kamu işçi maaş

Konu: Fazla Mesai Ücreti Yerine İzin Kullandırma

Fazla Mesai Ücreti Yerine İzin Kullandırma

MErhaba,
    ilgili maddede;
    Fazla çalışma, Kanunda yazılı koşullar çerçevesinde, haftalık kırkbeş saati aşan çalışmalardır
    Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçi isterse, bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat onbeş dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir.

benim sorum ise eski çalıştıgım iş yeri bana uyguladğı her fazla mesai için DİNLENDİRME uyguluyordu sırf mesai ücreti almayım diye,
    bir hafta 55 saat çalıştırıyor ise, sonraki hafta 35 saat çalıştırarak ay sonu mesai ücreti almamamı sağlıyordu,
    yada ilk hafta 35 saat çalıştırıp iş var diye sonraki hafta 55 saat çalıştırması gibi, bu 6 sene boyunca sürekli bu şekilde olmuş ve hala öyle yapmaya devam etmektedir,

geçmişe dönük hukuki mücadeleye girmek istiyorum bu şirketle,ancak elimde kağıtsal bir döküm yok, şirketin elindeki kayıtlarda bu var, kurumsal bir firma olduğu için

ne yapalabilirimin cevabı için şimdiden teşekkürler

avukatlık bir durum olabilir mi?
    benim aklıma ilk; çalışma ve bölge müdürlüğüne şikayet edip, geçmişe dönük bu uygulamalardan kaynaklı alacak tahsili için bir şikayette mi bulunmalıyım?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    35+55 şeklinde gidiyorsa hep, üzerine çıkmıyorsa, denkleştirme uygulaması gibi görülüyor.
    İş sözleşmenizi hatırlıyormusunuz, denkleştirme ile ilgili madde olabilir mi?

yo hayır o şekilde gitmiyor, değişken sürekli, örnek olarak verdim onu, haftalık 45 saat üştü çalışmalar için,

denkleştirme de bile 1,5 katı verilmesi gerekmiyormu? 4857 deki 41. madde o şekilde ben sadece örnek verdim ..

iş sözleşmesine ulaşıcam yakında, öyle olduğunu sanmıyorum, olsa bile bu etik ve yasalmıdır ki ?

10 saat fazla mesai izni 10 saat olarak kullandırılamaz ancak bunlar bana hep o şekilde kullandırdılar

Alıntı muzy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yo hayır o şekilde gitmiyor, değişken sürekli, örnek olarak verdim onu, haftalık 45 saat üştü çalışmalar için,

denkleştirme de bile 1,5 katı verilmesi gerekmiyormu? 4857 deki 41. madde o şekilde ben sadece örnek verdim ..

iş sözleşmesine ulaşıcam yakında, öyle olduğunu sanmıyorum, olsa bile bu etik ve yasalmıdır ki ?

10 saat fazla mesai izni 10 saat olarak kullandırılamaz ancak bunlar bana hep o şekilde kullandırdılar
    Denkleştirme ise,usulune uygun yapılıyorsa, bence oldukça etiktir.
    En çok 2 aylık süre içinde bazı haftalarda 45 saat aşılsa da, toplam sürede ortalama 45 saati aşmıyorsa, fazla çalışma da yok demektir.
    Denkleştirme uygulaması varsa, fazla çalışma yoksa, karşılığında 1/1 izin kullandırma da olmaz onun adı sn. muzy

denkleştirme esasını ve uygulamadaki doğruluğunu anladım şimdi, teşekkürler cevap için

peki 7,5 saati aşan gece çalışmaları için durum nedir?

ilgili gece çalışma maddesinde '' "20.00 ile 06.00 arasındaki çalışmalar gece çalışmasıdır 7,5 saati geçemez" die bir madde okudum, bazı sektörler hariç

geçtiğini iddaa ettiğim durumlar yaşadım, ancak elimde bir delil yok, ama 7,5 saati geçmediğime dairde işvereninde bir delili yok, attığım bir imza yok, tanıklarla kanıtlayabilirim sadece, bu durumda ne yapılabilir sn. kerem bey

Ispatlayabildiğinizin karşılığında ücret ödediğini ıspatlamak zorundadır işveren.
    Siz gece 7,5 saatten fazla çalıştığınızı ıspatlayıp ücretini talep edersiniz, işveren de o ıspatladığınız süreler için fazla çalışma ücreti hesabı ile ödeme yaptığını ıspatlamak zorunda kalır. ödediğini Ispatlayamazsa, ıspatladığınız gece çalışmalarına ait ücreti ödemek durumunda kalır.

arkadaşlar merhaba
    askerlik ve doğum borçlanması ile ilgili güncel bilgiyi nerden bulabilirim hesaplamaları o rakamları elinizde varsa mail atabilir misiniz arzuu7878@hotmail.com

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)