kamu işçi maaş

Konu: İşyeri Hekimi Hk.

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    9

    İşyeri Hekimi Hk.

    Bilindiği üzere 4857 sayılı İş Kanunu'nun 81. ve 105. maddelerine göre, devamlı olarak 50 ve üzeri işçi çalıştıran işverenlerin, işçi sayısı ve işin tehlike derecesine göre en az 1 işyeri hekimi çalıştırmakla yükümlü olduğu düzenlenmiştir.

    Kanunda 50 ve üzeri işçi hesabı yapılırken, özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru çalıştırma yükümlülüğü için işverenin aynı il sınırları içerisindeki birden fazla işyerindeki toplam işçi sayısı dikkate alınır ifadesi olduğu halde, işyeri hekimi için bu ifadeye rastlamıyoruz.

    Acaba işyeri hekimi çalıştırma yükümlülüğü için de aynı il sınırları içerisindeki birden fazla işyerinde çalışanların toplamını mı dikkate almalıyız, yoksa her bir işyerindeki toplam işçi sayısını mı ?

    Örneğin işverenin aynı il sınırları içerisinde birden fazla işyeri bulunmakta, ayrı ayrı bakıldığında işyerinde çalışanların sayısı 50'yi bulmadığı halde toplamda bu sayıyı geçmektedir. Üstelik aynı il sınırları içerisinde olmasına rağmen bir işyerinin diğerine uzaklığı 200 km'yi bulabilmektedir. Bu işveren işyeri hekimi çalıştırmakla yükümlü müdür?


    ELSE DILBER-I AHU, OLSA YEVM-I RAMAZAN
    <br />DILBER-I AHU MU EFDAL, YOKSA YEVM-I RAMAZAN
    <br />
    <br />YE IÇ EGLEN SÜR SEFASIN DILBERIN
    <br />ZIRA KAZASI VAR RAMAZAN'IN KAZASI YOK DILBERIN

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    630

    Ynt: İşyeri Hekimi Hk.

    ayni ilde olan sayı üzerinden işlem yapılır
    Ne irfandır veren&nbsp; ahlaka yükseklik,ne vicdandır <br />Fazilet hissi insanlarda ALLAH korkusundandır.<br />Yüreklerden çekilmiş farzedilsin havfı Yezdan&#39;ın <br />Ne irfanın kalır tesiri katiyyen,ne vicdanın.<br /><br /> Mehmet Akif ERSOY

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    9

    Ynt: İşyeri Hekimi Hk.

    Alıntı MURO Nickli Üyeden Alıntı
    ayni ilde olan sayı üzerinden işlem yapılır
    Buna ilişkin yasal dayanağınızı paylaşabilir misiniz sayın MURO?
    ELSE DILBER-I AHU, OLSA YEVM-I RAMAZAN
    <br />DILBER-I AHU MU EFDAL, YOKSA YEVM-I RAMAZAN
    <br />
    <br />YE IÇ EGLEN SÜR SEFASIN DILBERIN
    <br />ZIRA KAZASI VAR RAMAZAN'IN KAZASI YOK DILBERIN

  4. #4
    Tamer Başkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tamer Başkan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    2.171

    Ynt: İşyeri Hekimi Hk.

    Alıntı yam_yam Nickli Üyeden Alıntı
    Alıntı MURO Nickli Üyeden Alıntı
    ayni ilde olan sayı üzerinden işlem yapılır
    Buna ilişkin yasal dayanağınızı paylaşabilir misiniz sayın MURO?
    Merhaba,
    Haklısın. Kanunda ve yönetmelikte aynı il sınırındaki toplam çalışan sayısından bahsedilmemekte, sadece işyerinden bahsedilmekte. Hatta yönetmelikte "Madde 5 – İşverenler, elli ve daha fazla işçi çalıştırılan işyerlerinde bir sağlık birimi kurmak zorundadırlar." şeklinde bahsedilerek kapsam daraltılmıştır diye düşünüyorum. Ayrıca aksi durum hatalı olurdu. Çünkü söylediğin gibi işyerlerinin arasındaki mesafe yüzlerce km olabilir.
    [u]Saygılarımla,[/u]<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe. (Sn.Onursal Taştan&#39;a bu güzel cümle için Teşekkürlerimle)<br />[flash=500,35]http://www.alomaliye.com/forum/kurallar.swf[/flash]<br /><br />http://www.alomaliye.com/

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ekim.2006
    Mesajlar
    183

    Ynt: İşyeri Hekimi Hk.

    İşyeri hekiminin kıdem tazminatı ile ilgili bişey öğrenmek istiyorum.
    1998 yılından bu yana, fabrikamızda işyeri hekimliği görevinde bulunan doktorumuz, aile hekimliğine geçileceğinden dolayı görevi bırakacaktır.
    Doktorun işten çıkışında kıdem tazminatı ödememiz gerekiyor mu ?
    Şirket kayıtlarında bu zamana kadar doktor için hesaplanmış kıdem rakamı görünmemektedir.
    Kısmi çalışma süresi kapsamında sayılarak, kıdem tazminatı verilebilir diye bir yazı okudum.
    Ama çelişkili birkaç yazı daha gördüm
    Bu konuda net bilginiz varsa öğrenebilir miyim ?
    tşkler...
    Bilmemek değil, öğrenmemek ayıp...

  6. #6
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: İşyeri Hekimi Hk.

    özürlü, eski hükümlü ve terör mağduru çalıştırma yükümlülüğü işveren (aynı il sınırları içerisindeki işyeri için) bazında çalışan sayısına göre, işyeri hekimi ise işyeri bazında düşünülmeli.
    _________________________________________________
    doktorumuz, aile hekimliğine geçileceğinden dolayı görevi bırakacaktır.
    yani istifa edecek. kıdem tazminatını hak etmez.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İşyeri Hekimi
    Konu Sahibi saati Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 28.Haziran.2013, 11:51
  2. İşyeri Hekimi
    Konu Sahibi _GULSEN_ Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 20.Nisan.2012, 15:32
  3. İşyeri Hekimi Hk.
    Konu Sahibi UyuZ Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 17.Kasım.2011, 08:51
  4. İşyeri Hekimi
    Konu Sahibi ilhanyk Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 23.Ocak.2011, 22:11
  5. İşyeri Hekimi
    Konu Sahibi akdenizaziz Forum SGK Mevzuatı
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 23.Ekim.2009, 17:53

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36