kamu işçi maaş

Konu: Kahvehane İşletmesi

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Kasım.2006
    Mesajlar
    25

    Kahvehane İşletmesi

    Herkese selam. Gerçek usül kahvehane işletmesinde, çay alış faturalarını, kahve alış faturalarını %8 olarak işliyorum. Çay ve kahve satış faturalarını %8'den mi %18'den mi kesmemiz gerekiyor. Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Saygılar.


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    37

    Ynt: kahvehane işletmesi

    %18'den. örneğin lokantalarda kullandıkları malzemenin nerdeyse tamamını %1 ve %8 kdv'li mallardan oluşuyor ama %18 den faturalandırıyorlar satışlarını.
    iyi çalışmalar

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    74

    Ynt: Kahvehane İşletmesi

    T.C.

    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

    İSTANBUL VERGİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI

    (Mükellef Hizmetleri Katma Değer Vergisi Grup Müdürlüğü)





    TARİH: 30.03.2006

    SAYI : KDV.MUK.B.07.1.GİB.4.34.17.01.28/2454



    KONU : Kutu ayran teslimlerinde uygulanacak KDV oranı



    ............................................ŞTİ.



    İlgi dilekçeniz incelenmiştir.



    3065 Sayılı KDV Kanunu?nun 3505 sayılı Kanunla değişik 28. maddesinin verdiği yetkiye dayanılarak yayımlanan 17.07.2002 tarih 2002/4480 sayılı Kararname Eki Karar ile 01.08.2002 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere KDV oranları (I) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %1, (II) sayılı listede yer alan teslim ve hizmetler için %8, listelerde yer almayan diğer vergiye tabi işlemler için %18 olarak tespit edilmiştir.



    29/12/2004 tarih, 25685 sayılı Resmi Gazete?de yayımlanarak, 01/01/2005 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 2004/8301 sayılı Kararname Eki Kararın 2. maddesi ile değiştirilen 2002/4480 sayılı Kararnameye ekli (II) sayılı listenin ; ?Temel Gıda Maddeleri? başlıklı (A) bölümünün 2 nci sırasına; ?Süt, süt tozu, yoğurt, ayran, peynir, peynir altı suyu ve tozu, yumurta (likit ve pastörize olanlar dahil) hamur mayası, paketlenmiş kuru çay, şeker pancarının işlenmesi ile elde edilen kristal ve kesme şeker, arı balı, reçel, pekmez, pestil, tahin, helva, su, maden suyu ? şeklinde değiştirilmiştir.



    Benzer bir konuda Bakanlık Makamı?ndan alınan 14/09/2005 tarihli ve 045224 sayılı yazıda;



    ?Restaurant, simit evi, büfe ve fast food gibi işletmelerin hizmet sektöründe faaliyette bulunmaları şartıyla müşterilerine yemek hizmeti ile birlikte veya ayrı olarak ayran ve su vermesi halinde yiyecek ve içecek türleri faturada ayrıca gösterilse dahi bu işlemin ayran ve su teslimi değil, yemek hizmeti olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Ayran ve suyun verilen hizmetten ayrı tutularak vergilendirilmesi mümkün değildir.



    Bu durumda, esas faaliyet alanı yemek hizmeti vermek olan işletmelerin bu hizmetten bağımsız olarak yapacakları ayran su vb. teslimlerinin genel oranda katma değer vergisine tabi tutulması; esas faaliyet alanı gıda vb. ürünlerin perakende satışı olan işletmelerin ise yemek hizmeti vermeleri halinde vermiş oldukları bu hizmetin genel oranda, yemek hizmetinden bağımsız olarak yapacakları ayran, su. Vb. teslimlerinin de indirimli oranda katma değer vergisine tabi tutulması gerekmektedir.?denilmektedir.



    Buna göre, ticaret merkezinde bulunan işyerinizde müşterilerinize gerek lahmacun hizmeti ile birlikte gerekse ayrı ayrı olarak yapılan kapalı kutu ayran teslimleriniz genel oranda (%18) KDV?ne tabi olacaktır.



    Bilgi edinilmesini rica ederim.
    &quot;Vatandaşa,hazineye karşı mükellefiyetinin en mühim vazifesi olduğunu anlatmak için,yorulmamak lazımdır.&quot;<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; K.Atatürk<br /><br />http://ugurmuhasebe.com

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2007
    Mesajlar
    98

    Ynt: Kahvehane İşletmesi

    merhabalar
    sayın aliihsan beyin gönderdiği muktezada açık belirtilmiş
    bişey eklemek istiyorum
    kdv listelerinden "işlem yapmadan olduğu gibi alım-satım " ve "İşlem yapılan" yani işlenen diye
    tabirlerden de anlaşılacağı üzre %18 kdv ye girmektedir.
    rast gele

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kahvehane Muhasebe Kayıtları
    Konu Sahibi hicran gündüz Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Mart.2015, 18:04
  2. Kahvehane+ganyan bayi.
    Konu Sahibi karabıyık Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 27.Mayıs.2010, 09:22
  3. Kahvehane Kar Hesabı
    Konu Sahibi KRK000 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 28.Ekim.2005, 10:21
  4. Cevap: 10
    Son Mesaj : 18.Ağustos.2005, 17:42
  5. Cevap: 4
    Son Mesaj : 27.Temmuz.2005, 12:19

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36