kamu işçi maaş

Konu: Yeniliklere Ayak Uyduramayan Çıkar mı ?

Yeniliklere Ayak Uyduramayan Çıkar mı ?

Günaydın ;

Üretimin de olduğu bir tekstil fabrikasında yeni kararla idari kadronun iş saatleri değişmiştir. 9 - 18 çalışılan bu iş yerinde idari bölüm 8,30 - 18,30 olarak saat düzenlemesi yapılmış olup cumartesi çalışmayacaktır. Bu uygulamadan muhasebe, satınalma,planlama,pazarlamacılar,insan kaynakları,üretim müdürü ve üretimde yer alan usta başları yararlanmaktadır. Sevkıyat müdürü idari kadroda yer almasına karşın bu uygulamaya dahil edilmemiştir. İtiraz ettiğinde ''yeniliklere ayak uyduramayan çıkar, bir karar alındı buna uymak zorundasın'' denilmiştir. Bu hakkı elde etmek için sevkıyat amiri sizce nasıl bir yol izlemeli ? İşveren bu sebeple çıkarabilir mi ?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Çalışma düzenini kurmak, çalışma sürelerini saatlerini yasal sınırlar içinde düzenlemek işverenin yönetim hakkına girmektedir.
    Cumartesi günleri de sevkiyat yapılıyorsa , doğal olarak sevkiyat sorumlusunun da o esnada işyerinde bulunması normal olandır.
    Çalışma saatlerine uymayan çalışanın da sözleşmesi elbette feshedilebilir.

Alıntı selda16 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günaydın ;

Üretimin de olduğu bir tekstil fabrikasında yeni kararla idari kadronun iş saatleri değişmiştir. 9 - 18 çalışılan bu iş yerinde idari bölüm 8,30 - 18,30 olarak saat düzenlemesi yapılmış olup cumartesi çalışmayacaktır. Bu uygulamadan muhasebe, satınalma,planlama,pazarlamacılar,insan kaynakları,üretim müdürü ve üretimde yer alan usta başları yararlanmaktadır. Sevkıyat müdürü idari kadroda yer almasına karşın bu uygulamaya dahil edilmemiştir. İtiraz ettiğinde ''yeniliklere ayak uyduramayan çıkar, bir karar alındı buna uymak zorundasın'' denilmiştir. Bu hakkı elde etmek için sevkıyat amiri sizce nasıl bir yol izlemeli ? İşveren bu sebeple çıkarabilir mi ?
    Mesai düzenindeki esaslı değişiklik sevkiyat amiri ve üretimde çalışanlar için uygulanmıyor ama usta başı ve diğer idari personel için mesailer 8.30-18.30 olarak revize ediliyor. Buraya kadar mutabık mıyız?
    Eğer böyleyse; hadi beyaz yaka anlaşılabilir fakat üretim yapan personelin başında kim duruyor?

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çalışma düzenini kurmak, çalışma sürelerini saatlerini yasal sınırlar içinde düzenlemek işverenin yönetim hakkına girmektedir.
    Cumartesi günleri de sevkiyat yapılıyorsa , doğal olarak sevkiyat sorumlusunun da o esnada işyerinde bulunması normal olandır.
    Evet haklısınız beyaz yakanın çalışma saatleri farklı olabilir ama üretimdeki usta başları buna dahil ediliyorsa ve cumartesi 09-15,00 çalışacaksa sevkıyat amiri burada kafam karışıyor. O zaman neden sevkıyat amiri idari personel olarak görünüyor o haklardan yararlanamayacaksa.

Alıntı thex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mesai düzenindeki esaslı değişiklik sevkiyat amiri ve üretimde çalışanlar için uygulanmıyor ama usta başı ve diğer idari personel için mesailer 8.30-18.30 olarak revize ediliyor. Buraya kadar mutabık mıyız?
    Eğer böyleyse; hadi beyaz yaka anlaşılabilir fakat üretim yapan personelin başında kim duruyor?
    Bende aynı konuyu anlayamıyorum. Üretim personeli kendi çalışacak .

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İlk mesajda verilen bilgiden anladığım,
    zaten cumartesi günü de çalışma olan bir işyerindesiniz.
    üretim personeli ve bazı diğer ofis çalışanları için cumartesi işyerine getirme- yemek vs masraflarıda düşürecek bir tedbir alınmış. Tüm işletme için çalışma saatlerinde yapılan bir değişiklik yok.
    Esaslı değişiklikten bahsedilecekse ancak günlük çalışma sürelerinin uzamasından etkilenen çalışanlar için esaslı değişikten bahsedilebilir.
    Mevcut düzende çalışmasına devam eden personel için değişen bir şey yok. O nedenle çalışma saatleri değiştirilmemiş , eskisi gibi devam etmekte olan sevkiyat sorumlusu için bir esaslı değişiklikten yada haksız uygulamadan bahsetmek mümkün değildir.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Katılıyorum.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim . Söz konusu olan iş yerinde çalışmıyorum açıkçası bilmek istediğim bu uygulamanın iş kanundaki yeriydi.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İşletmenin,işyerinin veya işi gereklerinden kaynaklanan bu işletmesel karar,işyeri,işletme içi nedenlere dayanmakta,bu kararın alınması mümkün,(yargısal denetimi de yapılamaz)önemli olan çalışma koşulları(ve eşitlik ilkesi) açısından işci aleyhine bir durumun doğmamasıdır ki,her iki yönden de sorun görmüyorum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)