kamu işçi maaş

Konu: Bina Satışı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    6

    Bina Satışı

    Merhabalar,
    anonim şirket aktifine kayıtlı bina satışı % kaç kdv'ya tabidir?fatura kesmeden sadece noter satışı ile kayıtlardan çıkamaz mıyız?

    Teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    95

    Ynt: Bina Satışı

    Binalarda KDV m2 göre degişiyor olması lazım.. (150 m2 üstü %18, 150 m2 altı %01)

    Aktifinize faturalı girişi olan bi gayri menkulu faturasız aktifinizden çıkartamazsınız..

    Benim bilgilerim bu şekilde.. Siz birde Üstat ların fikrini bekleyin..
    [tt][size=9pt][i][color=purple]Aslında söylediklerimden çok , <br />Sakladıklarımda saklıyım.. ve gizlediklerimde gizliyim.. <br />ßu yüzden de anlamak için <br />Konuştuklarımdan çok Sustuklarıma Kulak ver...

  3. #3
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Bina Satışı

    KDV konusunda listeye bakmak lazım. Ancak fatura mutlaka kesmelisiniz.Neden kesmekte zorluk mu var.
    Noter senedi ile gayrimenkul satışı yapılmaz. Tapu tescili ile yapılır. Tescil yapıldıktan sonra orda belirlenen tarihte ve tutar üzerinden faturanızı kesersiniz.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  4. #4
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Bina Satışı

    Alıntı Nüket Sarıtaş Nickli Üyeden Alıntı
    Merhabalar,
    anonim şirket aktifine kayıtlı bina satışı % kaç kdv'ya tabidir?fatura kesmeden sadece noter satışı ile kayıtlardan çıkamaz mıyız?

    Teşekkürler
    Kurumların en az iki tam yıl süre ile Aktifinde bulundurdukları Gayrimenkullerin satışları KDV den istisnadır. Şirketinize ait Bina en az 2 tam yıl süre ile şirketinizin aktfinde yer alıyorsa Fatura düzenleyerek KDV hesaplamayacaksınız.
    Ayrıca faturanın üzerine "Katma Değer Vergisi Kanunun 17.maddesinin (r) bendeine göre KDV den istisnadır ibaresini yazmanız yerinde olur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Nisan.2007
    Mesajlar
    6

    Ynt: Bina Satışı

    Türk Bey yanıtınız için teşekkürler .KDV kanunu 17.maddesinde r bendini bulamadım acaba kaldırıldı mı?2 tam yıl aktifde duran gayrimenkulun satışının kdv 'den istisna olması ;satıştan doğan karın sermayeye eklenmesi şartına mı bağlı?sermayeye eklenmese de kdv 'den muaf mı?

    Tekrar teşekkürler
    İyi çalışmalar

  6. #6
    M_Schumacher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    M_Schumacher Guest

    Ynt: Bina Satışı

    Merhaba,

    Ayrıca Oluşan karın % 75 ini kurumlar vergisinden istisna edebilirsiniz. İstisna edilen tutarı 549 hesapta izleyip 5 yıl içinde sermayeye ilave etmeniz gerekmektedir. Bunun için sermayeye ilave edilebilir fon tespit raporu yazdırmanız gerekir.


    Uygulanacak istisna, satışın yapıldığı dönemde uygulanır. Satış bedelinin, satışın yapıldığı yılı izleyen ikinci takvim yılının sonuna kadar tahsil edilmesi şarttır. Bu süre içinde tahsil edilmeyen satış bedeline isabet eden istisna nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziya uğramış sayılır.

    İstisna edilen kazançtan 5 yıl içinde sermayeye ilave dışında herhangi bir şekilde başka bir hesaba aktarılan veya işletmeden çekilen kısım için uygulanan istisna dolayısıyla zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergiler ziyaa uğramış sayılır. Aynı süre içinde işletmenin tasfiyesi halinde de bu hüküm uygulanır.

  7. #7
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Bina Satışı

    Alıntı Nüket Sarıtaş Nickli Üyeden Alıntı
    Türk Bey yanıtınız için teşekkürler .KDV kanunu 17.maddesinde r bendini bulamadım acaba kaldırıldı mı?2 tam yıl aktifde duran gayrimenkulun satışının kdv 'den istisna olması ;satıştan doğan karın sermayeye eklenmesi şartına mı bağlı?sermayeye eklenmese de kdv 'den muaf mı?
    Tekrar teşekkürler
    İyi çalışmalar
    Kanun metinine burdan ulaşabilirsiniz. http://www.gelirler.gov.tr/gelir2.ns...5?OpenFrameSet 2 tam yıl aktifte yer alması şartı dışında Gayrimenkul satışının alım satım yapmak sureti ile ticari olmaması gerekir. Bunların dışında başka bir şarta bağlı değildir.

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    380

    Ynt: Bina Satışı

    Katma değer vergi geçici 10 mad 2 Tam yıl
    İki mahküm hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar:Biri çamuru gördü,öbürü yıldızları

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    380

    Ynt: Bina Satışı

    İki mahküm hapishane parmaklıklarından dışarı baktılar:Biri çamuru gördü,öbürü yıldızları

  10. #10
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    16

    Ynt: Bina Satışı

    3065 SAYILI KDV KANUNU 17. MADDE R) BENDİ aşağıdaki gibidir.

    "Kurumların aktifinde veya belediyeler ile il özel idarelerinin mülkiyetinde, en az iki tam yıl süreyle bulunan iştirak hisseleri ile gayrimenkullerin satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimler ile bankalara borçlu olanların ve kefillerinin borçlarına karşılık gayrimenkul ve iştirak hisselerinin (müzayede mahallerinde yapılan satışlar dahil) bankalara devir ve teslimleri.
    İstisna kapsamındaki kıymetlerin ticaretini yapan kurumların, bu amaçla aktiflerinde bulundurdukları gayrimenkul ve iştirak hisselerinin teslimleri istisna kapsamı dışındadır.
    İstisna kapsamında teslim edilen kıymetlerin iktisabında yüklenilen ve teslimin yapıldığı döneme kadar indirim yoluyla giderilemeyen katma değer vergisi, teslimin yapıldığı hesap dönemine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınır."
    2 yıl geçenlerde kdv Hesaplamayacağınız doğru ama burada atlanılan bir olay sanıyorum. alış sırasında yüklenilen kdv nin indirim yoluyla giderilemeyen kısmının kurumlar vergisi matrahın tesbitinde gider olarak dikkate alınması gerekiyor.
    İLGİ PAYLAŞILDIKÇA GÜZELLEŞİR

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Tapuda Arsa Gözüken Bina Daire Satışı
    Konu Sahibi bil_gin Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 03.Aralık.2015, 14:25
  2. Kayıtlı Bina Satışı
    Konu Sahibi celik_muhasebe Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 22.Eylül.2015, 12:41
  3. Şirkete ait bina satışı!!!
    Konu Sahibi merihs12 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 16
    Son Mesaj : 21.Mayıs.2012, 14:49
  4. Bina Satışı
    Konu Sahibi güzi Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 23.Haziran.2010, 13:42
  5. özel inşaat statüsünde bina satışı hk.
    Konu Sahibi tolona Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 30.Haziran.2005, 10:05

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36