kamu işçi maaş

Konu: işçilerin dilekçesi

konsilyer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    konsilyer Guest

işçilerin dilekçesi

zamanında ödenmeyen ücretler için işçilerin imzalı dilekçeleri ile işverenden geciken (30 gün) ücretlerini talep etmelerinin işçi ve işveren açısından durumu nasıldır?

işçilerin dilekçesi

30 gün içinde zaten işverinin ödeme zorunluluğu vardır..
    Yani bu gecikmede doğal olarak işçi daima haklıdır.
    ödenmediği için işçiler tarafından yazılan yazı ileri de mahkeme ile
    sonuçlanacak bir problemde sadece işçiler tarafından yapılan ihtar
    niteliği taşıyabilir. Ama siz bu dilekçeye cevap yazarsanız bu biraz daha
    problemli durum ortaya çıkartır.

konsilyer Guest

işçilerin dilekçesi

ilginiz için teşekkür derim durumu biraz daha karıştıralım;
    demişsiniz ki
    Kod:
    Ama siz bu dilekçeye cevap yazarsanız bu biraz daha 
    problemli durum ortaya çıkartır
    peki iş veren bu imzalı dilekçeyi okuduktan sonra işçilere bir ödeme planı sunsa ve kabul etmeyenlerin yönetimle görülmesi yönünde bi duyuruda bulunsa nasıl bir sonuç çıkar

Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

işçilerin dilekçesi

Alıntı konsilyer Nickli Üyeden Alıntı
    ilginiz için teşekkür derim durumu biraz daha karıştıralım;
    demişsiniz ki
    Kod:
    Ama siz bu dilekçeye cevap yazarsanız bu biraz daha 
    problemli durum ortaya çıkartır
    peki iş veren bu imzalı dilekçeyi okuduktan sonra işçilere bir ödeme planı sunsa ve kabul etmeyenlerin yönetimle görülmesi yönünde bi duyuruda bulunsa nasıl bir sonuç çıkar
    Merhaba,
    İşçiler aşağıya aldığım 34. madde gereğince iş görmeyi reddedebilirler. İlave olarak ödeme tarihini 20 gün geçtikten sonra ödenen ücretleri için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranında faiz isteyebilirler.

Kod:
         Ücretin gününde ödenmemesi
         MADDE 34 - Ücreti ödeme gününden itibaren yirmi gün içinde mücbir bir neden dışında ödenmeyen işçi, iş görme borcunu yerine getirmekten kaçınabilir. Bu nedenle kişisel kararlarına dayanarak iş görme borcunu yerine getirmemeleri sayısal olarak toplu bir nitelik kazansa dahi grev olarak nitelendirilemez. Gününde ödenmeyen ücretler için mevduata uygulanan en yüksek faiz oranı uygulanır.
         Bu işçilerin bu nedenle iş akitleri çalışmadıkları için feshedilemez ve yerine yeni işçi alınamaz, bu işler başkalarına yaptırılamaz.
    Bence çalışanlarla görüşmeniz en uygun davranış olacaktır. Zor duruma düşmüş bir işverenin, çalışanlarının desteği olmadan tekrar kendini toparlaması çok zor. İş resmiyete dökülürse yapılacak bir şeyiniz yok diye düşünüyorum. Mahkeme yasal faizi ile ve icra masraflarıyla birlikte icra takibine karar verir diye düşünüyorum. Ayrıca bu durumdaki işçilerin hizmet sözleşmelerini feshedemeyeceksiniz.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

konsilyer Guest

işçilerin dilekçesi

yardımlarınız için çok teşekkür ederim , biraz daha ileri götüreyim izninizle ; maaşlar ödeniyorsa ancak fazla mesailer ödenmiyorsa ve bu ödenmeyen fazla mesailer de bordroda görünmüyorsa nasıl bir durum oluşacak, yani esas olarak ödenmeyen ücretler bordroda görünmüyorsa ?

işçilerin dilekçesi

Merhaba,
    Yeni duruma göre;
    Eğer her ay çalışanlara "ÜCRET HESAP PUSULASI" vererek, imzalı bir suretini dosyasına koyuyorsanız, çalışanlar resmi olarak herhangi bir şey elde edemezler. Ancak önceki mesajımın anafikri olan iyi niyet çerçevesinde çözümlenmesi gereken bir durum.

Eğer çalışanlara "ÜCRET HESAP PUSULASI" vererek, imzalı suretlerini dosyanıza koymadıysanız o zaman durumunuz biraz daha zor. Çalışanlar, eğer banka yoluyla ödeme yapmadıysanız veya ödediğiniz ücret kadar makbuz almadıysanız hem ücretlerini hemde fazla mesailerini almadıkları iddiasıyla başvururlarsa başınız ağrır. Banka yoluyla yaptınız veya sadece ödediğiniz bordro brütü kadar ücret için imza aldıysanız fazla mesailerini almadıkları iddiasıyla karşınıza çıkabilir.

Durumunuzu bilmiyorum ama bunlar hep karşılıklı görüşme ve iyiniyetle çözülebilecek sorunlar.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

konsilyer Guest

işçilerin dilekçesi

anladım çok teşekkür ederim, ikinci soruyu sormamda ki bir maksat biraz da şundandı asgari ücretten fazla alan bir işçi ,asgari ücret üzerinden sigortalı olduğunda yada fazla mesaisi resmi kayıtlarda görünmediğinde bu durumu işçi mi işveren mi lehine kullanabilir bi anlaşmazlıkta bu durum ne şekilde ortaya çıkar işveren işçiye asgari ücretli gibi bordro düzenlese hesap pusulası da düzenlese imzalatsa ? imzalatmadığında tabi işeverenin başı ağrır ama ne derece ağrır sadece asgari ücret tutarı kadar mı yoksa olayın saklı kısmına da konuya dahil olur mu? muhakkak uygulamada bu tarz şeyler vardır her ne kadar istemediğimiz şeyler olsa da bir çok yer de bu durum söz konusu

işçilerin dilekçesi

anladım çok teşekkür ederim, ikinci soruyu sormamda ki bir maksat biraz da şundandı asgari ücretten fazla alan bir işçi ,asgari ücret üzerinden sigortalı olduğunda yada fazla mesaisi resmi kayıtlarda görünmediğinde bu durumu işçi mi işveren mi lehine kullanabilir bi anlaşmazlıkta bu durum ne şekilde ortaya çıkar işveren işçiye asgari ücretli gibi bordro düzenlese hesap pusulası da düzenlese imzalatsa ? imzalatmadığında tabi işeverenin başı ağrır ama ne derece ağrır sadece asgari ücret tutarı kadar mı yoksa olayın saklı kısmına da konuya dahil olur mu? muhakkak uygulamada bu tarz şeyler vardır her ne kadar istemediğimiz şeyler olsa da bir çok yer de bu durum söz konusu
    Merhaba,
    Asgari ücret ile bordro yapılan çalışanlarda durum çok karışık. Mahkemede çalışanın yaşam şartları bile inceleniyor. Eğer asgari ücretle çalışmış olsa bu evi, otomobili alabilirmiydi gibi. Bir tanıdığımın (çalışan) başına gelmişti. Kıdem tazminatı nedeniyle mahkemelik oldular ve bahsettiğim şekilde bilirkişiler tarafından araştırma yapıldı. Son gördüğümde halen dava devam ediyordu, nasıl sonuçlanır bilemiyorum. Sonucu öğrenirsem sizlerle paylaşırım.

işçilerin dilekçesi

Merhaba;

Bu olayla çok karşılaştım.Etrafımızdaki çoğu firma sizin gibi yapıyor.Bunun iyi niyetli bir yeri yok Tamer Bey.Bence bu işçileri sömürmektir.

Kolay gelsin.
    ?Bir mum diğer mumu tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez?.

işçilerin dilekçesi

Alıntı HResources Nickli Üyeden Alıntı

Merhaba;

Bu olayla çok karşılaştım.Etrafımızdaki çoğu firma sizin gibi yapıyor.Bunun iyi niyetli bir yeri yok Tamer Bey.Bence bu işçileri sömürmektir.

Kolay gelsin.
    Merhaba,
    Kesinlikle katılıyorum. Zaten bir kısım insanlar eksik ödeme yaptığı için vergi ve sosyal güvenlik kesintileri çalışanlarına ve emeklilerine daha fazla refah sağlayan bir çok ülkeden daha yüksek.

Alıntı HResources Nickli Üyeden Alıntı
    Bu olayla çok karşılaştım.Etrafımızdaki çoğu firma sizin gibi yapıyor.Bunun iyi niyetli bir yeri yok Tamer Bey.
    Kolay gelsin.
    Eğer "sizin gibi yapıyordan" beni kastediyorsan ben zaten bu işe başından beri karşıyım ve bu güne kadar işçinin bir kuruşunun bile gaspedilmesinin karşısında durdum.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)