Konu: 31 Gün Süren Aylarda Ücret Hesaplaması Ve Bordrolaştırılması

31 Gün Süren Aylarda Ücret Hesaplaması Ve Bordrolaştırılması

Merhabalar,

1- Yıl içerisinde "31 gün" süren aylardaki " günlük " ücretsiz izin, rapor vb. durumlarda ücret kesintileri,
    2- (Herhangi bir ay içerisindeki ) Saatlik devamsızlıklar (örneğin gün içerisinde 3 saat ücretsiz izinli vb.)

ve bunların bordrolara yansıtılması konusunda iş hukukuna uyumlu olarak yaptığınız teknik uygulamaları paylaşabilir misiniz...

Alomaliye.com
    Şaban ABACI (Yönetici)

Merhaba Şaban Bey, cevabınız için teşekkür ederim.
    Lakin burada asıl öğrenmek istediğim husus, bu eksik günlerle ilgili fiili olarak " ödenen ücret ".
    Yolladığınız linkte örneği belirtilen 31 gün çeken ayda 1 gün raporlu veya ücretsiz izinli olan işçi için yine 30 gün SGK primi gösterilmek zorunda, burası tamam. Asıl önemli konu bu arkadaşın işe gelmemesinden dolayı 1 günlük ücretinin kesilmesi durumu? 1 günlük ücretin kesilmemesi mi gerekir? Yada başka ne şekilde uygulamalar var hukuki açıdan uygun olan.. teşekkürler tekrar.

31 çeken aylarda 1 gün kesilmez.Rapor olsa da olmasa da kesilmemesi gerekir.

Hukuka uygun olan uygulama önemli...

Alıntı thexx Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    31 çeken aylarda 1 gün kesilmez.Rapor olsa da olmasa da kesilmemesi gerekir.

Gerekir derken, siz bu şekilde mi uyguluyorsunuz? Bu hususta bir uzmanlığınız var mı?

Meslek mensubu arkadaşlardan uygulanan örnekleri paylaşmalarını rica ediyorum... teşekkürler.

1- Günlük ücretle çalışılan günün ücreti esas alınır. Örn: Persenel 31 çeken ayda 31 gün çalıştıysa 31 günlük ücreti yatar. Sgksı ise 30u aşamayacağı için 30 gösterilir.
    31 çeken ayda 1 gün raporlu veya ücretsiz izinliyse 30 gün çalıştığı için ücreti 30 günlük yatar, sgksı 30 gün gösterilir. Bordrosunda sgk 30 yazar, ücretsiz izin hanesine 1 gün yazılır.
    Gelmediği 1 gün için raporluysa rapor kağıdı ücretsiz izinliyse izin formu doldurularak kayıt altına alınır.

2- Saatlik gelmediği zamanları ben izin formu ile kayıt altına alıyorum. 7.5 saat olunca 1 gün ücretini eksik yatırıyorum fakat gün sayısını tam geldiyse tam gösteriyorum. Daha doğru bir uygulama varsa paylaşılırsa öğrenmiş olurum.

İlginç bir tesadüf olmuş. thexx rumuzlu üye ben değilim, karıştırılmasın 🙂
    Konu thex tarafından (20.Eylül.2017 Saat 00:25 ) değiştirilmiştir.
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)