kamu işçi maaş

Konu: Fazla Mesainin İzin Olarak Kullandırılması

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2017
    Mesajlar
    9

    Fazla Mesainin İzin Olarak Kullandırılması

    Arkadaslar merhaba ,
    yapilan fazla mesainin personele izin olarak ay icerisinde kullandirilirken 1 e 1 , bir sonraki ay kullandirilirken 1 e 1,5 olarak kullandirilmasi ne derece dogrudur ?


  2. #2
    merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2012
    Mesajlar
    5.139
    Fazla mesainin izin olarak kullandırılması (denkleştirme durumu hariç) işçinin oluruna bağlıdır. Eğer işçi de tamam derse fazla mesai süresinin 1,5 katı olarak izin kullandırılmalıdır.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

  3. #3
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.734
    Alıntı buyukdere Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar merhaba ,
    yapilan fazla mesainin personele izin olarak ay icerisinde kullandirilirken 1 e 1 , bir sonraki ay kullandirilirken 1 e 1,5 olarak kullandirilmasi ne derece dogrudur ?
    Son derece yanlıştır.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2017
    Mesajlar
    9
    Alıntı keremcem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son derece yanlıştır.
    dogrusu nedir peki bir hafta sonrasi bile olsa 1.5 kati olarak vermekmidir.

  5. #5
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.734
    Doğrusu iş kanununa ilişkin fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yönetmeliğinde belirtiliyor.
    '' Serbest ZamanMadde 6 – Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma yapan işçi, isterse işverene yazılı olarak başvurmak koşuluyla, bu çalışmalar karşılığı zamlı ücret yerine, fazla çalıştığı her saat karşılığında bir saat otuz dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her saat karşılığında bir saat onbeş dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir.
    İşçi hak ettiği serbest zamanı, 6 ay zarfında işverene önceden yazılı olarak bildirmesi koşuluyla ve işverenin, işin veya işyerinin gereklerine uygun olarak belirlediği tarihten itibaren iş günleri içerisinde aralıksız ve ücretinde bir kesinti olmadan kullanır.
    İşçinin bu kanundan ve sözleşmelerden kaynaklanan tatil ve izin günlerinde serbest zaman kullandırılamaz.''

    Ertesi gün de olsa %50 arttırılmış süreye göre izin kullandırılır.
    Çalışanın , fazla çalışma karşılığında ücret yerine izin kullanma talebi olması ilk önceliktir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Fazla Mesainin Sgk Bildirimi
    Konu Sahibi non_stop44 Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 25.Nisan.2017, 12:26
  2. Site Muhasebesi Fazla Mesainin Bordroda Hesaplanışı
    Konu Sahibi canan_ieu Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 17.Eylül.2016, 23:28
  3. İşçinin İsteği Dışında Zorla İzin Kullandırılması Ve Ücret Kesintisi
    Konu Sahibi afineda2die Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 30.Ocak.2014, 10:32
  4. Pazar Günü Yerine Hafta İçi İzin Kullandırılması..!
    Konu Sahibi TLHOMR Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 29.Kasım.2012, 18:26
  5. Ücretsiz İzin kullandırılması
    Konu Sahibi mughus1975 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 18.Haziran.2010, 11:31

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36