kamu işçi maaş

Konu: Aynı Kurumda Farklı Tarihlerdeki Çalışmalarda Yıllık İzin Konusu

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2018
    Mesajlar
    2

    Aynı Kurumda Farklı Tarihlerdeki Çalışmalarda Yıllık İzin Konusu

    Merhabalar,
    5 yıl çalıştığım kurumdan askerlik nedeniyle ayrıldıktan sonra askerlik dönüşü aynı firmada işe alinamadım. Bende farklı firmalarda çalıştıktan sonra yine ilk çalıştığım kurumda işe başladım. Şu an 5 yılı aşkın süredir bu kurumda çalışıyorum. Benim yıllık iznim hesaplanırken yeni işe girmiş bir personel gibi davranıldı. Sorduğumda ise askerlik dönüşü arada farklı firmalarda çalışmış olmam gerekçe olarak gösterildi. Aşağıdaki
    kanunun ilgili maddesi benim durumuma örnek değil midir?
    Yadrımcı olabilecekler için şimdiden teşekkkür ederim.

    4857 sayılı Kanunun 54. maddesinde, yıllık ücretli izine hak kazanmak için gerekli sürenin hesabında, işçinin aynı işverenin bir veya çeşitli işyerlerinde çalıştığı sürelerin birleştirilerek göz önüne alınacağı hükme bağlanmıştır. Bu durumda, işçinin daha önce aynı işverenin bir ya da değişik işyerlerinde geçen hizmetlerinin yıllık izne hak kazanma ve izin süreleri hesabı yönlerinden dikkate alınması gerekir." ifadelerini kullanmıştır. (Esas No. 11703, Karar No. 2014/19347, Tarihi: 23.10.2014 ? Esas No. 2015/25560, Karar No. 2016/1904, Tarihi: 08.02.2016)
    Konu a.makineci tarafından (29.Ağustos.2018 Saat 14:22 ) değiştirilmiştir.


  2. #2
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714
    İletinizin başlığı ile içerik uyumsuz gibi!!!
    Anlatımınıza göre farklı firmalarda yani aynı işverene bağlı olmayan işyerlerinde çalıştığınız anlaşılmakta olduğundan sözkonusu karar sizin olayınıza emsal teşkil etmez.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2018
    Mesajlar
    2
    Sonuç olarak 10 küsür yıl sonra ilk çalıştığım firmada çalışmaya başladım.
    Aynı kurumda daha önce 5 yıl şimdi 5 yıl çalışınca 10 yıl çalışmış gibi izin hakkı verilmesi durmu oluşmuyor mu? Bununla ilgili emsal bir karar yokmudur?
    Teşekkürler..

  4. #4
    şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Kasım.2011
    Mesajlar
    4.714
    Önceki döneme ait y.izinlerinizi kullanmış veya ücreti ödenmiş ise kullanılan/ücreti ödenen bu süreler tasfiye olur sadece arta kalan süre yani yıllık izne esas süreye ilişkin (örneğin 3-5-15gün veya3-5-7 ay vs.)çalışmanız var ise sadece bu süre dikkate alınır,sonraki dönem çalışma süreleri ,arta kalan süreye ilave olunur.arta kalan süre dikkate alınarak da yıllık izne hak kazanma tarihi belirlenir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Aynı İşyerinde Aralıklı Çalışan İşçide Yıllık İzin
    Konu Sahibi kadirdiloglu Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 25.Temmuz.2017, 21:12
  2. Vardiyalı Çalışmalarda Haftalık İzin
    Konu Sahibi mamicey Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 36
    Son Mesaj : 23.Ağustos.2016, 02:10
  3. Cevap: 5
    Son Mesaj : 29.Eylül.2014, 10:32
  4. Cevap: 9
    Son Mesaj : 17.Temmuz.2014, 19:57
  5. Aynı Anda İki Farklı Veya Aynı Kurumdan Emekli Maaşı Almak!
    Konu Sahibi Denizcan Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 07.Mart.2007, 11:56

Bu Konu için Etiketler

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36