2005 yılı temmuz ayında sözleşmeli işçi olarak kamu kuruluşunda çalışıyorum. Sözleşmelerimiz 6 aylık olarak düzenleniyordu. Aradan 3 ay geçtiğinde sağlık problemleri nedeniyle fakülte hastanlerinin birine sevk aldım ve tetkikler başladı. Bu tetkikler o kadar uzun sürdü ki, ocak ayının 15inde ben hala tetkik peşinde koşturuyordum. Bu arada Aralık ayı sonunda tüm sözleşmeli işçilerin olduğu gibi ben de işten çıkarıldım. Ocak ayının 7. günü ben hariç herkesin sözleşmesi yenilendi. Ben de neden benim sözleşmem yenilenmiyor diye sordum. cevap; Hele bir raporun bitsin ve iyileş ondan sonra senin sözleşmen yenilenecek oldu. Aradan bir kaç gün geçti ve ameliyat olacağım kesinleşmişti ki, bir gün önce ameliyat iptal edildi ve herhangi bir operasyona gerek olmadığı söylendi. Neredeyse 3,5 aylık koşuşturma sonucunda hiç bir müdahale olmadan ben eve döndüm. Raporumu kapattırıp işbaşı aldım. Sözleşmem yenilendi. Aradan bir hafta geçti yine aynı problemle karşılaştık ve ben yine hastaneye gittim. Benim arkamdan sözleşme fesh edildi. 2 hafta sonra işbaşı aldım ve yine yenilendi.

Aradan 4 ay zaman geçti ve mayıs ayında benim sağlık problemim tekrar başgösterdi. Ben yine fakülte hastanesine sevk aldım. Hastaneye geldiğim çarşamba günü bana ameliyat olmam gerektiği söylendi. Uzatmayayım, 4 gün sonra ameliyat oldum ve hastanede 2 ay kadar sürekli yattım. En az bir ameliyat daha olmam gerekiyordu ve 2. ameliyatım için aradan zaman geçmesi beklenecekti. (2. ameliyat bacağımdan olacak ve ekim ayından önce olması zor) Hastaneden izinli çıkışlar başladı. Şu anda hala izinliyim. Haftada bir gün girip tetkikler yaptırıyorum ve durumum takip ediliyor.

Haziran sonunda sözleşmem bitti ve tabiki yenilenmedi. Sözleşmem askıya alınmış. Sigorta primim ve maaşım ödenmiyor. Bana çıkış verilmediği için işsizlik sigortasından da faydalanamıyorum. Tedavim daha uzun süre devam edecek. Lakin bir süre sonra ben sağlık hizmetlerinden de faydalanamaz hale geleceğim. (6 ay süreyle ssk primi ödenmezse, sağlık sigortasından faydalanamıyorum bildiğim kadarıyla)

Üstüne üstlük şimdi işkurdan aldığım ve kurumdaki müdürümün de doğruladığı bir haber var. Aralık ayında kadro gelecek ve benim sözleşmem askıda. İş-kur "bir süre işbaşı yapıp sözleşmeni yenilet, sonra rapor al" diyor ama aynı durum daha önce hiç iyi sonuçlanmadı. (anlattığım gibi)

Çalışma bölge müdürlüğünü arayıp sözleşmemin işveren tarafından daha ne kadar askıda tutulabileceğini sordum. Görevli şef, iş kanununa göre sözleşmenin askıda olması gibi bir durum yok dedi. Sözleşme bitiminde, ya tekrar sözleşme yapılır yada yapılmaz dedi. Bana önerin nedir dedim, dava açmamı önerdi.

Durum hakkında fikir yürütemez hale geldim ve soru üretemiyorum.

Bu durumu nasıl yorumlayabilirsiniz ?

Dava açsam ne kazanabilirim ki ?