kamu işçi maaş

Konu: Yıllık İzin Hakedişlerinin Aylara Göre Takibi Tablosu Doğru mu ?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2012
    Mesajlar
    281

    Yıllık İzin Hakedişlerinin Aylara Göre Takibi Tablosu Doğru mu ?

    Ben excelde bu şekilde buldum ama doğruluğunu teyit ettirmek istedim.

    0-12 ay 0 izin
    13-72 ay 14 gün izin
    73-180 ay 20 gün
    181 ve üzeri 26 gün


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    362
    13-72 değil 13-60 olması gerekiyor tabi diğeri de 61-180 olacak

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Aralık.2012
    Mesajlar
    281
    5.ci yıl dolup 6.cı yıldan gün alması gerektiği için öyle yaptım.

  4. #4
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.794
    soru HAK EDİŞ olunca,
    365 gün yani yıl dolduğunda hak kazanılır, bir sonraki yıl içinde de KULLANILABİLİR.
    Yani 60 aya kadar çalışma süresi için HAK KAZANILAN izin süresi 14 gündür.
    5 yılın dolması demek 60 ayın tamamlanması demektir.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Aralık.2012
    Mesajlar
    281
    Doğrusu böyle mi olacak?
    0-12 ay 0 izin
    13-60 ay 14 gün izin
    61-180 ay 20 gün
    181 ve üzeri 26 gün

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ocak.2019
    Mesajlar
    39
    1 yıldan 5 yıla kadar (5 yıl dâhil) olanlara en az 14 gün, - ( 13ay - 60 ay )
    5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara en az 20 gün, ( 72 ay - 168 ay )
    15 yıl (dâhil) ve daha fazla olanlara en az 26 gün. (180 ay - üzeri )

  7. #7
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.810
    İlk izin kullanım hakkı 12 ay sonra başladığı için. 20 günlük izin hakkının başlangıcı 5 adet 14 günlük izin kullanıldıktan sonradır. 5 yıllık hizmet süresini doldurunca değil. 5 yıllık hizmet süresini doldurdun 14 gün izin kullandın. Bundan sonra kullanacağın izin süresi 20 gün olur.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2014
    Mesajlar
    362
    Alıntı bulent249 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk izin kullanım hakkı 12 ay sonra başladığı için. 20 günlük izin hakkının başlangıcı 5 adet 14 günlük izin kullanıldıktan sonradır. 5 yıllık hizmet süresini doldurunca değil. 5 yıllık hizmet süresini doldurdun 14 gün izin kullandın. Bundan sonra kullanacağın izin süresi 20 gün olur.
    Bunu hangi maddeye istinaden söylediniz ilgili maddede böyle bir ayrıntı yok

    Madde 9 — İşçinin izin süresi, iznini hak ettiği tarihteki hizmet süresine ve 4857 sayılı Kanunun 55 inci maddesine göre belirlenir.

    İşyerinde işe başladığı günden itibaren deneme süresi de içinde olmak üzere en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir. Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.

    İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

    a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,

    b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,

    c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,

    az olamaz. (Ek cümle:RG-18/8/2017- 30158) Yer altı işlerinde çalışan işçilerin yıllık ücretli izin süreleri dörder gün arttırılarak uygulanır.

    Ancak, onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.

  9. #9
    keremcem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    keremcem isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    5.794
    İlgili maddede çalışma süresini ay olarak belirten bir açıklama da yok. Yıl denmekte. O yıl da tamı tamına 365 gündür. 364.günü işten ayrılan kişi o çalışma yılı için izne hak kazanamıyor değil mi.
    Ay olarak bakmak yerine takvim yılı olarak bakmanız çok daha kolay değil mi?

  10. #10
    bulent249 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bulent249 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    3.810
    Uygulamada özellikle 5. yıl izninin kaç gün olarak kullandırılacağı konusu tartışılmaktadır. İş Kanunu’nun 53. maddesinin (a) bendinde hizmet süresi “Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil)” ibaresi kullanılırken, (b) bendinde “Beş yıldan fazla on beş yıldan az” ibaresi kullanılmaktadır. Doğal olarak 5. yılın hangi bende girdiği konusunda anlaşmazlık olmaktadır. Kanun metninin açık ve anlaşılır olmamasından dolayı iki farklı görüş ortaya çıkmıştır. Bir görüşe göre,

    53. maddenin metninden 5. yılın izninin (a) bendine dahil olduğu, yani 14 işgünü olduğu, diğer bir görüşe göre ise
    53. maddenin metninden 5. yılın izninin (b) bendine dahil olduğu, yani 20 işgünü, olduğu ileri sürülmektedir.
    4857 sayılı İş Kanunu’nun 53/a. maddesinde “… beş yıla kadar… (beş yıl dahil)…” ifadesi yer almıştır. Bu ifadeden, 5. hizmet yılına karşılık gelen yıllık izin ücretinin 14 işgünü üzerinden ödenmesi gerektiği görüşü daha ağır basmaktadır. Ancak, İş Kanunu’nun 54. maddesinin â€œİşçi yukarıdaki fıkralar ve 55’inci madde hükümlerine göre hesaplanacak her hizmet yılına karşılık, yıllık iznini gelecek hizmet yılı içinde kullanır” hükmüne göre, işçi, yıllık ücretli iznini bir sonraki çalışma yılı içerisinde kullanılabilecektir. Yani, 1. yılın izni 2. yılda, 2. yılın izni 3. yılda, 3. yılın izni 4. yılda, 4. yılın izni 5. yılda, 5. yılın izni 6. yılda kullanılacaktır. Başka bir ifadeyle, 5 yıldan fazla bir hizmet süresine karşılık, ancak 6. yılın izninin kullanıldığı 7. yıldan itibaren 20 işgünlük yıllık ücretli izin kullanılabilecektir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yıllık İzne Ayrılan Personele Yıllık İzin Ücret Ödemesi
    Konu Sahibi şule Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 13.Ocak.2014, 15:40
  2. Yabancıların Çalışma İzin İşlemleri İnterneten Takibi
    Konu Sahibi nane Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 24.Nisan.2013, 14:39
  3. Cevap: 8
    Son Mesaj : 26.Eylül.2011, 13:14
  4. Deniz İş Kanunu'na Göre Yıllık İzin
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 31.Temmuz.2009, 16:32
  5. Ücretsiz İzin Kullanan İşçinin Yıllık İzin Hakkı Doğar mı?
    Konu Sahibi T U R K O Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 03.Haziran.2009, 11:27

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36