kamu işçi maaş

Like Tree1Beğeni

Konu: Hafta Tatiline Denk Gelen Resmi Tatil

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    H.tatili ile genel tatil günü çakışır,o gün işçide çalışır ve haftalık çalışma süresi de aşılır/aşılıyor ise bu durumda işçiye genel tatil ücretinin ödenmemesi baskın görüştür.
    sayın Şeref bey genel tatil ücretinin ödenmemesi baskın demişsiniz buraya ödenmesi mi yazcaktınız da yanlış mı yazdınız

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Yanlış yazmadım,bilinçli olarak yazdım.

Yanlış yazmadım,bilinçli olarak yazdım.
    dayanak nedir şeref bey

Kanun maddesi yok,"baskın görüş"ifadem ise yorumumdur.
    Bu noktada yargı kararı var mı, bilmiyorum.
    Dava konusu edilir ise dediğim gibi sonuçlanması çok yüksek ihtimaldir.
    Malum çakışmaması halinde zaten sorun yok,çakışması halinde ise öncelik h.tatili olacaktır,
    düşüncesindeyim.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Genel tatil veya hafta tatilinde tam gunluk calisma karsiliginda " 1 gunluk" ucret odenir.
    Bu calismayla , 45 saat asiliyorsa elbette asan kisim fazla calisma olarak ucretlendirilir.

Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genel tatil veya hafta tatilinde tam gunluk calisma karsiliginda " 1 gunluk" ucret odenir.
    Bu calismayla , 45 saat asiliyorsa elbette asan kisim fazla calisma olarak ucretlendirilir.
    yani hafta tatili olduğu gün genel tatil günü ise ve o gün hafta tatilinde çalışırsa normal yevmiyesi + 1 yevmiye(genel tatil mesaisi) 45 saati aşan kısım içinde ayrıca fazal mesai mi ödenir demek istiyorsunuz sayın keremcem toplamda o zaman 2,5 yevmiye eder ben bunu anladım yanlış mı anladım.(sayın şeref bey bu konuda farklı yorumluyor diye anladım)

H.tatili ile genel tatil günü çakışır,o gün işçide çalışır ve haftalık çalışma süresi de aşılır/aşılıyor ise bu durumda işçiye genel tatil ücretinin ödenmemesi baskın görüştür.
    Bu calismayla , 45 saat asiliyorsa elbette asan kisim fazla calisma olarak ücretlendirilir.
    Benim anladığım burada farklılık yok.

........hafta tatilinde tam gunluk calisma karsiliginda " 1 gunluk" ucret odenir.
    Sn.Keremcem ikinci cümle ile sonucu bağlamış ama hafta tatilinde tam günlük çalışma karşılığında "1 günlük"ücret ödenir ibaresi ile neyi kastettiğini anlayamadım.

keremcem bey örnek üzerinden anlatsak ne demek istediğimizi daha iyi anlaşılması konusunda ; personel hafta tatilinde (yani izinli olması gereken günde)çalışma yaparsa o günde aynı zamanda genel tatil günü ise(örneğin 23 nisan 2017 pazar günü kişinin hafta tatiliydi ama o gün çalıştı.) personele burada verilmesi gereken yevmiye nedir?
    a)çalışmasa da(haftalık iznini kullanmış olsa 23 nisanda çalışmamış olsa) alacaklı olduğu hakettiği 1 yevmiye + genel tatil günü için 1 yevmiye+45 saati aşan kısım için yüzde elli fazlası 1,5 yevmiye toplamda 3.5 yevmiye eder
    b) çalışmasa da(haftalık iznini kullanmış olsa 23 nisanda çalışmamış olsa) alacaklı olduğu hakettiği 1 yevmiye + genel tatil günü için 1 yevmiye toplamda 2 yevmiye
    c)çalışmasa da(haftalık iznini kullanmış olsa 23 nisanda çalışmamış olsa) alacaklı olduğu hakettiği 1 yevmiye + hafta tatili muamelesi görür 1,5 yevmiye toplamda 2.5 yevmiye sanırım Şeref bey siz bu şıkkı diyorsunuz burada ayrıca genel tatil ücreti verilmesine gerek yok diyorsunuz sanırım
    Konu Lider07 tarafından (10.Mayıs.2017 Saat 20:11 ) değiştirilmiştir.

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Alıntı Lider07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    keremcem bey örnek üzerinden anlatsak ne demek istediğimizi daha iyi anlaşılması konusunda ; personel hafta tatilinde (yani izinli olması gereken günde)çalışma yaparsa o günde aynı zamanda genel tatil günü ise(örneğin 23 nisan 2017 pazar günü kişinin hafta tatiliydi ama o gün çalıştı.) personele burada verilmesi gereken yevmiye nedir?
    a)çalışmasa da(haftalık iznini kullanmış olsa 23 nisanda çalışmamış olsa) alacaklı olduğu hakettiği 1 yevmiye + genel tatil günü için 1 yevmiye+45 saati aşan kısım için yüzde elli fazlası 1,5 yevmiye toplamda 3.5 yevmiye eder
    b) çalışmasa da(haftalık iznini kullanmış olsa 23 nisanda çalışmamış olsa) alacaklı olduğu hakettiği 1 yevmiye + genel tatil günü için 1 yevmiye toplamda 2 yevmiye
    c)çalışmasa da(haftalık iznini kullanmış olsa 23 nisanda çalışmamış olsa) alacaklı olduğu hakettiği 1 yevmiye + hafta tatili muamelesi görür 1,5 yevmiye toplamda 2.5 yevmiye sanırım keremcem bey siz bu şıkkı diyorsunuz burada ayrıca genel tatil ücreti verilmesine gerek yok diyorsunuz sanırım
    İlk şartlar her 3 durumda da aynı olmasına rağmen(kırmızılar),sonuçlarnasılokadarfarklıolabil ecek?(maviler)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)