kamu işçi maaş

Like Tree8Beğeni

Konu: Evlilik Nedeniyle İşten Çıkan Kişinin Tazminatı

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yanlış anlamayın ama,
    küt diye evlendi zor durumda kaldık , yaptığı etik değil diyerek sadece asıl sorununuzu görmekten kaçarsınız.
    Şahsi kanaatim, kadın çalışanın haber vermeden evlendi diye yaptığının etik olmadığını söyleyip durmak bence asıl etik olmayandır.
    bil_gin ve volkanuzun bunu beğendi.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlış anlamayın ama,
    küt diye evlendi zor durumda kaldık , yaptığı etik değil diyerek sadece asıl sorununuzu görmekten kaçarsınız.
    Şahsi kanaatim, kadın çalışanın haber vermeden evlendi diye yaptığının etik olmadığını söyleyip durmak bence asıl etik olmayandır.
    O sizin görüşünüz tabi. Yasalar hak verdi diye bunu karşı tarafa zarar verebilecek şekilde kullanmak demek ki size göre gayet etik. Bu kişi daha kritik bir noktada olsaydı ve o gün de kritik bir işi yapması gerekirken haber bile vermeden çekip gitse sonra da ben tazminatımı almaya geldim diye gelse ve şirkette bu hareketten dolayı büyük zarar görse hatta batma noktasına gelse ve çalışan diğer işçiler de zor durumda kalsa bile biz battık ama önemli değil al bu da tazminatın dememiz gerekiyor sanırım. Sizin gibi bir işverenin yanında çalışmak ne güzel olurdu. Zira bu gidişle bizim gibi etik düşünmeyen işverenler işyerlerini kapattığında sizlerin yanında çalışabilirdik.

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yasalara göre işe gelmediği günler için tutanak tutmak yeterli olmuyor. Tutanak sonucu noterden "haklı sebep var mı?" sorusunu içeren tebligat yapılması gerekmekte idi. Ancak çalışan 2. gün gelip işe gelmeme sebebini bildirdiğinden kıdem tazminatı ödeyerek "evlilik" nedeni ile işten çıkarmak durumundasınız. Aksi durumda işçi dava açarsa tazminatı faizi ile birlikte alması yüksek olasılıktır.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Alıntı Cemmm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    O sizin görüşünüz tabi. Yasalar hak verdi diye bunu karşı tarafa zarar verebilecek şekilde kullanmak demek ki size göre gayet etik. Bu kişi daha kritik bir noktada olsaydı ve o gün de kritik bir işi yapması gerekirken haber bile vermeden çekip gitse sonra da ben tazminatımı almaya geldim diye gelse ve şirkette bu hareketten dolayı büyük zarar görse hatta batma noktasına gelse ve çalışan diğer işçiler de zor durumda kalsa bile biz battık ama önemli değil al bu da tazminatın dememiz gerekiyor sanırım. Sizin gibi bir işverenin yanında çalışmak ne güzel olurdu. Zira bu gidişle bizim gibi etik düşünmeyen işverenler işyerlerini kapattığında sizlerin yanında çalışabilirdik.
    1 tek çalışanı işi küt diye bıraktığı için kaç işyeri batmıştır , yada tek bir çalışana kıdem tazminatı ödedi diye?

1 tek çalışanı işi küt diye bıraktığı için kaç işyeri batmıştır , yada tek bir çalışana kıdem tazminatı ödedi diye?
    Bir işçiye 3-5 bin TL tazminat ödedik diye batacağımızı söylemiyorum zaten ama kritik bir noktada görev alsaydı (mesela bir ihale ile ilgili) ve işe haklı bir sebep olan evlilik nedeniyle gelmeseydi ve ihale kaybedilseydi ne olurdu acaba ? Olmaz demeyin oluyor bunlar. Eşimin çalıştığı firmanın Türkiye'de 4 fabrikası var ve kalite belgeleriyle ilgilen bir çalışan hanım var. Müşterinin istediği bir kalite belgesinin alınması gerekli ve ihale için süre kısıtlı. Bu arada belge alımı yapılmalı. Kızın da o sıralar önemli bir sağlık sorunu çıkıyor ve ameliyat olması lazım ve bir süre de dinlenmesi lazım. Ama kız bu ihalenin şirket için ne kadar önemli olduğunu bildiğinden ameliyatını ihale sonrasına yaklaşık 1 ay sonrasına erteletiyor. Çünkü işine saygısı var ve iş yerini düşünüyor. Benim sağlığım her şeyden önemli diyerek gidip ameliyatını da olabilirdi ve adı üstünde sağlık kimse de bir şey diyemezdi. Yasal olarak da yapabilir miydi? Evet. Ama yapmadı.
    1 tek çalışan nedir diye küçümsüyorsunuz ama bazen 1 tek çalışan çok büyüktür.
    Ayrıca 1 tek çalışan dediğiniz o kişi sebebiyle işi zamanında yükleyemedik ve iş ekspres tır nakliyesine döndü ki o bile zorda şu anda. ya süper ekspres tır olacak ya da uçak yüklemesi. yani 1500-2000 euro arası bir rakam. Daha önce de dediğim gibi kalifiye eleman sıkıntısı var bizim sektörde. Öyle ha deyince yerine yenisini bulabilsek zaten sorun olmaz. Aslını bulamıyoruz ki yedeğini bulalım. Ayrıca o makineden 1 tane var. Yedeği kulübede mi bekletmemiz lazım bu durumda bilemedim.

Ne diyeyim,
    siz hala evlendi diye işi bırakan o eski çalışanınızın o davranışının etik olmadığını söylemeye , öyle bakmaya devam edeceksiniz ne denirse densin.

Dilerseniz tazminatı ödememeyi tercih edebilirsiniz .

Olaya diğer açıdan bakmak;
    Örneğin İşçi ev kredisi ödüyor olsa ve işveren işleri azaldığı için işçi çıkaracak olsa...
    Diyeceğim o ki; keremcem beyin yardımcı olmak için yaptığı yorumlarına hak vermek lazım.
    Yasal sınırlarda kalındığı müddetçe iki taraf içinde bu hakkını kullanması hakkaniyete aykırı görülmemeli. Sonuçta iş anlaşması yapıldığında şartlar belli.
    SMMM

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yasalarla tanınmış bir hakkın kullanımından bahsediyoruz,....................................e vet
    Yasayla sağlanan bir hakkın kullanımında etik olup lmadığını sorgulamanın gereği yok. Yasal hak kullanılmış.......................yasal açıdan bu hakkın bu şekil kullanımı mümkün bu noktada sorun yok,sorun yasal hakkın kullanımı neticesinde işverenin zora düşmesi olsa da bu olayda buna da engel yok.Lakin kanunlardan ayrı olarak bizim kültürümüzde,inancımızda karşı tarafı zor duruma düşürmeme, mümkün olduğunca kaçınma anlayışı da var,bu durum yasal açıdan mümkün olsa da yinede işverenin işciyi,işcinin de işvereni zora girmemesini düşünmesi gibi bir şey.
    Sizin olayınızda da , etik olmayan bir taraf yok , profesyonelce bir davranış değil haklısınız.....................bende dahil hep "etik"kavramından bahsediyoruz,etik ne demek diye sorduğumuzda TDK:ahlak felsefesi-felsefenin bir dalı diyor(tabiki biz işcinin bu davranışını "ahlaksızlık"olarak değerlendirmiyoruz nitekim değerlendiremeyiz)o halde bu kavram yerine "düşüncesizlik"demek daha uygun düşer.
    Diğer yandan , o kadar kritik bir noktada tek kişiye bağlı olmanın yaratabileceği sıkıntıları göremeyip tedbir almamak değilmidir tam işin sıkışık zamanında böyle bir sıkıntıyı yaşamaya yol açan sebep?...................aslında işin esası bu noktadan kaynaklanıyor,bazı kilit noktalarda hep alternatifli personel çalıştırmayı amaçlamışımdır.basiretli işveren bu noktayı gözardı etmemeli.(tabi küçük işyerleri için bununda bir maliyeti olmaz değil)
    Bu olay için söylemiyorum,
    Eskilerin tabiriyle idare etmek deyiminin alt tanımı hoş görme,anlayışla karşılama,sabırlı olma durumları günümüzde nadir karşılaşılan haller oldu,
    Olayımız yönünden,
    yasal bir hakkın kullanımı da olsa zorluk-sıkıntı doğacak ise karşı tarafı bir nebze olsun düşünmek en uygun olanı olsa gerek.

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu olay için söylemiyorum,
    Eskilerin tabiriyle idare etmek deyiminin alt tanımı hoş görme,anlayışla karşılama,sabırlı olma durumları günümüzde nadir karşılaşılan haller oldu,
    Olayımız yönünden,
    yasal bir hakkın kullanımı da olsa zorluk-sıkıntı doğacak ise karşı tarafı bir nebze olsun düşünmek en uygun olanı olsa gerek.
    Ben de bunu demeye çalışıyorum Şeref Bey. Karşı tarafı idare etme olmalı biraz. Hem işçi hem işveren açısından.
    nguroy bunu beğendi.

Mevcut yasal düzenlemeye göre, askere giden erkek çalışanın, yada evlenen kadın çalışanın, herhangi bir şeyi idare etmeye çalışması zorunluluğu yok, tıpkı annesi -babası-eşi -çocuğu nun ağır rahatsızlığı nedeniyle işi aksatan çalışanı işverenin idare etme zorunluluğu olmadığı gibi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)