kamu işçi maaş

Konu: Askerlik Sebebiyle İşten Ayrılma

Askerlik Sebebiyle İşten Ayrılma

İyi çalışmalar arkadaşlar,

Askere gitmesine daha 9 ay olan bir çalışan askerlik için işten ayrılacağını bildirdi. Bu kişi 9 ay önceden çıkabilir mi ve askere gideceğine dair bir evrak getirmesi gerkiyor mu?
    vereceğiniz cevapalr için şimdiden teşekkür ederim..

Soner KOCACI

Ynt: Askerlik Sebebiyle İşten Ayrılma

Soner Bey,
    ben askere gidecel olan personelden silüsünü (yanlış yazmış olabilirim) istiyorum.daha sonra kıdemini ödeyerek çıkışını yapıyorum.ayrıca iab de düzenliyorum

merhaba;
    sn soner kocacı işçi bukadar zaman önce askere gidecem diye işten ayrılabilir ve kıdem tazminatı almakta hakkıdır. ayrıca iab formunu da doldurup hem işkur a hemde işçinin kendisine vermeniz gerekmekte. ancak işinden ayrıldıktan sonra askere gidene kadar başka bir yerde (sigortalı olarak çalışmış olması şart değil) çalıştığını tespit eder ve ıspatlarsanız; ödediğiniz tazminatı (geri) alma ve bu nedenle uğradığınız zararın tazminini isteme hakkınız var. eğer başka yerde çalışmadan askere gidip gelirse terhis tarihinden itibaren 30 gün içinde başvurarak işkurdan da ( hak kazanmışsa) işsizlik ödeneği alır.

sn eyinal yaptığınız uygulama yanlış. askere gidecek kişiye sülüs'ü en erken 1 hafta önce çoğunlukla da 2-3 gün önce veriliyor. askere gidecek olan bir kişinin sizce hiç istirahat etmeye hakkı yokmu. silüsü aldıktan sonra işten ayrılıp askere gidecek. dönünce de gelip sizinle çalışmasını da bekliyomusunuz bari.
    bende bu hafta bir mükellefimizin işçisini askerlik nedeniyle işten çıkardım. bu kişide nisanda askere gidecek. bende emin değildim aradım işkur'u, sordum. bu şekilde olması gerektiğini söylediler.
    kurumlara soru sormaktan korkmayalım lütfen. yanlış yapıp çalışanın hakkına engel olmayalım...

bilgileriniz için teşekkür ederim.bu site bilgi paylaşımları ve insanın kendini geliştirmesi açısından hakikaten çok faydalı bir site.
    en son geçen hafta askerlik dolayısıyla işlem yaptım.kişinin askerlik nedeniyle istifasını aldım.fakat silüsünü aldığı zaman bize ulaştırmasını rica ettim dosyasına koymak için.silüsü zorunlu diye biliyordum.öğrenmiş oldum...

tşk...

nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Sn. smmm cevabınız bana biraz mantık dışı geldi. Diyelim ki sizin bir işçiniz var Haziranda ben askere gidicam diye ayrıldı . Siz de savunduğunuz uygulamaya göre kıdemini verdiniz. Sonra işçi bir ay sonra başka işe girdi ve askerliğini bir şekilde erteletti. Ne olucak şimdi??
    Ayrıca sizin bu konudaki muhatabınız İŞKUR değil Bölge Çalışma Müdürlüğü olmalıdır.
    Konuyu inceleyip tekrar yazıcam.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

kıdem tazminatı eğer askerlikten dolayı hakkazanılıyorsa yargıtay 6 ay öncesine kadar askerlik dolayısıyla yapılan çıkışı geçerli sayıyor(bir yazdıda okuduğum kadaryıla) ayrıca kıdem tazminatı ödemesi sülüs kağıdı getirildiğinde hakkazanıldığından. kişi askerlik dolayısıyla istifa etsede sülüs getirmediği sürece ödenmesi gerekmemektedir. eğer kişi sizden ayrıldı ve başka yerde işe baladıysa ve ondan sonra askere gittiysede ozamanda sizden istifa etmiş sayılcaktır
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

8-9 ay sonra askere gidecek işçinin askerlik dolayısıyla işten ayrılması doğru değildir kanısındayım ve sorun çıkar, bu noktada yargı kararlarını incelerseniz 3-4 aya kadar bunu kabul ettiğini görürsünüz.

silüs:yani kişinin askere gideceğinin ispatı

bayan elemanlarınızdan evlilik cüzdanı istememek, emekli olanlardan SSK'dan emekli olabileceğine dair yazı istememek gibi birşey, işi fazla şansa bırakıyorsunuz.

iyi niyetli olmanız çok güzel ama iyi niyeti suistimal eden de çok kişi gördüm.

versin size bir dilekçe 2-3 ay mı ne kadar uygun görüyorsanız üzcretsiz izin için, dinlensin sevk belgesini getirsin sizde düşümünü yapın tazminatını ödeyin bana en mantıklısı bu geliyor.

Arkadaşlar ben şöyle bir uygulama yapıyorum 1 ay önce den bana bildiriyor ben çıkış evraklarını hazırlıyorum normal ücretini veriyorum kıdem tazminatını askere gitmeden bir iki gün evvel silüsü getirdekten sonra veriyorum hem istirahat ediyor hemde kendimi sağlama alıyorum .

Evraksız işlem olmaz kanaatindeyim. Silüs gelmeden tazminat verilmez kanımca...
    Hayatı hakedenler, yalnızca onu hergün kazanabilenlerdir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)