kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni

Konu: Özel Güvenlik Vardiya Sistemi

Şeref abi haklısınız ; (bu arada soru sahibi forumdan çıkmış) soru sahibinin çalışan değil işi alan yüklenici olduğunu düşünüyorum.(Yanılıyorda olabilirim) yazdıklarımın bir sebebi çalışanmı/yüklenicimi olduğunun tespiti içindi.
    Çalışan olsa idi, sizin "haftalık çalışma süresine ilişkin" ifadenize cevap gelirdi.
    Neyse, sayın üye tekrar cevap yazarsa devam ederiz.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Soru sahibi bu işi alan şirketin sahibi/ortağı yada tüzel kişiliğin bir yetkilisi.
    Sorularımıza cevap verilirse tekrar paylaşırız.

Sözleşmede haftalık genel olarak çalışma saati 45 saattir diyor bir firma adı altında bizim kurumda özl güvenlik görevlisi olarak çalışıyorlar bz devlet g9revlisi olarak vardiya ve hakedişlere için kontrol teşkilatı kurduk şirket yetkilisi faturayı kesiyor ona göre bizde il müdürlüğüne hakedişlere göndererek ödeme yapuruz bz burda sigorta yatmış mı maaşı ödeniyor mu diye kontrol ediyoruz

Bn ne işi alan yüklenici nede çalışan br güvenliğim bn sadece ilgili kamu kurumunda br devlt memuruyum amacm hem personelin yüzünün gülmesi ailesine daha fazla zaman ayırması ikincisi idare tarafandan personellerin vay bnm izn günün c.tsi olsun vay bnm ızn
    Günm pazar olsun derdi yok

Haklısınız ama yinede anlaşılan mutabık kalacağınız orta yolun bulunması gerekiyor.

şeref by kontrol teşkilatını değiştirip imzalayacağız ancak bnm burada size danıştığım konu bize daha sonradan bu vardiya sıstmı problem yaratır mı bana göre kanuni açıdan sıkıntı yok gibi sözleşmede de genel olarak haftalık 45 saattır diyor aylık 180 saat çalışıoyr bu sıstemde

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Denkleştirme yapılabilirliğiyle ilgili iş sözleşmelerinde bir tanım mevcut değilse, ben denkleştirme yaptım diyemezsiniz.
    Bu durumda denkleştirme adıyla yaptırdığınız fazla çalışma süreleri için çalışanların ücret talebi olduğunda ilgili taşeron firma bu ücretleri ödemekle yükümlü olacaktır ve bu yükümlülük neticesinde doğan fazla ödemeleri de , çalışma düzenini kurumun belirlemiş olması nedeniyle haliyle kuruma fatura edebilecektir.
    Hal böyle olunca da ileri bir sorunla karşılaşma ihtimaliniz elbette mevcuttur.

Kerem by sözleşmelerde günlük 11 saat de çalışır demiyor ama ćoğu yer 11 saat çalıştırıyor sözleşmede bayram mesaisi yüzde ellisine verilir diyor diğer yüzde ellisi ne olcak peki mesai alamavak sözleşmeye göre diyeceksiniz ki izin ver evet bnde izin veriyorum mesai alamayanlara ama sözleşmede mesai alamayanlara izin verde demiyor yanı her hüküm sözleşmede yok bu gibi örnekleri size ćoğaltabilirim.
    Konu Lider07 tarafından (15.Mart.2016 Saat 11:02 ) değiştirilmiştir.

]Kerem by sözleşmelerde günlük 11 saat de çalışır demiyor ama çoğu yer 11 saat çalıştırıyor sözleşmede bayram mesaisi yüzde ellisine verilir diyor diğer yüzde ellisi ne olcak peki mesai alamayacak sözleşmeye göre diyeceksiniz ki izin ver evet bnde izin veriyorum mesai alamayanlara ama sözleşmede mesai alamayanlara izin verde demiyor yanı her hüküm sözleşmede yok bu gibi örnekleri size çoğaltabilirim.Ayrıca güvenliklerini bu sistemden memnun denkleştirme onayıda yazılı olarak alablrim ilgili kanun maddelerine ilgi tutarak

Usül ve esas önemli.Malum kamuda gerek iç denetim, gerekse Sayıştay denetimleri sözkonusu.Ben burada bu işe ait idare ile işi alan firma arasında ki sözleşmeye önem veriyorum,bu ve benzeri konulara ilişkin bu sözleşmede hükümler var ise iş sözleşmeleri de kanunlara aykırı olmadıkça bu ihale sözleşmesi paralelinde olmalı,ihtilaf doğurmamalıdır.Kısaca anladığım Bana kalırsa hafta tatili 1 gün olacak şekilde hafta bazında 7.5.6=45 saat şeklinde olması,
    Bu sisteme devam edilecekse, denkleştirme noktasında iş sözleşmelerinde hüküm yok ise işçilerle bu konuda mutabakata varılmalı ve bu durum yazıya dökülerek taraflarca imzalanmalı,
    Sözleşmede 11 saat yazılması durumu, günlük çalışma süresinin azami sınırıdır,Bunudikkate alarak sizde 11 saat çalıştırabilirsiniz,ancak gerek bu tür çalışmada,gerekse mevcut vardiya sistemi ile çalışmada, vardiyalardaki işci sayılarında azalma olabilir,eğer vardiyalardaki işci sayılarında azalma oluyor,azalmaya sebebiyet veriliyor,bu süreçte bir olay meydana geldiğinde bu nokta dikkate alınır,yani şöyle olaydı böyle olmazdı gibi,
    Sözleşmelerde özel hükümler yok ise bayram ve genel tatil çalışmaları fazla çalışma gibi ödenmez,sizin sözleşmelerde "Bayram mesaisi %50 si verilir"ne demek anlayamadım ama işci lehine fazla çalışma gibide ödenebilir,bu konudaki ibareyi tam olarak yazarsanız,daha net cevap verilebilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)