kamu işçi maaş

Konu: Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    158

    Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

    Herkese İyi günler,
    Nişanlım memnun olmadığı bir iş yerinde çalışmakta. birkaç gün içerisinde nikah yapacağız. nikah cüzdanımızı aldıktan sonra aynı gün içerisinde kendisini kanuni haklarını alarak (Kıdem Tazminatı) işyerinden ayrılmak istiyor. bu durumda işveren herhangi bir terslik çıkarır mı? Belli bir ihbar süresine gerek var mı? Haketmiş olduğu Kıdem Tazminatına bir zarar gelir mi? Bu konu hakkında acilen yardımlarınızı rica ediyorum.
    Herkese Saygılar Sunarım.
    Bahadır..


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    22

    Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

    Bu konuda şunları söyleyebilirim:
    İşten ayrılacağınızı ihbar süresi kadar önce haber vermeniz gerekirdi. Bu konuda işveren güçlük çıkarabilir. Bu süre kadar çalışmasına devam etmesini isteyebilir. Ancak istifa dilekçesinde evlilik nedeniyle işten ayrıldığını beyan etmesi ve inandırıcı olması açısından ekinde nikahınızn olduğunu gösterir (davetiye gibi) evrakları eklerseniz kıdem tazminatınızı alabilirsiniz. O da 1 yılınıı doldurmuş olmanız şartıyla !
    -----------------------------------------
    <br /> Hayrettin KÖROĞLU
    <br />------------------------------------------

  3. #3
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Re: Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

    Alıntı Tuareq Nickli Üyeden Alıntı
    Herkese İyi günler,
    Nişanlım memnun olmadığı bir iş yerinde çalışmakta. birkaç gün içerisinde nikah yapacağız. nikah cüzdanımızı aldıktan sonra aynı gün içerisinde kendisini kanuni haklarını alarak (Kıdem Tazminatı) işyerinden ayrılmak istiyor.
    Herkese Saygılar Sunarım.
    Bahadır..
    Merhaba,
    4857 sayılı kanunla yürürlükten kaldırılan 1475 sayılı yasanın yürürlükte kalan tek maddesi olan 14. maddesine göre kadınların evlendikten sonra bir yıl içinde işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatı ödenmesi gerekir. İşverenin buna itirazı olamaz. Yalnız bu ihbar önelini ortadan kaldırmaz. Eğer işveren kabul etmemesi halinde çalışma süresine kadar hesaplanacak ihbar süresinde çalışmak zorunda kalabilir. Eğer kullanılmamış izin süresi varsa çıkışta kıdem tazminatı ile birlikte onu da ödemeleri gerekecektir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Evlilik nedeniyle işten ayrılma?????
    Konu Sahibi şans Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 14
    Son Mesaj : 04.Haziran.2012, 11:44
  2. Evlilik nedeniyle işten ayrılma ve 3 yıllık sözleşme
    Konu Sahibi mango Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 26
    Son Mesaj : 14.Aralık.2011, 16:15
  3. Evlilik Nedeniyle işten ayrılma
    Konu Sahibi Tuareq Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 20
    Son Mesaj : 25.Kasım.2010, 14:41
  4. Evlilik nedeni ile işten ayrılma
    Konu Sahibi leyirem82 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 26.Ağustos.2010, 17:01
  5. Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma
    Konu Sahibi meltemg Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Eylül.2006, 15:53

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36