçerli nedenle yapılmış olduğuna karar verilir gibi gözüküyor,şayet böylesi durumlarda ilk devamsızlıkta ihtar,2 cisinde ücret kesintis, en son ki devamsızlık halinde fesih(yada ikincide fesih) olsaydı,bu feshin haklı nedene dayanmış olduğuna karar veriliirdi,
  Burada kilit nokta,ard arda bu 2 günlük devamsızlığın işveren yönünden haklı sebeb niteliğinde olup/olmayacağı noktasında düğümleniyor,bu durumda işci yönünden devamsızlık nedeni olarak bir özür hali,yani haklı bir nedeni var görünüyor,mahkeme bu noktayı bu olayda ağırlıklı olarak işci lehine değerlendirir düşüncesindeyim.
  Konu şeref aydemir tarafından (07.Aralık.2015 Saat 18:36 ) değiştirilmiştir.

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Aralık.2013
  Mesajlar
  37
  iadeli taahhütlü posta ile savunma istedim eline ulaşmış ve kendisinden savunma aldık. savunmasında çocuğun hastalığından bahsetmiş. lakin bu durum bizim için geçerli bir neden teşkil etmemekte. savunma verirken şahidimiz de var kendisine dedim 07.12.2015 (pazartesi) işe başlayacaksan. bu tutanakları yırtıp atayım dedim belli değil diye cevap verdi, pekala çocuğun 2 ay hastanede yatsa 2 ay gelemeyecek misin dedim gelemem dedi ona istinaden çıkış verdim. ancak fesih yazısını kendisi imzalamadı ben de o an yanımızda bulunan makine bakım ustasına şahit olarak imzadan imtina etmiştir yazdırarak imzalattım. haksız bir fesih yapmadığım kanaatindeyim. çıkış yollarını işçi kendisi tıkamış durumda bu durum da şahitlerle her an ispatlanabilir. sanırım dava yoluna gidecek arkadaş ancak bir sıkıntı olabileceği kanaatinde değilim... farklı yorum ve görüşlerinizi bekliyorum teşekkür ederim...

 7. #7
  merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Temmuz.2012
  Mesajlar
  5.199
  İş kanununda belirtilen izinler yıllık ücretli izin, doğum, ölüm, evlenme durumlarında zorunlu verilir. Bunların dışında işçiye zorunlu olarak verilmesi gereken izin bulunmamaktadır. Diğer nedenler ile işçi izin talebi olabilir ama işverenin izin verip vermemesi kendi insiyatifindedir. İşçi talep eder ve işv. talebi red ederse işçi işe gelmek zorundadır. Gelmez ise işe gelmedi tutanakları düzenlenir ve mazeretsiz işe gelmediği nedeni ile çıkışı yapılabilir.
  MURATGENÇ bunu beğendi.
  Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

 8. #8
  şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Kasım.2011
  Mesajlar
  4.749
  Genel manada sn.Merkür2 ye katılıyorum,
  işci çocuğunun hastalığı nedeniyle işverenden izin talep etse,işverende vermeyip işci devamsızlıkta bulunsa,işbu haklı sebeb(hastalık)durumunda o an işverenin yapabileceği(ücret kesintisi dışında)çok fazla bişey yok.

  Olayımız yönünden ise işci izin dahi talep etmemiş(iyi niyet ve etik açıdan talep etmesi uygun olurdu)ama işverenin bilgisi var ve özürsüz devamsızlıkta da bulunmamış(çocuğum hasta demiş ve bu durumu da belgeleyebiliyor)iş bu özür nedeni(haklı sebeb) karşısında,bu davanın (işciye kolaylık gösterilmiş olmasına rağmen) işci lehine sonuçlanacağı düşüncesindeyim.
  MURATGENÇ bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ücretsiz İzin Kullanan İşçinin Yıllık İzin Hakkı Doğar mı?
  Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Haziran.2009, 11:27
 2. Ücretsiz İzin
  Konu Sahibi TALHAM Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 23.Şubat.2009, 11:31
 3. Ücretsiz İzin
  Konu Sahibi özlem... Forum SGK Mevzuatı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 31.Aralık.2008, 09:31
 4. Ücretsiz İzin Hk.
  Konu Sahibi kaan070608 Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 18.Eylül.2008, 14:43
 5. Doğumdan Dolayı Ücreti İzin ve Doğumdan Sonrası Ücretsiz İzin Hk.
  Konu Sahibi mes_ar Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 26.Aralık.2007, 15:54

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36