kamu işçi maaş

Konu: Perakende Fişiyle Mal Alışı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2006
    Mesajlar
    627

    Perakende Fişiyle Mal Alışı

    sayın üstadlar bir mükellefimiz karışık eşya ticareti ile uğraşıyor giyim boncuk v.s.gibi bu müşterimiz alışveriş merkezlerindeki veya bir dükkanda gördüğü dükkanında satabileceiği hoş ucuz giyim bocuk ayakkabılar alıyor tutarı 25-50-100 civarında tutan rakamlar bunları mal alışı göstermemiz sorun olur mu?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    396

    Ynt: perakende fişiyle mal alışı

    213 sayılı Vergi Usul Kanununun 232?nci maddesinde, birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler,

    1-Birinci ve ikinci sınıf tüccarlara,

    2-Serbest meslek erbabına,

    3-Kazancı basit usulde tespit olunan tüccarlara,

    4-Defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere,

    5-Vergiden muaf esnafa,

    Sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek ve bunlar da fatura istemek ve almak mecburiyetindedirler.

    İşletmelerinn tüketimi dışında satışa konu olacak mal ve hizmetlerin alımlarında bedeli ne olursa olsun fatura düzenlenmesi defterlere faturalara dayanılarak kayıt yapılması gerekmektedir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Şubat.2007
    Mesajlar
    9

    Ynt: Perakende Fişiyle Mal Alışı

    forum üyesi gmance 'ye katılıyorum. nama yazılı olmasını önemli bir gerekçe buluyorum.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    654

    Ynt: Perakende Fişiyle Mal Alışı

    2686 sayılı Kanunun 28'inci maddesiyle değişen fıkra) (4444 sayılı Kanunun 13/C-4 maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 14.8.1999) Yukarıdakiler dışında kalanların, birinci ve ikinci sınıf tüccarlar ile kazancı basit usulde tesbit edilenlerden ve defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilerden satın aldıkları emtia veya onlara yaptırdıkları iş bedelinin (3) (4444 sayılı Kanunun 13/C-4 maddesiyle belirlenen miktarlar Yürürlük; 14.8.1999) 50.000.000 lirayı (1.1.2006'dan itibaren 520, - YTL, 364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 560, -YTL) geçmesi veya bedeli 50.000.000 liradan (4) (1.1.2006'dan itibaren 520, - YTL, 364 Sıra No.lu V.U.K Genel Tebliği ile 1.1.2007'den itibaren 560, -YTL) az olsa dahi istemeleri halinde emtiayı satanın veya işi yapanın fatura vermesi mecburidir.
    Geçme namert köprüsünden, ko götürsün sel seni.. Yatma tilki gölgesinde, ko yesin arslan seni..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. 2.El Demirbaş Alışı
    Konu Sahibi cicinho Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 21.Ağustos.2014, 16:51
  2. Fon Alışı
    Konu Sahibi s_yasar_86 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Mayıs.2009, 13:48
  3. Arsa Alışı
    Konu Sahibi stajer311 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 02.Haziran.2007, 12:45
  4. Arsa Alışı
    Konu Sahibi smmmkaragoz Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 17.Mayıs.2007, 15:45
  5. Araç Alışı
    Konu Sahibi kariyerim3568 Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 04.Ekim.2006, 16:59

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36