taşeron maaş programı

Like Tree1Beğeni

Konu: Beyaz Yaka Fazla Mesai

Beyaz Yaka Fazla Mesai

Merhaba, özel sektörde ücretli beyaz yaka olarak çalışıyorum. Çalışma saatleri 08.00 - 18.00 arası cumartesi günü de dahildir. Bu duruma göre haftalık 45 saat çalışma süresinden daha fazla çalışıyorum; ama mesai almadan. Bu sonuca göre iş mahkemesine gitsem, bu fazla çalıştıklarım için dava açsam kazanır mıyım?

Burada işveren ile yaptığınız sözleşmeyi incelemek lazım. Eğer sözleşmede beyaz yakalı personel olmanız hasebiyle 270 saate kadar olan fazla çalışmanız ücrete dahil edilmiş ise 270 saate kadar olan fazla çalışma ücretinizi alamayacağınız düşünüyorum. 270 saati aşan çalışmanızı ise her halükarda talep edebileceksinizdir. (çünkü iş kanununa ancak 270 saate kadar fazla çalıştırılabilirsiniz). Öte yandan, sözleşmede bu şeklide bir düzenleme yoksa iş mahkemesine başvurmanız halinde müspet netice alacağınız kanaatindeyim. İyi günler...

Alıntı yener ata Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Burada işveren ile yaptığınız sözleşmeyi incelemek lazım. Eğer sözleşmede beyaz yakalı personel olmanız hasebiyle 270 saate kadar olan fazla çalışmanız ücrete dahil edilmiş ise 270 saate kadar olan fazla çalışma ücretinizi alamayacağınız düşünüyorum. 270 saati aşan çalışmanızı ise her halükarda talep edebileceksinizdir. (çünkü iş kanununa ancak 270 saate kadar fazla çalıştırılabilirsiniz). Öte yandan, sözleşmede bu şeklide bir düzenleme yoksa iş mahkemesine başvurmanız halinde müspet netice alacağınız kanaatindeyim. İyi günler...

İş sözleşmesi maddesi:

İşyerinde genel olarak fazla çalışma yapılmamaktadır. Ancak, gerekli olması halinde İŞVEREN’in talebi üzerine İŞÇİ günlük toplam çalışma süresi 11 saati aşmamak koşulu ile yıllık 270 saate kadar fazla çalışma yapmayı şimdiden kabul ve taahhüt eder. İŞÇİ, İŞVEREN’in denkleştirme dönemi ve uygulama esaslarına ilişkin talimatlarına uymayı peşinen kabul ve taahhüt eder. Denkleştirme dönemlerindeki haftalık ortalama çalışma süresi, İŞÇİ’nin iş bu sözleşmede gösterilen haftalık normal çalışma süresini aşmadığı sürece fazla çalışma sayılmayacaktır.

Sözleşmenin bu maddesine göre fazla çalışma aylık ücretin içinde değerlendirilmediğinden iş mahkemesine başvurmak suretiyle fazla çalışmaya ilişkin ücretinizi alacağınızı düşünüyorum.
    İyi günler...

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    1.Her beyaz yakalı maktu aylık ücretli değildir bu noktada sn.yener ata nın belirttiği gibi sözleşme hükümleri önemlidir.
    2.yine sn.yener ata nın belirttiği gibi siz maktu aylık ücretle çalışan değilsiniz.
    3.fazla çalışma yaptınız ve bu çalışmalarınız karşılığı ücretleriniz ödenmemiş ise;
    a.işverenden önce sözlü sonra yazılı olarak talep edebilir,
    b.şikayette bulunabilir,
    c.iş mahkemesine dava açabilirsiniz
    Bu durumlara bağlı olarak;
    a ya ilişkin dikkate alınmayabilirsiniz
    b ya ilişkin işverenin itiraz hakkı var,ödemeyebilir,bu durumda yargı yolu açık
    c ye ilişkin olarak dava açmak yetmez fazla çalışmanın ispatı işçiye ait(fazla çalışma ücretinin ödendiğinin ispatıda işverene ait,işveren ödemediyse ki ödemedi diyorsunuz,yapacağı birşey kalmaz)siz ispat ettiğiniz takdirde bu davayı kazanırsınız.
    d.Başka bir husus,
    bu şıklardan biri veya bir kaçı hakkında hak arayışına girdiniz diye işveren sözleşmenizi feshedemez.
    Buraya kadar muhtemel durumlar bunlar,esas mesele iş sözleşmesi yani siz çalışmaya devam ederken,şikayet veya dava açtığınızda işveren size teşekkür eder mi?
    yener ata bunu beğendi.

İşverenden talep ettiğinizde zaten olumsuz cevap alacağınız aşikardır. Ayrıca işveren firmasında çalışırken işvereni şikayet etmeniz durumunda işveren size pek iyi bir gözle bakmayacağı kesindir. İşinize son verecektir. Hatta biraz daha cesareti varsa tazminatını da vermiyorum git kimden alıyorsan al bile diyebilir bunlar malesef acı gerçekler.

Alıntı margusey38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İşverenden talep ettiğinizde zaten olumsuz cevap alacağınız aşikardır. Ayrıca işveren firmasında çalışırken işvereni şikayet etmeniz durumunda işveren size pek iyi bir gözle bakmayacağı kesindir. İşinize son verecektir. Hatta biraz daha cesareti varsa tazminatını da vermiyorum git kimden alıyorsan al bile diyebilir bunlar malesef acı gerçekler.
    21.03.2019 tarihinde ihbar süremi de tamamlayarak işten ayrılıyorum. Kıdem tazminatım ve 1 yıllık senelik izin ücretim de alacağım. Fesih bildiriminde yazılı olarak belirtildi. Ben ayrıldıktan sonra fazla çalışma ücretlerini almak suretiyle mahkeme yoluna gideceğim. Yakın tarihte firmadan ayrılan mavi yaka bir çalışan bu şekilde mahkemeye verdi ve faizi ile mahkemeyi kazandı.
    Yardım ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.Her beyaz yakalı maktu aylık ücretli değildir bu noktada sn.yener ata nın belirttiği gibi sözleşme hükümleri önemlidir.
    2.yine sn.yener ata nın belirttiği gibi siz maktu aylık ücretle çalışan değilsiniz.
    3.fazla çalışma yaptınız ve bu çalışmalarınız karşılığı ücretleriniz ödenmemiş ise;
    a.işverenden önce sözlü sonra yazılı olarak talep edebilir,
    b.şikayette bulunabilir,
    c.iş mahkemesine dava açabilirsiniz
    Bu durumlara bağlı olarak;
    a ya ilişkin dikkate alınmayabilirsiniz
    b ya ilişkin işverenin itiraz hakkı var,ödemeyebilir,bu durumda yargı yolu açık
    c ye ilişkin olarak dava açmak yetmez fazla çalışmanın ispatı işçiye ait(fazla çalışma ücretinin ödendiğinin ispatıda işverene ait,işveren ödemediyse ki ödemedi diyorsunuz,yapacağı birşey kalmaz)siz ispat ettiğiniz takdirde bu davayı kazanırsınız.
    d.Başka bir husus,
    bu şıklardan biri veya bir kaçı hakkında hak arayışına girdiniz diye işveren sözleşmenizi feshedemez.
    Buraya kadar muhtemel durumlar bunlar,esas mesele iş sözleşmesi yani siz çalışmaya devam ederken,şikayet veya dava açtığınızda işveren size teşekkür eder mi?
    Yardım ve görüşleriniz için çok teşekkür ederim.

Alıntı mercanali19 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İş sözleşmesi maddesi:

İşyerinde genel olarak fazla çalışma yapılmamaktadır. Ancak, gerekli olması halinde İŞVEREN’in talebi üzerine İŞÇİ günlük toplam çalışma süresi 11 saati aşmamak koşulu ile yıllık 270 saate kadar fazla çalışma yapmayı şimdiden kabul ve taahhüt eder. İŞÇİ, İŞVEREN’in denkleştirme dönemi ve uygulama esaslarına ilişkin talimatlarına uymayı peşinen kabul ve taahhüt eder. Denkleştirme dönemlerindeki haftalık ortalama çalışma süresi, İŞÇİ’nin iş bu sözleşmede gösterilen haftalık normal çalışma süresini aşmadığı sürece fazla çalışma sayılmayacaktır.

Alıntı yener ata Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)