kamu işçi maaş

Konu: Asgari Ücret Üzerinden Yatan Maaş ve Emeklilik Hakkında

Asgari Ücret Üzerinden Yatan Maaş ve Emeklilik Hakkında

Öncelikle herkese merhabalar.

Umarım yardımcı olabilirsiniz.

Benim sorunum şu;

10 aralık itibariyle emekliliğe hak kazanmış bulunuyorum ama bu durum ne yazık ki çokta mutlu etmiyor beni.

Sebebi ise Türkiyede birçok işyerinde uygulandığını bildiğim gerçek ücretin bordrolara yansımaması durumu.

Şimdi emekliliğe hak kazanınca şöyle bir durum çıktı ortaya.

Gerçekte aldığım ücret 3,000 TL olmasına rağmen bordroda asgari ücretten kayıtlıyım ve doğal olarak emeklilik durumumda buna göre gerçekleşiyor.

İşyerinden çıkışımı aldım ama henüz emekliliğe müracaat etmedim ve tazminat ödemeside henüz yapılmadı.

Benim öğrenmek istediğim;

1- Şu anki iş yerinde yerde 6 yıldır çalışıyorum, durumumu geriye dönük olarak düzeltme şansım var mı?

2- Şayet var ise bununla ilgili izlemem gereken yol/prosedür nedir?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba
    Geriye dönük düzelttirebilirsiniz ama işveren ödememiş olduğu prim ve vergi farklarını faizli bir şekilde sigorta ve vergi dairesine ödemek zorunda.
    Bunun için yapmanız gereken sigortaya şikayette bulunmak.

Öncelikle yanıtınız için teşekkür ederim.

Peki bu işlemi şikayet etmeden iş yerimle konuşup anlaşarak yapmanın yolu var mı? Yani iş sevimsizleşmeden önce ben gitsem patronumla konuşsam ne bileyim "maddi hata yapılmış aslında bordronun şu kadar olması gerekti" diye bir dilekçe falan verip geriye dönük düzeltilebilir mi? Ben en son çare olarak işi mahkemeye taşımayı düşünüyorum.
    Birde böyle bir durumda kazanma şansım nedir, boşu boşuna avukat ve mahkeme masraflarıyla boğuşmak istemiyorum çünkü maddi durumum pek müsait değil ne yazık ki?

merkür2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    merkür2 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    İşv. bunu kabul etme ihtimali çok düşük. Her ay için sgk ve maliye verilen beyan/bildirimler için gelecek ceza, fark ödemeler ve onlara ait gecikme zamları çok yüksek bir rakam eder.
    Ayrıca burada yazdığınız gibi yüksek ücret aldığınızı ama aü gösterildiğini belgeler/kanıtlar ile net bir şekilde ispatlamanız gerekmekte.
    Zinaya yaklaşmayın! O; hayasızlık, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur. [İsra 32]

Benim düşüncem işveren ile anlaşma yoluna gidin tazminatınızı belki fazla vererek yardımcı olabilir.

Yanıt için teşekkür ederim.

Aldığım ücreti belgeli olarak kanıtlamam pek mümkün değil ancak şahit göstermek gerekir ama şu anda çalışmaya devam eden arkadaşlarında buna yanaşacağından şüpheliyim. Yaptığım iş Grafikerlik, ücret dışında tasarım yaptığımı kanıtlayabileceğim mecralar var, mail yazışmalara, kitap künyeleri vs.
    İnternette biraz araştırdım ücret tespiti için bilirkişi atanıp tazminat ona göre ayarlanıyormuş ama yargıtay kararları çoğunlukla bordroyu dikkate alıyormuş sadece makul şüphe durumlarında bilirkişi tayini yapılıyormuş.

Dün, bir sgk uzmanıyla bir ön görüşme yaptım (Ali Tezel'in Kadıköy şubesi) yardımcı olabileceğini söyledi. Hukuk departmanları falan varmış ama iş nasıl neticelenir, ne kadar sürer muamma.

Son pişmanlık dedikleri bu olsa gerek...

BU kadar yıl çalıştıktan sonra (her ne kadar benimde bunda kabahatim olsa da) düşük bordrodan çalışmanın sıkıntısını emeklilik gelince farkettim. Ya sineye çekip kabul edeceğim ya da

tancam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    tancam isimli Üye şimdilik offline konumundadır Üyeliği Durduruldu
    Ali Tezelin işi bu herkesden para kazanmak için mavi boncuk dağıtıp mahkemeye vermek en iyi yaptığı iştir,ineği evi arabayı sattırır dikkatli olun.Siz bunca sene ekmek parası için sesinizi çıkartmıyorsunuz,kendinizce haklı gerekçelerini var şimdi öküz öldü ortaklık bitti diyorsunuz.Maalesef ülkemizin işçilerinin makus talihi bu gibi duruyor ama bunu kırmak da bizlerin elinde,lakin bu şekil pek de etik değil.Ne diyelim ALLAH işçilere de işverenlere de yardım etsin hepimizi doğru yola iletsin.

Peki mevzuatta şöyle bir şey olabilir mi?

Geriye dönük olarak yüksek prim ödemesi yapılabiliyor mu? Henüz müracaat etmedim sonuçta

SGK'ye dilekçe verip örneğin son on yıl için sigorta durumunu düzeltmek adına asgariden yatan primlerin farkını yatırıp emekli olmak mümkün mü?

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şuanda  online konumundadır Forum Müdavimi
    Primleri yatıran işveren.
    geriye dönük prim işlemleri için SGK zamanaşımı 5 yıl.
    SGK primlerinde bir düzeltme yapılacaksa , bunu ancak işveren yapabilir. Zamanında neden gerçek değerler üzerinden yatırmadın arkadaş sorusunun gereği olarak ta kurum işverene ciddi anlamda bir idari para cezası uygular, yanında eksik ödenen kısmı tahsil eder. ( bu dediğiniz şey orta çaplı bir işletmeyi batıracak boyutlarda cezalar demektir)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)