kamu işçi maaş

Like Tree6Beğeni

Konu: 3'lü Devir Sözleşmesi Aktarılan Haklar

Lightbulb 3'lü Devir Sözleşmesi Aktarılan Haklar

3 lü devir sözleşmesi yaparak 2 arkadaş geçiş yaptık yeni işyerimiz ( devreden firmamızın imza yetkiside devralan firma ile aynı )

devir olduğumuz firma sgk pirimlerimiz neyse aynen devir edilen yerdeki gibi olacak dedi bunu ne kadar kendince uygular asgari ücret seviyesine düşürebilir mi yani kazanılmış bu hakkı geri alabilir mi belli bir süre sonra haklı fesih sebebi olur mu bu.

şeref aydemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    şeref aydemir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Hayırlı olsun.
    İş sözleşmesinin kesin devrinde sözleşme feshedilmiyor değişen sadece işveren tarafı,bu olayda siz tüm hak ve borçlarla birlikte devir olundunuz(devir olunca zaten yeni bir sözleşmede yapılmadı)ücrette ,primlerde indirim yapılamaz,ilk maaşınızı aldığınız zaman kontrol ediniz,kısaca sizin ifadenizle kazanılmış haklar geri alınamaz,kısaca başta ücret ve SGK primlerinizde noksanlık olmamalı.

Eğer ücret ve primlerinizde değişiklik yani noksanlık olur ise bu durumu öğrendiğiniz tarihten itibaren M.26 doğrultusunda altı iş günü içinde sözleşmeyi M.24/II ye göre haklı nedenle feshedebilirsiniz,tavsiyem önce işverenle görüşünüz,bir iki gün içinde düzeltme yapılmaz ise isterseniz fesih yoluna gidebilirsiniz,diğer taraftan yeni işverenle anlaşarak yeni şartlarla yeni bir sözleşme de akdedebilirsiniz düşüncesindeyim,takdir sizlerin.
    mustafacalik bunu beğendi.

Alıntı şeref aydemir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayırlı olsun.
    İş sözleşmesinin kesin devrinde sözleşme feshedilmiyor değişen sadece işveren tarafı,bu olayda siz tüm hak ve borçlarla birlikte devir olundunuz(devir olunca zaten yeni bir sözleşmede yapılmadı)ücrette ,primlerde indirim yapılamaz,ilk maaşınızı aldığınız zaman kontrol ediniz,kısaca sizin ifadenizle kazanılmış haklar geri alınamaz,kısaca başta ücret ve SGK primlerinizde noksanlık olmamalı.
    seref bey bu konuda başını çok ağrıttım (devir olunca zaten yeni bir sözleşmede yapılmadı) Yazmışsınız bunu anlayamadım hizmet akdi devralan iş veren bana imzalamam için verdi bügün

Bu olayda,
    İş akdinin devri sözleşmesi ayrı,bu devire bağlı yeni bir iş sözleşmesi düzenlemek ayrı bir durumdur.devir olduğunuz bu yeni işveren sizinle iş sözleşmesi yapmak istiyorsa,bu yeni sözleşme ile başta ücretiniz,primler,mesleğiniz,pozisyonunuzda aleyhinize değişiklik olmamalı,kısaca önceki durum ile şimdiki durumu kıyaslayınız.

Bu olayda,
    İş akdinin devri sözleşmesi ayrı,bu devire bağlı yeni bir iş sözleşmesi düzenlemek ayrı bir durumdur.devir olduğunuz bu yeni işveren sizinle iş sözleşmesi yapmak istiyorsa,bu yeni sözleşme ile başta ücretiniz,primler,mesleğiniz,pozisyonunuzda aleyhinize değişiklik olmamalı,kısaca önceki durum ile şimdiki durumu kıyaslayınız.
    şeref bey yeni sözleşmede meslek pozisyonum değişmiyor makina teknik ressamıyım sgk primleri aynen ve maaş aynen devam edeceğini sözlü soylediler

Söz uçar yazı kalır.
    Önemli olan yeni bir sözleşme yapılacaksa belirttiğim konularda aleyhinize değişiklik yapılmamasıdır,zira çalışma koşullarında işçi aleyhine esaslı değişikliği işveren işçinin rızası olmadıkça yapamaz(bu notada M.22 devreye girer)tabidir ki kendi aleyhine değişikliği işçi niye kabül etsin.
    Sonuç olarak aleyhinize bir durum yoksa,olmayacaksa sorun yok demektir.

Söz uçar yazı kalır.
    Önemli olan yeni bir sözleşme yapılacaksa belirttiğim konularda aleyhinize değişiklik yapılmamasıdır,zira çalışma koşullarında işçi aleyhine esaslı değişikliği işveren işçinin rızası olmadıkça yapamaz(bu notada M.22 devreye girer)tabidir ki kendi aleyhine değişikliği işçi niye kabül etsin.
    Sonuç olarak aleyhinize bir durum yoksa,olmayacaksa sorun yok demektir.
    şeref bey işe giriş bildirgemin bir fotokopisini istedim personelden vereceğiz dediler hala vermediler 01.03.2019 giriş yapıldı denmişti bende elimde dursun diye işe giriş bildirim kağıdını istedim istemem tuhafmı

biraz once alo170 aradım 01.03.2019 giriş yapılmış 28.02.2019 eski işyerimden çıkışım olmuş 22 sgk kodu ile dedi ben 3 lü devir yaptık haklarım geçmiyor dedim 22 çıkış kodu ile geçmez dedi alo170 dedikler 3 lü devir sözleşmesini bilmiyorlarmı

haklarınız aynen devam etmesi için 16 olmalıydı dediler bende endişelendim

keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Hangi haklardan bahsediyorsunuz kaybetmekten korktuğunuz haklar neler onu bir tam olarak belirtirseniz, belki daha doğru yanıtlar bulunabilir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)