kamu işçi maaş

Konu: Yıllık İzin Defteri

Lightbulb Yıllık İzin Defteri

Yeni çalışmaya başladığım şirkette 20 yıllık çalışan işçiler var bunlara usule uygun olmayan şekilde izinler verilmiş. Bunlarda malum 1 gün 3 gün 5 gün gibi.

Bunları usulüne uygun olarak yeniden yazsam bordro ve e bildirge ayağında tutmayacak.

çalışma bakanlığından bir denetime girsek usulüne uygun olmayan izinlerden dolayı ceza alır mıyız ve ceza almamak için ne gibi düzenleme yapmalıyım lütfen yorumlarınızı bekliyorum.

Tahsin Kurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tahsin Kurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Selamlar
    4857 kanun 56.maddesinde açıkca belirtilmiş.Kısaca;
    "tarafların anlaşması şartıyla yıllık izin en fazla 3'e bölünebilir,ancak bir bölümü 10 günden az olamaz."
    Yine 2015 yılı rakamlarına göre "Yıllık ücretli izni yasaya aykırı olarak bölünen her işçi için 285 TL" idari para cezası var..

Geçmiş yıllar için artık bişey yapılamaz kanımca.Denetime girilirse ceremesine katlanmak icab edecektir.
    2016 yılı itibariyle düzene koymalısınız...
    Bir mum diğer bir mumu tutuşturmakla,ışığından bir şey kaybetmez. (Mevlâna Celâlediin-i Rûmî)

teşekkür ederim ben yeni defter yazmaya başladım usulüne uygun olarak geçmiş izinleri düzenleyeyim diye fakat bordro ayağında tutmayacak diye vazgeçtim o zaman yapacak bir şey yok ben burada başladığım zamandan mes'ulum sonuç itibari ile geçmişi düzeltemiyorum. tekrar teşekkür ederim

Merhaba Şule Hanım,
    Aynı meseleyi kendi çalışmaya başladığım şirkette ben de yaşadım ve tüm izin döküm belge ne varsa hepsini tanık vs ile tespit edip sıfırdan düzenledim. sonuç olarak kimisinin içeride 60-70 gün izin hakkedişi olduğu ortaya çıktı ve hepsini kullandırdım. Sisteme de girdim. Hepsine ait yıllık izin kartoteksi hazırladım öncelikle. kartoteks defterden daha kolay excellde kendi oluşturduğum şablonu kartona döküp herkese ait kart açtım herkesten kullandıkları izinlerin imzalarını da aldım. böylece her denetimde gösteriyoruz. maalesef işe yeni başlasanız da geçmişe ait sorumluluk ortadan kalkmıyor. birinin onları düzenlemesi lazım.

kolay gelsin iyi günler.

Best Regards
    Semâ Mevlüde ÜLGÜL
    HRM

sema hanım aslında sıkıntı şu geçmiş verileri yeni deftere geçiriyorum fakat usulüne uygun değil o veriler ve bende usulüne uygun yazsam da bordro ayağında yakalanacağım için ne varsa usulüne uygun olmayan günler şeklinde bordroya ne yansıtılmış ise zamanında onları yeniden yazıyor ve kontrol ediyorum. kalan izinleri tespit edip usulüne uygun mart 2016 itibari ile kullandıracağım geçmişten mes'ulum ama düzeltemiyorum maalesef bu durumda da denetimden gecer isek ceza alacağız gıbı duruyor

başka bir yolu var ise yardımlarınızı bekliyorum.

teşekkür ederim

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Sn.Tahsin beye katılıyorum

Alıntı şule35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ...................... kalan izinleri tespit edip usulüne uygun mart 2016 itibari ile kullandıracağım geçmişten mes'ulum ama düzeltemiyorum maalesef bu durumda da denetimden gecer isek ceza alacağız gıbı duruyor
    Kalan izinleri belirttiğiniz gibi kullandırmanız uygun,daha sonra da zamanında kullandırmaya devam ediniz,geçmiş olumsuzluklardan siz değil işveren mesul,zira siz bu olumsuzlukların olduğu dönemlerde bu işyerinde çalışmıyordunuz,ceza alacaksa da işveren alacak,siz kendi döneminizden sorumlusunuz,işveren size de rücu ettiremez merak etmeyiniz.
    Not.işvereni bu durumlar hakkında önceden bilgilendiriniz ki haberi olsun.

teşekkür ediyorum şeref bey bende aynı fikirdeyim bu durumda yapacak birşey yok

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)