kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Mühendis Asgari Ücreti Hk

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2005
    Mesajlar
    191

    Mühendis Asgari Ücreti Hk

    merhaba,

    TMMOB Yönetim Kurulu ücretli çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları için 2016 yılı ilk işe giriş bildirgesinde baz alınacak asgari brüt ücreti 3.300 TL olarak belirledi.
    Yönetim Kurulu ayrıca; odalarınca belgeli çalışmanın koşul olduğu uzmanlık alanlarında, mesleki deneyimin arandığı alanlarda, şantiye şefliği, sorumlu müdürlük, iş güvenliği uzmanlığı, yapı denetim elemanı, teknik nezaretçi, uzak yol kaptanlığı gibi hizmetlerde asgari ücret uygulanmayacağını, bu durumda olan mühendis, mimar, şehir plancılarının ücretlerinin alınan sorumluluk gereği belirlenen asgari ücretinin üzerinde olmak zorunda olduğunu da karar altına aldı.

    yukarıda bahse konu olan ücreti işveren işe girişlerde kullanmak/ödemek zorunda mıdır ? daha düşük bir ücret ödeyebilir mi ? şayet düşük ücret öderse cezai yaptırım uygulanır mı ?

    her piyon potansiyel vezirdir.

  2. #2
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Her yıl başında belirlenen asgari ücretten az olmamasından başka bir mecburiyeti yoktur işverenin ücret konusunda.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2009
    Mesajlar
    353
    Odaların bir kısmı kamu gücüne dayanarak işlem yaparlar, Bu hak onlara belli kanunlar ile verilmiştir. Bahsettiğiniz odanın en üst kurulu Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğidir.
    Odanın internet sayfasında şöyle bir açıklama var

    ""31 Temmuz 2012 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurulu ile Birliğe bağlı odalarımızın üyelerine yönelik bir protokol imzaladık.

    Karşılıklı mutabakata vararak imzalanan bu protokolün amacı: "Sosyal güvenliğin toplumun tüm bireyleri için temel bir hak olduğu gerçeğinden hareketle, sosyal güvenlik hakkından yoksun bırakan kayıt dışı istihdam ve emeklilik haklarının eksik tesisine etki eden ücretlerin SGK’ya eksik bildirimini önlemek, sosyal güvenlik kavramının temel bir hak olduğunun toplumumun tüm bireyleri tarafından bilinmesini ve bu hakkı koruyan kurumların tanıtılmasını sağlamak, vatandaşlarımızı yeni düzenlemeler ile ortaya çıkan hak ve yükümlülükler konusunda bilgilendirmek, toplumda sosyal güvenlik bilincinin oluşmasını sağlamak amacıyla işbirliği yapılması"dır.

    Bu protokolün dayanağı; 31.05.2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 100. maddesi ile 16.05.2006 tarihli ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanunu’nun 13. maddesinin (g) bendi ve 14. maddesinin (d) bendidir.

    Bu protokole göre Birliğimiz "ücretlerinin eksik bildirilmesini önlemek amacıyla mühendislik, mimarlık ve şehir planlama alanlarında meslek icra eden disiplinlere ilişkin olarak yıllık bazda asgari ücret seviyeleri belirleyerek SGK’ya iletecektir"."

    3

    daha aşağı bir ücrette sıkıntı yaşanabilir.



    Aynı yazı 3 defa tekrar
    Konu nguroy tarafından (19.Şubat.2016 Saat 14:14 ) değiştirilmiştir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Kasım.2009
    Mesajlar
    353
    Cevap neden böyle oldu bilmiyorum.

  5. #5
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Sıfır sıkıntı sn.ferruh.
    Bahsi geçen TMMOB nin belirlediği asgari ücrete uymama durumunda işverene çıkacak sıkıntı yoktur. Konu ücret odaların üyelerine daha altında ücrete çalışmayın ifadeisyle tavsiye ettiği asgari ücrettir.
    Bir iş mahkemesi davasında emsal ücret tesbiti durumunda dikkate alınır ama onun dışında başkaca bir yaptırımı şu an için yoktur.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Kasım.2009
    Mesajlar
    353
    Sayın keremcem
    Bu tür odalar varlıklarını direk anayasamızdan alırlar

    Anayasamızın 135. maddesi

    " H. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları

    MADDE 135. – Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları; belli bir mesleğe mensup olanların müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, mesleğin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ile ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlâkını korumak maksadı ile kanunla kurulan ve organları kendi üyeleri tarafından kanunda gösterilen usullere göre yargı gözetimi altında, gizli oyla seçilen kamu tüzelkişilikleridir.
    Kamu kurum ve kuruluşları ile kamu iktisadî teşebbüslerinde aslî ve sürekli görevlerde çalışanların meslek kuruluşlarına girme mecburiyeti aranmaz.
    (Değişik: 23.7.1995-4121/13 md.) Bu meslek kuruluşları, kuruluş amaçları dışında faaliyette bulunamazlar.
    (Değişik: 23.7.1995-4121/13 md.) Bu meslek kuruluşları ve üst kuruluşları organlarının seçimlerinde siyasî partiler aday gösteremezler.
    (Değişik: 23.7.1995-4121/13 md.) Bu meslek kuruluşları üzerinde Devletin idarî ve malî denetimine ilişkin kurallar kanunla düzenlenir.
    (Değişik: 23.7.1995-4121/13 md.) Amaçları dışında faaliyet gösteren meslek kuruluşlarının sorumlu organlarının görevine, kanunun belirlediği merciin veya Cumhuriyet savcısının istemi üzerine mahkeme kararıyla son verilir ve yerlerine yenileri seçtirilir.
    (Değişik: 23.7.1995-4121/13 md.) Ancak, millî güvenliğin, kamu düzeninin, suç işlenmesini veya suçun devamını önlemenin yahut yakalamanın gerektirdiği hallerde gecikmede sakınca varsa, kanunla bir merci, meslek kuruluşlarını veya üst kuruluşlarını faaliyetten men ile yetkilendirilebilir. Bu merciin kararı, yirmidört saat içerisinde görevli hâkimin onayına sunulur. Hâkim, kararını kırksekiz saat içinde açıklar; aksi halde, bu idarî karar kendiliğinden yürürlükten kalkar
    ."

    Soru sahibi çalışanmı işverenmi oda yönetimi üyesimi bilemiyorum fakat kaynağını direk anayasamızdan alan bu tür kurum ve meslek kuruluşlarının yaptıkları işlemlerle ilgili peşinen (sıfır sorun) demek bana çok doğru gelmiyor. Belkide ve umarım ben yanılıyorumdur.

    Hrşey bir tarafa bu tür odaların, (Baroların, tabibler birliğnin, eczacılar odasının vb) tek taraflı olarak icrai işlemler yapma yetkisi vardır. Yani oda kararına uymayan bir üyenin odadan ihracına kadar bir takım disiplin cezası verme yetkisi vardır. Şayet oda kendi belirlediği bir ücretin altında iş yapan üyesini tespit ederse , en azından bu disiplin kurullarını uygulayabilir.

    Sorunda vardır riskte var.

  7. #7
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714
    a. İş kanunu sözleşme serbesti bağlamında,bağlayıcı olmayacağı,
    b.sgk meslek kodları uygulaması yönünden suistimaller ve prim noksanlığını önlemeyeyönelik olabileceği,
    c.çeşitli sebeplerle dava konusu edilmesi halinde dikkate alınacağı,alınsa da illaki bahsekonu ücrete hükmedimeyebileceği,
    düşüncesindeyim.

  8. #8
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    Soru, bu ücrete uymayan işverene bir yaptırım olur mu anlamında olduğundan, yanıtım sadece o ücrete uymayan işverene karşı bir yaptırımı olamayacağı yönündedir sn.ferruh.
    Dediğiniz gibi, ilgili meslek odaları, üyelerinin , belirledikleri asgari ücretin altında çalışmamalarını isteyebilir, işveren tarafa benim belirlediğim ücretin altında çalıştıramazsın diyemez.
    Kaba kaçacak belki ama , berberler odasının belirlediği ücret tarifesi, TMMOB nin belirlediği bağımlı çalışan xx mühendislerine ödenebilecek asgari ücret tavsiyesinden çok daha etkili ve kesinlikle geçerlidir.

  9. #9
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714
    İşyeri hekim ücretleri noktasında,tabirler birliğinin de benzer uygulaması vardı,sonuç uyma mecburiyetliliğinin olmaması şeklinde olmuştu.

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Kasım.2009
    Mesajlar
    353
    Sn keremcem, mutlaka soru işverene yönelikti. ortada bir protokol var ve bu protokolde taraflara belli yükümlülükler getirilmiş,

    Belki, SGK odanın belirlediği ücretin altında bir prim bildirimini kabul etmeyebilir
    Belki, SGK 1647 TL üzerinden prim kabul edebilir ve oda buna itiraz edebilir
    Oda itiraz eder SGK bu itirazı kabul ederse SGK ne yapar/ne yapabilir ( İşverene yönelik)

    gibi sorularında soru sahibi tarafından düşünülmesini isterim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Mühendis Asgari Ücreti
    Konu Sahibi şule Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 32
    Son Mesaj : 17.Mart.2016, 17:52
  2. Avukatların asgari ücreti
    Konu Sahibi stajer34 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 06.Şubat.2012, 11:46
  3. 2010 Asgari Ücreti belli oldu.
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 30.Mart.2010, 11:08
  4. Asgari Geçim Ücreti
    Konu Sahibi T U R K O Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 01.Nisan.2009, 14:06
  5. mühendis ve muhasebeci ücreti
    Konu Sahibi zarha Forum Konu Dışı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 10.Ağustos.2005, 15:30

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36