kamu işçi maaş

Konu: 12 ve 14 Yaşındaki Çocuğumun Çalıştırılması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2016
    Mesajlar
    2

    12 ve 14 Yaşındaki Çocuğumun Çalıştırılması

    Merhaba. 12 ve 14 yaşında iki oğlum var. Kisaca sorunumu paylaşmak istiyorum.Çocuklarımız eski eşim yani babaları tarafından benim onayım ve çocukların isteği olmayan işte çalıştırıliyor. Örneğin çocuklarımızın babası her sene okullar kapaninca tatil yerlerinde sahilde şezlong ve içkili yemek yeri çalıştırıyor. Çocuklar bu mekanda garsonluk yapıyor. 14 yaşındaki oğlumun velayeti babasında ve okul döneminde bile markette saatlerce çalıştırıyor. Bu çocukların çalıştırılması yasak mı? Çocuklarımın yaşıtları gibi çocuk gibi yaşayabilmeleri için ne yapabilirim.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2016
    Mesajlar
    6
    Merhabalar.
    Sizin konunuzla ilgili bir yönetmelik mevcuttur.
    "Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usül ve Esasları Hakkında Yönetmelik"
    Öncelikle buradaki tanımlamalardan
    Madde 4:
    Çocuk işçi : 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişiyi tanımlamaktadır.
    Zaten 12 yaşındaki çocuğunuz zaten çalıştırılamıyor bile. Doğum zamanına bakarak büyük çocuğunuzun da durumuna bakabilirsiniz. Ay farkı ile belki o da çalıştırılamayacak. Tabi yaşı 14 dahi olsa yönetmelik bunu da kontrol altına almak istiyor.

    Bununla beraber ;
    Madde 5
    (Ek fıkra:RG-21/2/2013-28566) Ayrıca yaş kayıtlarına bağlı olarak müsaade edilen işlerden olsalar dahi hazırlama, tamamlama ve temizleme işlerinde, alkol, sigara ve bağımlılığa yol açan maddelerin üretimi ve toptan satış işlerinde, parlayıcı, patlayıcı, zararlı ve tehlikeli maddelerin toptan ve perakende satış işleri ile bu gibi maddelerin imali, işlenmesi, depolanması işleri ve bu maddelere maruz kalma ihtimali bulunan her türlü işlerde, gürültü ve/veya vibrasyonun yüksek olduğu ortamlarda yapılan işlerde, aşırı sıcak ve soğuk ortamda çalışma gerektiren işlerde, sağlığa zararlı ve meslek hastalığına yol açan maddeler ile yapılan işlerde, radyoaktif maddelere ve zararlı ışınlara maruz kalınması ihtimali olan işlerde, fazla dikkat isteyen ve aralıksız ayakta durmayı gerektiren işlerde, parça başı ve prim sistemi ile ücret ödenen işlerde, eğitim amaçlı işler hariç iş bitiminde evine veya ailesinin yanına dönmesine imkan sağlamayan işlerde, işyeri hekimi raporu ile fiziki ve psikolojik yeterliliklerinin üzerinde olan işlerde, eğitim, deney eksikliği, güvenlik konusunda dikkat eksikliği getirme ihtimali olan işlerde, para taşıma ve tahsilat işleri ile 4857 sayılı İş Kanununun 69 uncu maddesinin birinci fıkrasında belirtilen gece dönemine rastlayan sürelerde yapılan işlerde 18 yaşını doldurmayan işçiler çalıştırılamaz.

    Madde 9 —Çocuk ve genç işçiler, ulusal bayram ve genel tatil günlerinde çalıştırılamazlar. Ayrıca bugünlere ilişkin ücretler bir iş karşılığı olmaksızın ödenir.

    Bu duruma göre zaten rızasız olarak çalıştırılabilmesi imkansızdır.
    Benim bilgim bunlardır. Arkadaşlardan ekleyip yardımcı olacak olursa daha iyi olur.
    Kolaylıklar dilerim.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2016
    Mesajlar
    2
    Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Aklıma takılan diğer durum çocukların babası olması bu durumu değiştirir mi? Çocuklarım bana yardım ediyor gibi bir savunma yapma hakkı var mı? Ve nereye bildirmek gerekiyor bu durumu

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2016
    Mesajlar
    6
    Bulunduğunuz ildeki çalışma il müdürlüğüne, Alo 170 ihbar hattına bildirimde bulunabilirsiniz.
    Yardımcı olmaları olabilir ama yine de fiili bir işte çalışıyor çocuklar ve emniyet yok. Çocukların beyanları da önemli tabi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 17 Yaşındaki İşçi Çalıştırılabilir mi ?
    Konu Sahibi cetvel Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 17
    Son Mesaj : 04.Nisan.2017, 12:06
  2. 17 Yaşındaki Öğrencinin Tam Sigortası Hk.
    Konu Sahibi thex Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 20.Temmuz.2016, 18:46
  3. 17 Yaşındaki İşçi
    Konu Sahibi arzuhad Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 16.Haziran.2016, 01:43
  4. 23 Yaşındaki Özürlü A.G.İ. Alabilir mi?
    Konu Sahibi abdsis Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 18.Ocak.2009, 15:55
  5. 16 yaşındaki işçi
    Konu Sahibi eren Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 10
    Son Mesaj : 24.Haziran.2005, 18:07

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36