kamu işçi maaş

Konu: Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    158

    Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

    Selamlar,
    Daha önce de bu konu hakkında bir sorum olmuştu ama cevap alamadım tekrardan yazmamın sebebi bu.
    Evlilik nedeniyle işten ayrılma durumunda ihbar süresini beklemeksizin işten ayrılabilir mi? bu konuda danıştığım iki avukat farklı görüşler beyan etti. lütfen bana yardım eder misiniz? İhbar süresini beklemeksizin işten ayrılma durumunda kanuni sonucu ne olur?
    yardımlarınızı acilen bekliyorum.
    saygılarımla..


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    81

    Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

    Sn Tuareq,

    Evlilik nenediyle iş akdinin kadın işçi tarafından sona erdirilmesinde ihbar süresinin söz konusu olmadığı doğrudur. Bu fesih hakkı evlenen kadın işçiye evlenme tarihinden itibaren 1 yıl içinde iş akdini BİLDİRİMSİZ (ihbar sürlerine uymaksızın) feshetme hakkını tanıyan bir fesih işlemidir.Sadece işverene yapılacak bildirimin yazılı olması ve işten ayrılma nedeninin evlilik olduğunun belirtilmesi ve evliliği kanıtlayan belgenin işverene ibrazı yeterlidir.
    Ancak bu durumda iş akdini fesheden kadın işçinin ihbar tazminatına hakkı olmadığı gibi ihbar süresine uyulmadığı nedeniyle işveren de kadın işçiden ihbar tazminatı isteyemez.

    Böyle bir fesih sonrası kadın işçinin bir başka işyerinde işçi olarak çalışması veya kendine ait bir işyeri kurmasında da hiç bir sakınca yoktur.

    Saygılar,

    SMMM
    Dilek KARACA
    ıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez.
    <br /> Andre GİDE

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    158

    Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

    sayın karaca,
    cevabınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. işveren İhbar süresi talep ederse yapmamız veya göstermemiz gereken kanun metni vs bir bilgiyi nereden bulabilirim.? Bu konuda da bilgi verirseniz sevinirim.
    Saygılarımla.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    81

    Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

    Sn Tuareq,

    Gerçekten, İş Kanununun 24. maddesinde işçiye haklı fesih hakkı tanıyan hallerde, kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile ayrılması hali dışında istifa hali kıdem tazminatını gerektiren haller arasında sayılmamıştır. İş Kanununun 14. maddesindeki bu düzenleme kamu yararına bir düzenlemedir ve 2320 sayılı Yasa ile 14. maddeye eklenen kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içinde kendi arzusuyla iş akdi ilişkisini sona erdirmesi halinde kıdem tazminatının ödenmesini öngören hüküm hem aile birliğini korumaya, hem de Sosyal Sigortalar Yasası uyarınca toptan ödeme almak amacıyla ayrılanlar için kabul edilen kıdem tazminatı hakkının doğacağı yolundaki Yasanın diğer bir hükmüne paralellik sağlamak için getirilmiştir. Getirilen bu hükümden işçi kadınların yararlanması yasal haklarıdır. Hakkın hukuken himaye edilebilmesi için hakkı veren hukuk kurallarının da üstünde yer alan objektif iyiniyet kurallarına uygun olması gerekir.

    5. (Değişik : 25/8/1999- 4447/45 md.) 506 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (A) bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı kanunun geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleriyle işten ayrılmaları nedeniyle,

    Feshedilmesi veya kadının evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde işçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet akdinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenir. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır.

    Umarım yardımcı olmuşumdur. İyi çalışmalar.

    Saygılar,

    SMMM
    Dilek KARACA
    ıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez.
    <br /> Andre GİDE

  5. #5
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

    Alıntı Oskar Nickli Üyeden Alıntı
    Sn Tuareq,

    Evlilik nenediyle iş akdinin kadın işçi tarafından sona erdirilmesinde ihbar süresinin söz konusu olmadığı doğrudur.

    Ancak bu durumda ......... işveren de kadın işçiden ihbar tazminatı isteyemez.

    Saygılar,

    SMMM
    Dilek KARACA
    Merhaba,
    Ben aynı şekilde yorumlamıyorum. 4857 sayılı kanunun "İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı" başlıklı 24. maddesinde evlilik geçmemektedir. 1475 sayılı kanunun 14. maddesinde "Kıdem Tazminatı" haketme şartlarından olsada "İhbar Öneli" ile bir ilgisi yok. Eğer her şey yasalara uygun olacak denirse evlenecek olan kadınlarında evlendikten sonra işten ayrılmak gibi bir düşüncesi varsa ihbar sürelerine uyarak işverene bildirmesi gerektiği görüşündeyim. Ama işverenle yapacağı görüşmede iyi niyet çerçevesinde sorun çözülecektir.

    Alıntı Oskar Nickli Üyeden Alıntı
    Sn Tuareq,

    Böyle bir fesih sonrası kadın işçinin bir başka işyerinde işçi olarak çalışması veya kendine ait bir işyeri kurmasında da hiç bir sakınca yoktur.

    Saygılar,

    SMMM
    Dilek KARACA
    Doğru bu görüşe bende katılıyorum. Çünkü 1475 sayılı kanunun 14. maddesinde evlendikten sonra başka yerde çalışma ile ilgili bir kısıtlama yok.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    81

    Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

    Sn Tamer BAŞKAN,

    Sizin ve yorumlarınızın sıkı takipçisiyim. Bence siz bilgisini bizlerle paylaşan ender değerlerimizden birisiniz. Fakat bu konu da size katılamıyorum. Doğru 4857 sayılı iş kanunun 24.maddesinde yok ama İş kanunun bitiminde Kıdem Tazminat Madde:14 Değişiklik 5 te görebilirsiniz. İyi çalışmalar


    Saygılar,

    SMMM
    Dilek KARACA
    ıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez.
    <br /> Andre GİDE

  7. #7
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

    Alıntı Oskar Nickli Üyeden Alıntı
    Sn Tamer BAŞKAN,

    İş kanunun bitiminde Kıdem Tazminat Madde:14 Değişiklik 5 te görebilirsiniz. İyi çalışmalar


    Saygılar,

    SMMM
    Dilek KARACA
    Tekrar Merhaba,
    Sanırım 1475 sayılı yasanın 14. maddesinden bahsediyorsun. Yalnız 1475/14 "Bildirim süreleri" ile ilgili değildir. Sadece hangi durumlarda "Kıdem Tazminatı" ödeneceğini hüküm altına alıyor. "Kıdem Tazminatı" ödenmesi konusunda zaten görüş ayrılığımız yok, tamamen aynı fikirdeyiz.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    158

    Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

    Sevgili Karaca ve Baskan,
    sizin vermiş olduğunuz bilgilere istinaden işverenle konuşacağım. İşveren in iyi niyetinden bahsettiniz ya, bu iyi niyet işlemeyecek büyük bir ihtimalle. Çünkü bu iyi niyet tarafımıza gösterilmeyecek buna eminim. bu nedenle kanunen bu işin içerisinden çıkmak istiyorum. Yani hiç bir şekilde beklemeksizin -ihbar süresini- işyerinden ayrılmak istemekteyiz. Acaba geçerli olan hangi fikir?

    Not: Yazılarım kendi adıma değil nişanlım adınadır.

    Değerli fikir ve bilgileriniz için teşekkür ederim.
    Saygılarımla..

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    138

    Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

    HİZMET SÖZLEŞMESİNİN SONA ERDİRİLMESİNDE BİLDİRİM
    Bildirim şartına uyulmaması kıdem tazminatı hakkını ortadan kaldırmamakla birlikte, evlilik nedeniyle hizmet sözleşmesinin sona erdirilmesinde kadın işçinin bildirimde bulunması gerekip gerekmediği uygulamada tartışma konusudur. Öğretide, işçinin bildirimsiz fesih hakkını düzenleyen 16. maddede, evlilik fesih sebepleri arasında sayılmadığından bildirim şartına uyulması gerekir. Süresi belirli olmayan sürekli hizmet sözleşmesinin evlilik nedeniyle sona erdirilmesinde bildirim şartına ve bildirim sürelerine uyulması 1475 Sayılı İş Kanunu’nun 13. maddesinin bir gereğidir. Bu gerekliliğe uyulmamasının müeyyidesi de yine aynı maddede gösterilmiş olup, “ihbar tazminatı”dır7.
    Gerek iş müfettişlerinin uygulamalarında, gerekse yargı kararlarında ise kadın işçinin evlenme nedeniyle hizmet akdini feshederken herhangi bir ihbar öneli vermesine gerek bulunmadığı kabul edilmektedir. Yargıtay, bir kararında “Dairemizin kararlılık kazanan uygulamasına göre, kıdem tazminatını gerektirecek şekilde kadın işçinin evlenmesi... nedeni ile hizmet sözleşmesinin feshi halinde karşı tarafa önel verme zorunluluğu yoktur.”8 denilmek suretiyle evlenme nedeniyle hizmet akdini bir yıl içinde fesheden kadın işçinin önel vermesine gerek bulunmadığı hükme bağlanmıştır9.
    Ancak, işverenin kıdem tazminatı ödemekle yükümlü tutulabilmesi için, işçinin kıdem tazminatına hak kazanacak bir şekilde işten ayrıldığını bilmesi gerekir. Bunun için, yasal zorunluluk olmasa dahi, evlenen kadın işçinin işten ayrılacağını veya ayrıldığını işverene bildirmesi hatta işverenin talep etmesi halinde bunu kanıtlaması gerekir.

    Sezgin ÖZCANyaklaşım

    umarım faydalı olur

    celal elibüyük
    smmm-ist

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    81

    Evlilik Nedeniyle işten ayrılma

    Sn Celal ELİBÜYÜK,

    Gerçekten de bu durumla ilgili bir kanunun maddesi bulunmamakla beraber, danıştay ve yargıtay kararları bulunmaktadır. İlginize teşekkür ederim.


    Saygılar,

    SMMM
    Dilek KARACA
    ıyıyı gözden kaybetmeye cesaret etmedikçe insan, yeni okyanuslar keşfedemez.
    <br /> Andre GİDE

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Evlilik nedeniyle işten ayrılma?????
    Konu Sahibi şans Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 14
    Son Mesaj : 04.Haziran.2012, 11:44
  2. Evlilik nedeniyle işten ayrılma ve 3 yıllık sözleşme
    Konu Sahibi mango Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 26
    Son Mesaj : 14.Aralık.2011, 16:15
  3. Evlilik nedeni ile işten ayrılma
    Konu Sahibi leyirem82 Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 26.Ağustos.2010, 17:01
  4. Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma
    Konu Sahibi meltemg Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 05.Eylül.2006, 15:53
  5. Evlilik Nedeniyle işten ayrılma
    Konu Sahibi Tuareq Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 05.Temmuz.2005, 21:50

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36