kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Son 120 Gün Hesabında Sayılan Haller

Son 120 Gün Hesabında Sayılan Haller

Merhaba,
    İşsizlik maaşı son 120 gün hesabında sayılan haller nelerdir ?
    Sayılmayan Haller
    Hastalık,
    Ücretsiz izin,
    Disiplin cezası
    Gözaltına alınma,
    Hükümlülükle sonuçlanmayan tutukluluk hali,
    Kısmi istihdam,
    Grev,
    Lokavt,
    Genel hayatı etkileyen olaylar,
    Ekonomik kriz,
    Doğal afetler,

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Başta İzinsiz ve özürsüz devamsızlık hali var ama başkaca hallerde olabilir(tam bilmiyorum)

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Başta İzinsiz ve özürsüz devamsızlık hali var ama başkaca hallerde olabilir(tam bilmiyorum)
    İzinsiz ve özürsüz davranışlar bordroda ücretsiz izin olarak işlem görüyor.
    Sonuçta 1 gün işe gelmeyen personelin eksik gün bildirimini kendisinden savunma aldıktan sonra ücretsiz izin olarak işliyoruz.
    Genel düşündüğümde işsizlik maaşına hak kazandırmayan haller sadece sözleşme fesih halleri kalıyor.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İşsizlik maaşına hak kazanma ile son 120 günde hesaba dahil edilen edilmeyen günler konuları farklıdır.
    İşsizlik maaşının şartlarından biridir son 120 gün kesintisiz prim ödenmesi, bu 120 gün içindeki işverence kabul edilip verilen izinler-raporlu olunan süreler 120 gün hesabına halel getirmez.
    O son 120 gün içinde çalışanın habersiz devamsızlığı varsa 120 gün süreklilik şartı sağlanamamış olur normalde, ama siz habersiz devamsızlıklar için ücretsiz izin olarak giriş yapıyorsanız ,
    dediğiniz gibi geriye ( diğer 600gün vs şartları sağlanıyorsa) fesih sebebi / şeklikalıyor sadece

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşsizlik maaşına hak kazanma ile son 120 günde hesaba dahil edilen edilmeyen günler konuları farklıdır.
    İşsizlik maaşının şartlarından biridir son 120 gün kesintisiz prim ödenmesi, bu 120 gün içindeki işverence kabul edilip verilen izinler-raporlu olunan süreler 120 gün hesabına halel getirmez.
    O son 120 gün içinde çalışanın habersiz devamsızlığı varsa 120 gün süreklilik şartı sağlanamamış olur normalde, ama siz habersiz devamsızlıklar için ücretsiz izin olarak giriş yapıyorsanız ,
    dediğiniz gibi geriye ( diğer 600gün vs şartları sağlanıyorsa) fesih sebebi / şeklikalıyor sadece
    Uygulamada genelde Ücretsiz izin belirtiyoruz fakat bu biraz da çalışan kişinin iyi niyetine ve devamsızlık nedenine bağlı oluyor.
    Asıl öğrenmek istediğim ay içerisinde kötü niyetle devamsızlık yapan kişinin bordrosunda eksik gün nedenini ücretsiz izin değil de devamsızlık olarak işaretlediğimizde ve personelin o ay içerisinde işten ayrıldığını düşünürsek kişi son 120 gün hesabında 1 günlük devamsızlığı olduğu için işsizlik maaşından yararlanamayacaktır. Doğru mu ?

Merhabalar 120 günü 8günle kaçırdım geriye dönük hiç boşluğum yok işsizlik maaşı ala bilirmiyim hamilelik sebebiyle işte. Çıkarıldım 3 ay çalışıyordum

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı kadanmelih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uygulamada genelde Ücretsiz izin belirtiyoruz fakat bu biraz da çalışan kişinin iyi niyetine ve devamsızlık nedenine bağlı oluyor.
    Asıl öğrenmek istediğim ay içerisinde kötü niyetle devamsızlık yapan kişinin bordrosunda eksik gün nedenini ücretsiz izin değil de devamsızlık olarak işaretlediğimizde ve personelin o ay içerisinde işten ayrıldığını düşünürsek kişi son 120 gün hesabında 1 günlük devamsızlığı olduğu için işsizlik maaşından yararlanamayacaktır. Doğru mu ?
    Evet doğrudur.
    Alıntı Masal 29 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar 120 günü 8günle kaçırdım geriye dönük hiç boşluğum yok işsizlik maaşı ala bilirmiyim hamilelik sebebiyle işte. Çıkarıldım 3 ay çalışıyordum
    Yukarıdaki 1 günlük eksikle 120gün şartı sağlanamadığı için işsizlik sigortsından yararlanılamayacağı örneğine bakacak olursanız, 8 günle kaçırınca , sizin de 120 gün şartını sağlayamadığınız için yararlanamamanız normal.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Başta İzinsiz ve özürsüz devamsızlık hali var
    Alıntı kadanmelih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İzinsiz ve özürsüz davranışlar bordroda ücretsiz izin olarak işlem görüyor
    Hukuken görmemesi gerekir.
    Bu uygulama tamamen sizin insiyatifiniz,(uygulanamaz değil,çalışan lehine elbette uygulanabilir)

[QUOTE=keremcem;403146
    [/QUOTE]
    katılıyorum.
    kadanmelih bunu beğendi.

Merhaba,bir fabrikada kalite müh. olarak çalışıyorum.Maaşların ödenmemesi nedeniyle fesih yapıp,işsizlik maaşına başvuracağım.İşe 24.11.2015 de başladım.01.03.2016-10.03.2016 arası 10 gün raporlu,11.03.2016(cuma) tarihinde ücretsiz izinliydim.O hafta çalışmadığım için 12.03 ve 13.03 ödenmiyor mu.Mart ayında kaç gün sigorta primim yatırılacak.120 gün sgk primim benim hesabıma göre 05.04.2016 da doluyor.Doğru mu hesaplamışım ?

merhaba benım yaklaşık eylül 14ten şubat 17ye kadar hem saglık raporum hem dogum raporum var sonrasındada dogumdan dolayı ucretsız ızne ayrıldım subat 17den 8 hazırana kadar ucretsız ızındeydım ve benı ısten cıkardılar kuculmeye gıttıklerı ıcın. bende işsizlik maasına başvurdum cevap gelmeyince işkuru aradım şubat ayında eksik primleriniz varmıs onun için işyerine yazı gönderdik sonucu bekliyoruz dediler. bu 120gun hesabı kafamı karıştırıyor. kimi diyor 120 gun kesintisiz çalışmış olmak gerek ucretsiz izin geçmez.kimide gecer diyor. yani ben işsizlik maaşı alabilirmiyim alamazmıyım.27 haziran 2013ten beri çalışıyordum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)