kamu işçi maaş

Konu: İAB'nin Geç Verilmesindeki Yüklü Ceza

NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN Guest

İAB'nin Geç Verilmesindeki Yüklü Ceza

Arkadaşlar merhaba, geçen gün forumda işten ayrılan işçi için verilen İAB nin 15 günü geçmesi halinde 3,186,00,-ytl cezası olduğu yazıyordu. Bir müşterim 1,10,06 da 2 işçiyi çıkartmış bana söylememiş. sürede geçmiş oluyor. bu yüklü ceza hangi kanunun hangi maddesinde yazıyor. bileniniz varmı ?tşk.

Bende açılan bir formda bu şekilde okudum. Ama denildiğine göre, işveren işten çıkardığında 15 gün içinde, işçi kendi isteği ile çıktığında 1 ay süresi varmış. Denenmiş, sorun çıkmamış. Baktınız 3000 Ytl para cezası gelicek, sizde şansınızı bu şekilde deneyebilirsiniz
    Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp...

NİSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    NİSAN Guest

Evet ama bizlerin her yaptığı iş bir kanun maddesine dayanıyor.. sizde biliyorsunuz. ve bende merak ettim bu ceza miktarı nerede yazıyor diye ? ama bulamadım. bilen arkadaşlar varsa onların sayesinde bizde öğrenelim.

Biraz araştırdım ama kanun maddesi gözüme ilişmedi. Rakam 3000 ytl'yi geçedebilir, az da olabilir. Çünkü her işten ayrılan personel için asgari ücretin 2 katı diyor.
    2 işçi ayrıdı ise, 531x 2 = 1062 YTL para cezası olacaktır.
    3186 YTL'lik para cezası 6 personelin bildirgesinin verilmediğinde ortaya çıkan rakamdır.

Para cezalarına itiraz konusunda, tebliğden itibaren 7 gün içinde itiraz edilecek,itirazın reddi halinde ise; tebliğden itibaren 7 gün içinde yetkili sulh ceza mahkemesine müracaat edilecektir.

4447 Sayılı İşsizlik sigortası Kanunun 54. maddesi sanırım sizleri aydınlatır.
    benım basıma geldi bu sekilde bı gecikme den dolayı İPC ve hala onunla ugrasıyorum..
    İdari para cezaları ile idari işlemlere karşı itirazlar

MADDE 54. – Kurumca dayanağı belirtilmek suretiyle;

a) İşsizlik sigortasına ilişkin yükümlülükleri nedeniyle sigortalıların ücretlerinden indirim veya kesinti yapan işverenlere her bir sigortalı için 25/8/1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 33 üncü maddesine göre sanayi kesiminde çalışan onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücret tutarında,

b)[b] 48 inci maddede öngörülen işten ayrılma bildirgesini Kuruma vermeyen işverenlere her bir fiil için ayrı ayrı 25/8/1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 33 üncü maddesine göre sanayi kesiminde çalışan onaltı yaşından büyük işçiler için uygulanan aylık asgari ücretin iki katı tutarında,
    İdari para cezası verilir. [/b]
    İdari para cezaları tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde Kuruma ödenir veya aynı süre içinde Kurumun ilgili ünitesine itiraz edilebilir. İtiraz takibi durdurur. Kurumca itirazı reddedilenler, kararın kendilerine tebliğ tarihinden itibaren 7 gün içinde yetkili sulh ceza mahkemesine itiraz edebilirler. İtiraz üzerine verilen kararlar kesindir. Mahkemeye başvurulması cezanın takip ve tahsilini durdurmaz.

İşsizlik sigortası uygulamasına ilişkin işlemlere karşı sigortalıların ve işverenlerin yapacakları itirazlardan Sosyal Sigortalar Kurumuna verilen görevlerle ilgili olanlar adı geçen Kuruluşa, diğerleri ise Kuruma yapılır. İtirazların, işlemin tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde yapılması ve 30 gün içinde sonuçlandırılması zorunludur. Yapılan itirazlar daha önce yapılmış bulunan işlemlerin uygulanmasını geciktirmez. İtiraz yoluna başvurulmuş olması ilgililerin yargı yoluna başvurma haklarını ortadan kaldırmaz.

İyi çalışmalar.
    HİİİÇ BİR ŞEY BİLMİYORUM....<br /><br />...........................................

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

Alıntı Meralll Nickli Üyeden Alıntı
    .... işçi kendi isteği ile çıktığında 1 ay süresi varmış.
    işalan istifa edip ayrıldığında bu formu vermenize gerek yokki :lol:

NANe, Eski hükümlü veya özürlü kadrosunda çalışan personel kendi isteği ile ayrılabilir ve özel durumları olduğu için bildirilmesi gerekmektedir.
    Al işte işçinin kendi isteği ile ayrıldığı bir durum...

Meral Hanıma katılıyorum.Verilmesi gerekir.Ayrıca işçi tarafında fesihlerde bildirim süresinin 1 ay olduğunu foruma ben yazdım.Siz İAB ye işden çıkışa işçi tarafından yazıp verin.Hiçbir sorun çıkmaz.Çünkü defalarca aynı konu oldu.İş Kurumu işveren tarafından fesihlerde 15 gün,işçi tarafından fesihlerde 1 ay içerisinde verilmesini istiyor...Kolay gelsin
    Bir selama değmeyen aşka ölüm yakışır...

nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

sy muratt; "1 ay" kısmı ile ilgili kanun, tebliğ, genelge vs yasal dağanağınız nedir :?:

Benim bildiğim kadarı ile İşveren 15 gün içersinde İşçi 30 gün içersinde İABy İŞKURa teslim etmelidir.

İAB'lerde gecikme olduğunda çekinmeyin SSK çıkış tarihini güncelleyin. Daha sonra İŞKUR'a düzeltme yazısı ile birlikte yeni İAB'nizi düzenleyip teslim edin.
    ttp://asezgin.spaces.live.com

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)