kamu işçi maaş

Like Tree2Beğeni
  • 1 Post By thex
  • 1 Post By thex

Konu: Telafi Çalışması İle İlgili Bilgi Talebi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Şubat.2019
    Mesajlar
    10

    Question Telafi Çalışması İle İlgili Bilgi Talebi

    1- Malumunuz günlük 11 saatlik çalışma süresini aşmadan 3 saate kadar süreyle telafi çalışması yaptırılabilmektedir. Ör; hafta içi günlük 45 saatlik çalışma yapılan ve cumartesi-pazar günleri tatil olan bir işletmede şayet cumartesi 7 saat fazla mesai yaptırılıyor ise şartların gerçekleşmesi halinde bu 7 saatlik sürenin hepsin de mi yoksa 3 saatinde mi telefi çalışması yaptırılır?


    2- İŞ KANUNUNA İLİŞKİN ÇALIŞMA SÜRELERİ YÖNETMELİĞİ'nin "Telafi Çalışması" başlıklı 7. maddesinde, "Telafi çalışması yaptıracak işveren; bu çalışmanın 4857 sayılı İş Kanununun 64 üncü maddesinde sayılan nedenlerden hangisine dayandığını açık olarak belirtmek, hangi tarihte çalışmaya başlanacağını, ilgili işçilere bildirmek zorundadır." düzenlemesine yer verilmiştir.

    İşçinin telafi çalışması karşılığı izin istemesi durumunda hangi aşamada yukarıda belirtilen "hangi tarihte çalışmaya başlanılacağını" bildirmek gerekmektedir. İzin alındığı anda telafi çalışmasını ne zaman yapacağını mı bildirmek gerekmektedir yoksa daha sonraki bir tarihte olabilir mi?


    DEĞERLİ GÖRÜŞLERİNİZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER...


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2015
    Mesajlar
    158
    Merhaba,
    1-Telafi çalışması çalışma günlerinde yapıldığı için cumartesi çalışmayan yerlerde telafi çalışması yapılamaz. Direkt fazla mesai olur.
    2-Telafi çalışmasında ilk önce izin kullandırılır sonra çalışma yapılır. Bunun için işçiye bir form imzalatırsınız ve şu tarihte, şu olaydan dolayı işin tatil edileceğini ve bunun karşılığında 2 ay içerisinde telafi çalışması yapılacağını belirtirsiniz. İşçinin borcu bitesiye kadar yaptığı günlük 3 saatlik fazla mesailerini fazla mesai saymayıp 1 saat çalışmayı 1 saat borç olarak sayarak telafi borcundan düşersiniz.
    ikyener bunu beğendi.
    SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2019
    Mesajlar
    10
    Alıntı thex Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2-Telafi çalışmasında ilk önce izin kullandırılır sonra çalışma yapılır. Bunun için işçiye bir form imzalatırsınız ve şu tarihte, şu olaydan dolayı işin tatil edileceğini ve bunun karşılığında 2 ay içerisinde telafi çalışması yapılacağını belirtirsiniz. İşçinin borcu bitesiye kadar yaptığı günlük 3 saatlik fazla mesailerini fazla mesai saymayıp 1 saat çalışmayı 1 saat borç olarak sayarak telafi borcundan düşersiniz.
    Üstadım, daha çok işçinin kendi talebi ile telafi karşılığı izin kullandığı durumlarda izin formu doldurulup izne icazet verilince hangi tarihte çalışması gerektiğinin bildirmemiz gerekip gerekmediğini merak ediyorum. Bu konuda değerli düşüncelerinizi paylaşır mısınız?

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ocak.2015
    Mesajlar
    158
    İşçinin talebiyle telafi çalışması için izin verdiğiniz tarih bittikten sonraki 2 ay içerisinde işçi bu borcunu öder. Bunu yazılı bir şekilde işçiye bildirirsiniz.
    Telafi çalışması 1 işçide olsa topluda olsa aynıdır. Ben aşağıdaki gibi bir üst yazı ve altına personel isim-soyisim ve imzalarını alıyorum. İllaki aşağıdaki gibi olması gerekmiyor ama az çok format bu şekildedir.

    İZİN KARŞILIĞI TELAFİ ÇALIŞMASI TUTANAĞI

    KONU: Telafi Çalışması Karşılığı İzin

    Ramazan bayramı nedeniyle 01.06.2019 Cumartesi günü dahil - 09.06.2019 Pazar günü dahil aradaki günlerde fabrikamızda çalışma olmayacaktır.

    Çalışılmayan günler için ileri ki tarihlerde 4857 sayılı İş Kanunu’nun 64. maddesi ve ilgili mevzuat hükümleri gereği telafi çalışması uygulanacaktır. 2 (iki) ay içinde çalışılmayan süreler için telafi çalışması yaptırılabilir. Bu çalışmalar fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma sayılmaz.

    Bilginize
    ikyener bunu beğendi.
    SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Şubat.2019
    Mesajlar
    10
    Değerli paylaşımlarınız için teşekkür ediyorum...

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Şubat.2019
    Mesajlar
    10
    Peki üstadım (bu arada işletmenin haftanın 5 günü ve günde 9 saat çalışma yaptığı varsayımını kabul edersek ) örneği işçi kendi talebine istinaden ocak ayında 5 gün izin verildi ve işçinin toplamda 45 saatlik bir telafi çalışma yapması gerekmektedir. Anca, 2 aylık süre içerisinde sadece 36 saatlik bir çalışma yapabildi. Bu durumda bakiye 9 saatlik telafi çalışması ücretsiz izin şeklinde maaşından kesilebilir mi?

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2015
    Mesajlar
    158
    Tabi ki.
    Burada amaç işçiye borcunu ödemesi için 2 aylık süre verilmesi, mağdur edilmemesi ama süre bitiminde kalan borcunuda işverenin tahsiline imkan tanınmasıdır.
    2 aylık sürede tamamlanamayan süreyi telafi çalışması formunu dayanak göstererek ücretsiz izin olarak kesmelisiniz.
    SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Telafi Çalışması Hk.
    Konu Sahibi tanufuk Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 22.Eylül.2015, 15:39
  2. Telafi Çalışması
    Konu Sahibi sertan öztürk Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 13.Mart.2015, 17:40
  3. Telafi Çalışması
    Konu Sahibi muzyy Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 13.Ekim.2009, 14:05
  4. Telafi Çalışması
    Konu Sahibi MURO Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 06.Ekim.2007, 18:33
  5. Telafi Çalışması
    Konu Sahibi seda80 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 22.Eylül.2005, 16:41

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36