kamu işçi maaş

Konu: Yurtdışı Firmanın Türkiye İritbat Bürosunda Çalışan İşçi hk

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    171

    Yurtdışı Firmanın Türkiye İritbat Bürosunda Çalışan İşçi hk

    merhaba

    Yurtdışında faaliyette bulunan bir yabancı firma Türiyede bir irtibat bürosu açmış ve burada bir işçi çalıştırmak istiyor. Bu işçinin maaşı yurt dışından ödenecek.

    1 Bu İşçiden SSK primi ve işsizlik sigortası primi kesilecek mi?
    2 Vergi kesintisi yapılacak mı?

    teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    115

    Yurtdışı Firmanın Türkiye İritbat Bürosunda Çalışan İşçi hk

    Çalışıcak olan kişi Türk vatandaşı olucağı için,
    Türkiye'ye ait sosyal güvenlik kanunları geçerli olucaktır.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    630

    Yurtdışı Firmanın Türkiye İritbat Bürosunda Çalışan İşçi hk

    TÜRKÜYE İLE YABANCI ÜLKE ARASINDA İKİLİ ANLAŞMA VARSA (ALMANYA VS GİBİ) ORDA SİGORTASI VARSA BURADA YAPTIRMAYA GERE KYOK . AMA ANLAŞMA YOKSA HER İKİ ÜLKEDE DE SİGORTA PRİMİ YATIRMAK ZORNDASIN.
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    138

    Yurtdışı Firmanın Türkiye İritbat Bürosunda Çalışan İşçi hk

    GVK’nın 94. maddesinin 1. fıkrasında bu maddede sayılan ödemelerden tevkifat yapmak zorunda olan kişi, kuruluş ve kurumlar tadadi olarak sayılmaktadır. maddede sayılan ödemeleri yapacak olan kişi, kuruluş ve kurumlarla ilgili olarak tam veya dar mükellefiyet ayırımı yapılmamıştır.
    bu durumda irtibat bürolarında çalışan işçilerden gelir vergisi kesintisi yapılaması gereklidir.

    yine gelir vergisi kanunun 23/14Kanunî ve iş merkezi Türkiye'de bulunmayan dar mükellefiyete tâbi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına, işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretler Gelir Vergisi'nden istisna edilmiştir

    yukardaki maddedeki şartların sağlanması durumunda gelir vergisindenistisnadır.bu şartlari Ücret ödemesi dar mükellef işverenin yurt dışında elde ettiği kazancı üzerinden yapılması. işçinin ücretleri yurt dışındaki şirket tarafından karşılanarak Türkiyeye gönderilmesi ayrıca Ücretin ödemesi döviz olarak yapılması gereklidir.

    elde edilen ücret olduğu ücretinde damga vergisine tabi olduğu unutulmamalıdır.burada bir istisna mevcut değildir.ödenmesi gerekir.


    celal elibüyük
    smmm-ist

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurtdışı Firmanın Türkiye'de Fatura Kesmesi
    Konu Sahibi ysnayd52 Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 31.Mart.2019, 09:12
  2. Yurtdışı yerleşkeli bir firmanın Türkiye gümrük bölgesinde antrepo açması
    Konu Sahibi Tahsin Kurt Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 23.Temmuz.2011, 00:06
  3. Cevap: 3
    Son Mesaj : 16.Aralık.2010, 19:25
  4. Yurtdışı Müt.Hizmet.Çalışan İşçi.Yap.Ücretlerin G.V Karş.Durumu
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 07.Ağustos.2009, 16:52
  5. Rusya'da Çalışan İşçi Türkiye'de SSK lı Ama ...
    Konu Sahibi auditer Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 03.Kasım.2006, 10:33

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36