kamu işçi maaş

Konu: Bekçiyim Akşam 18:00 Sabah 08:00 Fazla Mesai

Bekçiyim Akşam 18:00 Sabah 08:00 Fazla Mesai

Çalışmakta devam ettiğim iş yerinde akşam 18:00 sabah 08:00 olarak fazla çalışmaktayım. Alo 170 e ihbar ettim fakat, geçmişteki sigorta bordroları imzalamıştım ve çekince koymamıştım.
    Çekince koymayışım ileride sıkıntı yaratır mı?
    Noterden ihtar da çektirmem gerekir mi?
    Yazılı olarak sms bilgisi fayda sağlar mı?
    Tanık sayısı kaç kişi olmalıdır?

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Genel bilgi:
    İş sözleşmesi devam etmekte(yani çalışmakta)iken ihbarda bulunmuşsunuz,ihbar ettiğiniz konulara istinaden işyeri kayıtları incelenecek,sizinde beyanınız alınabilir ve sonuçta bir karara varılacak,
    eğer konu fazla çalışma meselesi olup, fazla çalışma yapmış olduğunuz ve ücretininde ödenmemiş olduğu tespit olunur ise ödenmesi işverenden istenecek(buna işveren itiraz edebilir,bu takdirde dava açmanız gerekecek,dava açmış olmanızda normalde işverene fesih hakkı vermez)şayet tespit olunmaz/olunamaz ise yine dava açmaktan başka çareniz yok,tabi bu süreçte işverenle bazı sıkıntılar yaşama ihtimaliniz olabilir!..
    Fazla çalışmanın tespiti noktasında bordro veye ücret pusulalarını çekincesiz imzalamış olduğunuz önemli,böyle olsa bile fazla çalışma yapıldığı ve ücretinin ödenmemiş olduğu tespit olunur ise işveren yine ödemekle yükümlü olur.(fazla çalışmanın tespitinde tanık ve tanık beyanları önemli,tanık bir kişi de olabilir 3-5 kişi de olabilir,yeter ki bu tanıklar işin görüldüğü yerde sizin f.çalışma yapmış olduğunuzu bilen,gören kimseler olsun)
    Bu olay çerçevesinde,ihbar konusu böyle ise şu an sözleşmeyi feshetmenize gerek yok,zira inceleme sözkonusu,sonucu bekleyiniz derim(noter,sms gereksiz)
    Fazla çalışma iddianıza istinaden,bazı öngörülerimiz var ama siz yinede,
    a-her gün böyle mi çalışıyorsunuz
    b-yoksa vardiyalı mı çalışıyorsunuz,eğer vardiya şeklinde çalışıyorsanız,en az 2 haftalık iş günleri ve çalışma saatleri ve günlük ara dinlenme sürelerini belirtiniz ki,
    f.çalışma doğup/doğmadığını paylaşabilelim.

Şeref Beye istinaden

Fazla çalışma iddiama istinaden,

a. Her gün akşam 18:00 sabah 08:00 a kadar (yemek ve mola saati diye bir kavram yok)
    b. Sadece cumartesi günü izin kullanıyorum. ( Cumartesi sabahı izne ayrılıyorum, pazar akşamı tekrar nöbete başlıyorum)
    c. Resmi ve dini bayramlarda izin paralarını vereceklerdi, sonra 1 güne 2 gün kullanın dediler. Kimse izin kullanmadı öyle duruyor.
    d. 2016 da 1.500 tl alıyordum, 2017 yine aynı maaşa devam ediyoruz.
    e. Geçtiğimiz aylarda personel açığı olduğunda 6 hafta üst üste izinsiz çalışma yaptırdılar.

Düşüncelerim:
    a.
    1-günlük iş süresi 14 saat,olması gereken ara dinlenme süresi 1.5 saat
    buna durumda 14-2=12 saat(günlük fiili çalışma süresi
    buna göre 12x6 iş günü=72 saat haftalık,
    sonuç olarak 72-45=27 saat haftalık fazla mesai yapmış olunur,ANCAK işci bu fazla çalışma iddiasını,işverende ücretinin ödediğini ispat etmekle yükümlüdür.
    2-mola yani ara dinlenme süresi kullanmıyorsanız,
    iş günlerinde ara dinlenme süresi kullanmayıp,günlük bu 2 saati çalışarak geçiriyorsanız(az da olsa mola süresi vardır yok ise)bu sürelerin ücreti de ayrıca ödenmelidir,ANCAK bu çalışmalarında tarafınızdan ispatı gerekir.
    b-Anlaşıldı haftada 1 gün h.tatiliniz var,diğer her gün(yani 6 gün)çalışıyorsunuz.
    c-Bayram ve genel tatil günlerinde,tatil yapmayarak çalışmış iseniz,çalışılan her gün için ayrıca bir günlük ücret daha ödenmesi gerekir.
    bu tatil günlerinde yapılan çalışmaların karşılığının izin yani "serbest zaman izni"olarak kullandırılması uygun olmaz düşüncesindeyim,bu nedenle bu çalışmaların da ücreti ayrıca ödenmelidir ANCAK yapılan bu çalışmaları ispat etmekle yükümlüsünüz.
    d-çalışma döneminden çalışma dönemime veya her çalışma yılı sonunda,ücretin artırılması yani "zam"konusunda sözleşme de hüküm yok ise işveren zam yapmakla yükümlü tutulamaz,yeter ki işcinin ücreti,asgari ücretin altına düşmesin.(ihale sözleşmesinde,bu iş kapsamında çalışan işcilerin ücretleri ve yıldan yıla ücret artışları konusunda hükümler var ise ücret artışı işverence yapılmalı ama bu noktayı şu an bilmiyoruz,tabi böylesi hüküm/hükümler olmayadabilir,illaki olması da gerekmez)
    e-6 hafta hafta tatili kullanmayıp/kullandırılmayıp çalışmış olmanız halinde,haftalık çalışma süresi aşılıyor ise(ki genelde aşılır)bu takdirde aşan sürelerin ücretleri de fazla mesai ücreti gibi hesaplanıp ödenmelidir ANCAK tatil kullanmayarak çalıştığınızı ispat etmek zorundasınız.
    f-ayrıca akşam 18-sabah 06 arası yapılan çalışma süresi içinde gece çalışma süresi de var,buna göre gece çalışma süresi 7.5 saati aşıyor ise(ki aşıyor)haftalık çalışma süresinin aşılıp aşılmadığına bakılmaksızın,gece 7.5 saati aşan çalışma sürelerinin karşılığı ücretlerde, fazla çalışma ücreti gibi hesaplanıp ödenmelidir.
    Not.İspat noktaları daha çok şikayet sonucu inceleme,genel inceleme/teftiş veya mahkeme aşamalarında sözkonusu olur/olacaktır.

NOT.iş süresi,dolayısıyla f.çalışma süresi yanlış hesaplanmış olduğundan(yanlış anlamalara sebebiyet vermemek adına) tarafımca düzeltme yapılmıştır.
    Konu şeref aydemir tarafından (21.Şubat.2017 Saat 15:03 ) değiştirilmiştir.

Gündüz bekçileri sabah 08:00 akşam 18:00 saatlerinde çalışıyorlar. Gündüzdeki çalışanlar ile konuyu görüştüm mahkeme olması durumda tanık olarak yardımcı olacaklar.
    1. Sadece bu şirket çalışanı mı tanıklık yapabilir ?
    2. Şantiyenin teknik ofisinde yazılı olarak herhangi bir şekilde bildirim yapılmıyor, bayram veya normal haftalık izin olarak sözlü bildiri oluyor.
    3. Şefe mobil olarak attığım sms :
    a. ben sms : şef sabah 1 saat erken çıkabilir miyim 7:00 de hastaneye gideceğim ? ( bu sms sabah 8:00 a kadar çalıştığımı ispat etmek içindi.)
    b. şef sms : tamam olur ismim . bu belirttiğim sms mahkemede ispat olarak geçer mi ?
    4. Şirketin kamera kayıtları var. Kayıtları silerler mi bilmiyorum ? Giriş çıkış tutulmuyor fakat kameradan görülmektedir.
    5. Sosyal güvenlik ve çalışma kurumundan müfettişler geldiğinde direk yetkililerle mi muhatap olurlar yoksa gece çalışanları kontrol ederler mi?
    6. Kontrol sonrasında beni kesin işten çıkartırlarsa ilk yapmam gereken ne olmalı
    7. Çıkış için evrak imzalatmaya kalkarlarsa (ihbarname) ne yapmalıyım ?
    8. İş mahkemesine gidip şikayetçi olmalıyım değil mi?
    9. Mahkemelik olduğumuzda haklarımı kazanma olasılığım nedir/ süreç ne kadar sürer ?

Vermiş olduğunuz bilgiler için size minnettarım. Teşekkürler Şeref Bey
    Konu mahmutozn tarafından (15.Şubat.2017 Saat 23:54 ) değiştirilmiştir.

Aynı işyerinde çalışan ve aynı işte görevli olan gündüz bekçilerinin tanıklığı çok önemli,umarım yardımcı olurlar!..
    1-genel de evet,bu noktada aynı işyerinde ve özellikle aynı işi yapanlar çok önemli,tabi aynı işyerinde diğer işlerde çalışanların tanıklığı önemsiz demiyorum,elbette bunlarda önemli,harici olarak tedarikçiler(yani firmaya ürün hammadde sağlayanlar/getirenler)ürün/mal çıkışı yapanlar şahit olarak gösterilebilir
    2-söz uçar yazı kalır,yazılı olması ispatı kolaylaştırır,üstelik sorumlu/amir/müdür yetkili imzalı olması.böyle olmasa da hafta tatili ile bayram ve genel tatil günlerinde de bu işyerinde sizlerin çalıştığı açık/net,mahkeme sürecinde bunlar ararştırılır.
    3-sms lerin katkısı olur,siz attınız ama şef aldı mı,aldı da,cevap verdi de sildi mi,siler mi,tüm bunlar belirsizlik doğuruyor ama silseler bile bu noktada ilgili sağlayıcı(örneğin wodofon) dan mahkemece bilgi talep edildiğinde alınacak dökümün sanırım çok katkısı olacaktır(bu mümkün mü,bilmiyorum)ayrıca şef şahid gösterilebilir,umarım doğru söyler!..
    4-evet kamera kayıtlarıda çok önemli.
    Her ay imzaladığınız o ücret bordroları veya ücret pusulalarında fazla mesai sütunu var ve siz çekincesiz imzalamışssanız ispat biraz zora girse de,bu bağlamda lehinize olan sms ler,tanıkların doğru beyanları,kamera kayıtları,işin niteliği vs.komple bir araya geldiğinde,tüm bu olgular ispatı kolaylaştırır,mahkemenin kanaatine olumlu etki yapar,yani lehinize olur.
    5-incelemeye gelirler ise önce işveren ile muhatap olunur daha sonra konunun ilgisine göre şirket kayıtları(özellikle işin yürütümü hakkındaki belgeler,bordrolar,ödemeler vs.) incelenir,özellikle aynı işte görevli olanların(gece gündüz çalışanların) bilgisine başvurulur yani beyanları alınır,ilgili iş ve personel den sorumlu olanlar(şef-amir-sorumlu-müdür vs.) dinlenir,gerekirse beyanları alınır,işin konusu bizzat etraflıca irdelenir.
    6-sizi iş ten "neden işvereni/bizi)şikayet ettin diye çıkarmazlar,üstelik bu incelemede işciler lehine sonuçlar çıkarsa bunu yapmazlar ama daha sonra veya inceleme neticelendikten sonra, işveren yapılacak feshin sonuçlarına katlanmayı göze alır ise hemen "x" sebeb,"y"söz vs.ileri sürerek fesih yoluna gidebilir,işverenin ne yapacağını tam bilemeyiz ama bundan sonra malum işci-işveren arasındaki hukuki ilişki de sıkıntılar doğabilir.Çıkış/fesih olur ise hakkınızı hukuki yönden aramanız,bu bağlamda fesih sonrası tekrar iş kura şikayet veya yargı yoluna başvurabilirsiniz,bunlara engel yok.
    7-artık hiçbir şeyi imzalamamanızda yarar var,çünkü işveren artık kararını vermiş oluyor,işciye de hakkını diğer mercilerde aramak düşüyor.
    8-mahkemeye şikayette bulunmuyorsununz,fesih nedeniyle işverene karşı,kıdem tazminatı,fazla mesai,bayram ve genel tatil çalışmalarına istinaden bizzat iş mahkemesinde dava açmanız,bu noktada kıdeminiz ne kadar bilmiyorum ama bir avukat ile görüşmeniz daha uygun olur,hatta bizim görüşlerimizi de avukata iletibilirsiniz.
    9-incemeden hemen sonra yada inceleme tamamlandıktan sonra, işveren tarafından şikayet ettiniz diye veya başkaca sebeble sözleşmeniz feshedilir de size tebliğ olunmazsa yada iş ten çıkarıldın denilirse, hemen iş kurumuna şikayette bulunun,çünkü işveren daha sonra işe gelmedi deyip,devamsızlık nedeniyle fesih yapabilir veya fesih size açıkca yazılı olarak tebliğ olunur ise yine şikayette bulunabilir yahut iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.
    9-işveren tarafından yapılan fesih yönünden,bu feshin haksız olduğuna mahkemece karar verilir ise kıdem tazminatı kazanırsınız,fazla mesai ile bayram ve genel tatil çalışmaları+ çalıştığınız hafta tatili çalışmaların karşılığı ücretleri almanız ise ispata bağlı,dava süreci baştan sona muhtemelen en az 1.5 yıl ila 2 yıl arası olabilir.

Şeref bey peki müfettişler gelmeden ben sözleşmeyi fesih edebilir miyim?
    Müfettişlerin gelmesini beklemek daha mı iyi olur?
    Müfettişlerin tuttuğu raporda fazla çalışma tespit edilirse işveren ceza yer mi?
    Kafam inanın çok karıştı ama umarım hakkımı alırım diye düşünüyorum .. Sizce bu süreçte en iyi nasıl hakeret etmeliyim ?

Tüm açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Siz avukat mısınız eğer öyleyse sizinle irtibata geçmek isterim ?

İhbar ettiğiniz konuya ilişkin inceleme başlamadan da ayrılabilirsiniz.
    Müfettişlerin gelmesini beklemek gerekmez.
    İnceleme sonucu işcinin fazla çalışma yapmış olduğu tespit olunur ise evet işveren para cezası alır.(buna işveren itiraz edebilir)
    Şu noktaya DİKKAT EDİNİZ;
    İnceleme sonucu fazla çalışma yaptığınız tespit olunsa da,olunmasa da işveren ile aranızda bazı sıkıntıların başlama ihtimali var gibi!..bu sıkıntı/çekişmenin de nereye varacağını,nasıl sonuçlanacağını şimdiden kestirmek zor gibi!..(çünkü işverenimiz bu konulara(yani ödemelere)pek hassasiyet göstermiyor gibi) görünüyor(madem ödemiyor en azından sizinle konuşması,bu durumu görüşmesi gerekirdi,siz de makul süre yine anlayış gösterebilirdiniz ama böyle bir iyi niyet emmaresi de yok gibi)bu nedenlerle inceleme sonucunu beklemeden ayrılmanızın daha uygun olacağı anlaşılıyor(tabi takdir sizin)
    Eğer inceleme sonucu f.çalışma yaptığınız tespit olunur,işveren karşılığını öder ve bir sıkıntı çıkartmayacak ise(ki bunu ancak siz bilebilirsiniz)bu durumda sorunsuz çalışmaya devam edebilirsiniz,bu konuda karar tamamen size ait,
    Sonuç olarak inceleme sonucu sözkonusu sıkıntılar çıkar mı,çıkmaz mı,bu ihtimalleri değerlendirerek karar vermeniz(yani inceleme sonucunu beklemeye veya beklememeye karar vermeniz) gerekiyor.(karar sizin)
    Gelelim esaslı noktaya,
    a-siz inceleme öncesi de ayrılsanız,sonrada ayrılsanız,ne diye ayrılacaksınız yani sözleşmeyi hangi sebeble feshedeceksiniz?
    cevap,
    işcinin fazla çalışma ücretinin işverence ödenmemiş olması sebebiyle, İş kanunu madde 24/II-e ve f bendin son cümlesi doğrultusunda sözleşmeyi feshedeceksiniz.bu sebeble fesih yaparsanız,kıdem tazminatına hak kazanacaksınız!..
    Bu sebeble örneğin bugün fesih yoluna gidince,işveren bu fesih nedenini kabül edip yarın hemen tazminatınızı ve f.çalışma karşılığı ücretlerini ödemeyebilir,ödemek zorunda değil(inceleme sonucu tespit olunsa da yine ödemek istemeyebilrir)peki ne olacak?
    cevap,
    siz fesih yaptıktan sonra işveren ödemezse,iş mahkemesine dava açmanız ve mahkemede FAZLA ÇALIŞMA YAPTIĞINIZI İSPAT ETMENİZ GEREKİR,ispat edemezseniz bu davayı kaybedersiniz.
    b-diyelim siz,
    inceleme başlamadan veya inceleme bittikten sonra sözleşmeyi feshetmediniz,çalışmaya devam etmek istediniz ama işveren bu şikayetinizden rahatsızlık duydu ve kendince olumsuz gördüğü bazı sebeblerle sözleşmenizi feshederse ne olacak?
    cevap,
    eğer işveren sözleşmeyi haklı bir neden(yani iş kanunu madde 25/II nin altında belirtilen sebeblerden biri veya bir kaçı) ile feshederse,siz davacı olsanız da işverenin fesih neden(ler)i uygun ise tazminat alamazsınız ama ispat ederseniz f.çalışmalar ile bayaram ve genel tatil çalışması karşılığını alırsınız,diğer taraftan işverenin yaptığı bu fesih mahkemece haksız fesih veya geçerli fesih olarak kabül edilirse bu defa tazminat alırsınız ve ispat ederseniz fazla çalışma ile bayram ve genel tatil ücretlerini de alabilirsiniz.
    c-iş mahkemesi karar verince de süreç bitmeyebilir,davalı veya davacı alt mahkeme kararına itiraz eder ise(ki edebilir)bu defa dosya yargıtaya taşınır,nihayi karar verilir.

Ben avukat değilim.
    Tavsiyem mahallindeki bir avukat dan yardım alarak bu iş/işlemleri yürütmenizdir.
    Kolay gelsin...
    Konu şeref aydemir tarafından (18.Şubat.2017 Saat 13:27 ) değiştirilmiştir.

04.05.2016 ise giris
    .. . 02 2017 isten çıkışı varsayarsak fazla mesailerimi nasil hesapliyabilirim. Dini ve resmi Tatillerde çalışma ve haftalik 1 gün pazartesi of olarak izin yaptım. Alacaklarımı nasıl hesaplayabilirim.?
    bu durumda ilk adım olarak sözleşmeyi fesih durumunda örnek bir dilekçe paylaşır mısınız?
    Noterden ihtar çekmem gerekir mi.
    İlk isim is mahkemesine gidip mahkemeye vermek midir?
    Avukat tutmadan bu dosyayı takip edebilir miyim ?
    Konu mahmutozn tarafından (20.Şubat.2017 Saat 20:33 ) değiştirilmiştir.

a-fazla çalışma ücreti ait olduğu yani çalışılan ay/dönem ücreti üzerinden,ücretin saat başına düşen miktarının yüzde elli yükseltilmesi suretiyle(yani saat ücretiniz 10 tl.ise 15 tl olarak)hesaplanır.(iş kanunu madde 41)
    b-bayram ve genel tatil günlerinde çalışmış iseniz,çalışılan her gün için bir günlük ücret ödenir(madde 47)
    c-notere gidin onlar bilir diyeceğim ama genelde ve bazı görevliler matbusu var fakat bunu yapmak/yazmak istemez,bu nedenle bir kağıda kısaca aşağıdaki halde yazıp notere gidiniz,onlar şekillendirerek yazarlar.
    İşyerinin ünvanı:
    işyerinin adresi:
    sn.Muhatap
    ../.../...tarihinden .../.../...tarihine kadar işyerinizde bekçilik görevinde,akşam saat 20.00-sabah saat 08.00 arası 12(on iki)saat süreyle çalıştım.
    Bu çerçevede;
    1.her hafta 18 saat fazla çalışma yaptım ücreti ödenmedi
    2-hizmetim süresince günlük iş süresi içinde hiç ara dinlenme süresi kullanmadım,kullanmamış olmama rağmen çalıştığım bu sürelerin ücreti ödenmedi
    3-altı hafta hiç hafta taili izni kullanmadan çalıştım,çalışmış olmama rağmen bu çalışmalarım karşılığı ücretler ödenmedi
    4-bu çalışmalarım karşılığında serbest zaman izni de kullanmadım
    5-gece çalışmalarım süresince, gece yedi buçuk(7.5)saati aşan çalışma sürelerimin karşılığı ücretler ödenmedi
    6--bayram ve genel tatil günlerinde çalıştım,çalışmış olmama rağmen ücretleri ödenmedi
    Belirtmiş olduğum iş bu sebeblere bağlı olarak, iş sözleşmesini İş Yasasının M.24/II-e ve f bendi doğrultusunda,.../.../2017 tarihinde feshetmiş bulunmaktayım.
    Bu nedenle kıdem tazminatım ile yukarıda belirtmiş olduğum hususlara dair alacaklarımın beş(5)gün içinde x.......banka....................hesabıma ödenmesini,belirtilen süre içersinde ödenmemesi halinde hukuki yollara başvuracağım ihtar olunur.
    İsminiz-TC no-imza
    d-noter kanalını kullanmakta yarar var
    e-ilk işiniz sözleşmeyi noter kanalıyla feshetmek
    f-belirtilen sürede haklarınız ödenmez ise iş mahkemesine dava açmak
    g-olabilir ama hukuki yardım almanız tabi ki daha iyidir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)