kamu işçi maaş

Konu: İşveren Vekili

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  90

  İşveren Vekili

  Merhabalar


  İşyerini temsil veya ilzama yetkili olmayan, imza sirkülerinde bu yetki kendisine verilmemiş bir kişi Ustabaşı Muhasebe Müdürü,Personel müdürü,Şef veya başka bir birimin şefi kendi departmanında çalıştırdığı işçiyi işten çıkartabilir mi ?Kovuldun deme gibi bir şansı varmı ?Bu kovma işlemi işvereni bağlar mı ?

  Yoksa, bu kovmanın sonuç doğurması için, işyerinin bütününü sevk ve idare eden mesela, fabrika müdürü veya şube müdürünün yapmasımı gerekir.

  işveren vekili işyerinde kimlerdir.Bu işyeri vekilleri İşyeri sahibi gibi 25.Maddeye göre işlem yapabilirlermi ?Yani derhal fesih hakkını kullanabilirlermi?örnek işçi amirine uygunsuz söz etti.Amir işverene durumu iletti.İşçide hayır ben öyle bir söz söylemedim derse sonuç ne olur ?


 2. #2
  İSMAİLYK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  İSMAİLYK Guest

  Ynt: İş Veren Vekili

  merhaba
  Madde 2. - Bir iş sözleşmesine dayanarak çalışan gerçek kişiye işçi, işçi çalıştıran gerçek veya tüzel kişiye yahut tüzel kişiliği olmayan kurum ve kuruluşlara işveren, işçi ile işveren arasında kurulan ilişkiye iş ilişkisi denir. İşveren tarafından mal veya hizmet üretmek amacıyla maddî olan ve olmayan unsurlar ile işçinin birlikte örgütlendiği birime işyeri denir.

  İşverenin işyerinde ürettiği mal veya hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan ve aynı yönetim altında örgütlenen yerler (işyerine bağlı yerler) ile dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, beden ve meslekî eğitim ve avlu gibi diğer eklentiler ve araçlar da işyerinden sayılır.

  İşyeri, işyerine bağlı yerler, eklentiler ve araçlar ile oluşturulan iş organizasyonu kapsamında bir bütündür.

  İşveren adına hareket eden ve işin, işyerinin ve işletmenin yönetiminde görev alan kimselere işveren vekili denir. İşveren vekilinin bu sıfatla işçilere karşı işlem ve yükümlülüklerinden doğrudan işveren sorumludur.

  Bu Kanunda işveren için öngörülen her çeşit sorumluluk ve zorunluluklar işveren vekilleri hakkında da uygulanır. İşveren vekilliği sıfatı, işçilere tanınan hak ve yükümlülükleri ortadan kaldırmaz.

  Bir işverenden, işyerinde yürüttüğü mal veya hizmet üretimine ilişkin yardımcı işlerinde veya asıl işin bir bölümünde işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerde iş alan ve bu iş için görevlendirdiği işçilerini sadece bu işyerinde aldığı işte çalıştıran diğer işveren ile iş aldığı işveren arasında kurulan ilişkiye asıl işveren-alt işveren ilişkisi denir. Bu ilişkide asıl işveren, alt işverenin işçilerine karşı o işyeri ile ilgili olarak bu Kanundan, iş sözleşmesinden veya alt işverenin taraf olduğu toplu iş sözleşmesinden doğan yükümlülüklerinden alt işveren ile birlikte sorumludur.


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İşveren ve İşveren Vekili İçin İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri Sertifikası
  Konu Sahibi NURETNS Forum İş Sağlığı ve Güvenliği Mevzuatı
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 09.Temmuz.2016, 18:58
 2. İşveren vekili ve iş güvencesi hükümleri hk.
  Konu Sahibi şeref aydemir Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 17.Aralık.2011, 11:20
 3. İşveren vekili ile muhalefet
  Konu Sahibi aresjym Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 09.Ekim.2010, 22:55
 4. İşveren Vekili Atama Kararı
  Konu Sahibi muratoz Forum Türk Ticaret Kanunu
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 14.Ağustos.2008, 08:07
 5. İşveren vekili atama kararı
  Konu Sahibi muratoz Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Ağustos.2008, 08:06

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36