kamu işçi maaş

Konu: İşsizlik Maaşı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2016
    Mesajlar
    4

    İşsizlik Maaşı

    Merhaba,

    işsizlik maaşından yararlanabilmek için işverenin mi iş akdini fes etmesi gerekli, istifa durumundada yararlanabiliyormuyuz.

    teşekkürler.


  2. #2
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    İş kanununda belirtilen işçinin haklı sebeple sözleşme feshine imkan tanıyan sebepler dışında, şehir değişikliği, bebeğe bakma vs sebeblerle işçinin sözleşmeyi feshetmesi durumunda işsizlik sigortasından YARARLANILAMAZ

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    482
    ohalde işçi çıkartılamaz diye bir de durum var buna ne dersiniz ?

  4. #4
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.743
    O ne demek ki,
    Sonuclarina katlanmak suretiyle her isci isten cikartilabilir.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Eylül.2009
    Mesajlar
    482
    OLAĞANÜSTÜ HAL DURUMUNDA İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILABİLECEK Mİ?

    2935 sayılı Kanun 11.maddesi gereği;
    "Madde 11 – Bu Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi gereğince olağanüstü hal ilanında; genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla 9 uncu maddede öngörülen tedbirlere ek olarak aşağıdaki tedbirler de alınabilir:
    n) İşçinin isteği, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, sağlık sebepleri, normal emeklilik ve belirli süresinin bitişi nedeniyle hizmet aktinin sona ermesi veya feshi dışında kalan hallerde işçi çıkartmalarını işverenin de durumunu dikkate alarak üç aylık bir süreyi aşmamak kaydıyla izne bağlamak veya ertelemek,”
    Anılan Kanun maddesi gereği; tedbir amaçlı ilan edilmesi durumunda işçi kendi istemedikten sonra (istifa), İş Kanunu madde 25’ e (ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller)uymayan haller dışında, sağlık sebepleri, emeklilik ve belirli süreli iş sözleşmesinin süre bitiminin dışında, işçi çıkarmak isteyen işveren 3 aylık süre ile bu durumu ertelemek zorunda kalabilecektir. Üç aylık süreç azami süre olup işverenin içinde bulunduğu durum ile bu süre kısalabilecektir.
    OHAL Yasası madde 11 (n) bendi ile çalışma hayatında işçi-işveren çalışma barışının sekteye uğramaması, çalışanların OHAL süresi boyunca hizmet akitlerinin güvence altına alınması amaçlanmaktadır.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Şubat.2011
    Mesajlar
    457
    Bununla (OHAL) ilgili her hangi bir tedbir alınmamış olup işçi çıkartılmasına mani bir durum yoktur.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İşsizlik Maaşı !
    Konu Sahibi TLHOMR Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 23.Aralık.2012, 23:29
  2. İşsizlik maaşı
    Konu Sahibi mls1994 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 09.Şubat.2012, 18:17
  3. İşsizlik maaşı hk.
    Konu Sahibi ayse81 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Kasım.2010, 16:59
  4. İşsizlik maaşı.?
    Konu Sahibi ZİNDAN Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 04.Temmuz.2008, 18:46
  5. İşsizlik Maaşı
    Konu Sahibi elcan Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 20.Haziran.2007, 11:21

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36