kamu işçi maaş

Konu: Elektrik Faturalarında Hesaplanan G. Zammının Kdv si?

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2006
  Mesajlar
  189

  Elektrik Faturalarında Hesaplanan G. Zammının Kdv si?

  mrb arkadaşlar, vadesinde ödenmeyen elektrik faturalarında alınan gecikme cezalarında ayrıyeten kdv hesaplanıyor bu hesaplanan kdv'yi bildirebilirmiyiz yoksa kkeg olarak mı değerlendirmeliyiz? şimdiden ilginizden dolayı teşekkür ederim...


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ağustos.2005
  Mesajlar
  306

  Ynt: elektrik faturalarında hesaplanan g.zammının kdv si?

  Sn. süleyman,

  Gelir Vergisi Kanunu, 40. maddesinin 3. bendine göre elektrik faturasındaki gecikme bedelini gider yazabilir, KDV' sini de indirebilir. Elektrik kurumuyla yapılan abonman sözleşmesine dayanılarak (böyle bir sözleşme elde olmasa bile, abonelik için alınan depozito ve sayaç bağlanması bir sözleşmenin olduğuna delalet eder.) ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar gider kaydedilebilir. Bunula ilgili bir özelgeyi ekliyorum.(Not; özelge her ne kadar ilgili görüş isteyen firmayı bağlasada genel görüş oluşmasında örnek teşkil etmektedir.)

  T.C.
  MALİYE BAKANLIĞI
  Özelgesi
  Tarih : 14.06.2001
  Sayı : B.07.0.GEL.0.53/5329-672/032996

  1-Telefon, elektrik, su bedellerinin zama*nında ödenmemesi nedeniyle uygulanan gecikme zamlarının işle ilgili olarak muka*velenameye göre ödenen tazminat olarak değerlendirilmesi ve kazancın tespitinde gider olarak dikkate alınması gerekir.

  2- Bu gecikme zamlarına ait KDV'ler indirim konusu yapılabilir.

  6183 SAYILI AMME ALACAKLARININ TAH*SİL USULÜ HAKKINDA KANUN YÖNÜNDEN

  Bilindiği gibi, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'un "Kanunun Şümulü" başlıklı 1. maddesinde; "Devlete, vila*yet hususi idarelerine ve belediyelere ait vergi, resim, harç, ceza tahkik ve takiplerine ait mu*hakeme masrafı, vergi cezası, para cezası gibi asli, gecikme zammı, faiz gibi fer'i amme ala*cakları ve aynı idarelerin akitten, haksız fiil ve haksız iktisaptan doğanlar dışında kalan ve amme hizmetleri tatbikatından mütevellit olan diğer alacakları ile; bunların takip masrafları hakkında bu kanun hükümleri tatbik olunur." denilmektedir.

  Aynı Kanun'un 2. maddesinde de, "Muhtelif kanunlarda Tahsili Emval Kanunu'na göre tah*sil edileceği bildirilen her çeşit alacaklar hak*kında da bu kanun hükümleri tatbik olunur." hükmü yer almaktadır.

  Buna göre, bir alacağın 6183 sayılı Kanun kapsamına girebilmesi için Kanun'un yukarıda açıklanan 1 ve 2. maddelerinde belirtilen ida*relere ait yine maddelerde belirtilen alacaklar*dan olması icap etmektedir.

  Kurum alacaklarının zamanında ödenmemesi halinde bu alacaklara 6183 sayılı Kanun'un 51. maddesine göre gecikme zammı hesaplana*cağı ve birlikte tahsil edileceği yönünde yer alan düzenlemeler ise kurum alacaklarına uy*gulanacak mali müeyyideyi belirtmektedir.

  PTT, TEAŞ gibi kurumların bir kamu kuruluşu olması, bu kuruluşlara ait alacakların, kamu alacağı niteliğinde olduğunu göstermemekte*dir. Bu itibarla, adı geçen kurumların alacakla*rının 6183 sayılı Kanun'a göre takip ve tahsili mümkün değildir.

  KURUMLAR VERGİSİ YÖNÜNDEN

  Kurumlar Vergisi Kanunu'nun 13. maddesinde, kurumlar vergisinin birinci maddede yazılı mükelleflerin bir hesap dönemi içinde elde ettikleri safi kurum kazancı üzerinden hesaplanacağı, safi kurum kazancının tespitinde de Gelir Ver*gisi Kanunu'nun ticari kazanç hakkındaki hü*kümlerinin uygulanacağı belirtilmiştir. Gelir Vergisi Kanunu'nun 40. maddesinin 3 numaralı bendinde, işle ilgili olmak şartıyla, mukavelenameye veya ilama veya kanun em*rine istinaden ödene zarar, ziyan ve tazminat*ların gider olarak indirilebileceği açıklanmış bulunmaktadır.

  Bu hükme göre, elektrik, telefon ve su faturala*rının süresinde ödenmemesi nedeni ile alınan gecikme zamlarının, işle ilgili olarak mukave*lenameye göre ödenen tazminatlar olarak ni*telendirilmesi ve bu nedenle kurum kazancının tespitinde gider olarak yazılması mümkün bu*lunmaktadır.

  KATMA DEĞER VERGİSİ YÖNÜNDEN

  3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 29/1. maddesine göre mükellefler, yaptıkları vergiye tabi işlemler üzerinden hesaplanan katma değer vergisinden; bu Kanun'da aksine hüküm olmadıkça faaliyetlerine ilişkin olarak kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayı*sıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve ben*zeri vesikalarda gösterilen katma değer vergi*sini indirebilirler.

  Buna göre, telefon, elektrik, su, doğalgaz iletim ve dağıtım kuruluşlarına gecikme bedeline bağlı olarak ödenen katma değer vergisinin in*dirim konusu yapılması mümkün bulunmakta*dır. Ancak, bu indirim yapılırken Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 58. maddesi hükmünün de dikkate alınacağı tabiidir.
  Saygılarımla,<br /><br />Demirkale

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Nisan.2007
  Mesajlar
  295

  Ynt: elektrik faturalarında hesaplanan g.zammının kdv si?

  sayın demirkale,

  g.v.kanunun 40 md.

  3. İşle ilgili olmak şartiyle, mukavelenameye veya ilama veya kanun emrine istinaden ödenen zarar, ziyan ve tazminatlar;

  buraya bakıldığında gecikme zamlarıyla ilgili hiç bir hüküm yoktur.dolayısıyla ek te gönderdiğiniz özelgede açıkça belli olunan bu tür giderlerin ve kdv sinin indirilmesi konusunu çok ilginç buluyorum.

  kanun açıkça belli etmiş durumda gecikme zammı ceza hükmündedir ve kkeg yapılması bence daha uygundur.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2006
  Mesajlar
  189

  Ynt: elektrik faturalarında hesaplanan g.zammının kdv si?

  sayın Demirkale, cevabınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum kafamdaki soru işaretini kaldırdınız çok saolasınız hayırlı çalışmalar...

 5. #5
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: Elektrik Faturalarında Hesaplanan G. Zammının Kdv si?

  Elektrik, telefon su , doğalgaz hizmetleri artık özel sektör firmaları tarafından yapılmaktadır.Bu nedenle amme alacağı hükmünde değil özel hukuka tabidir. Özel hukukda ise gecikme zamları mukaveleye istinaden karşılıklı kabule dayalı olarak tahakkuk etmekte ve ödenmektedir.
  Bu nedenle gerek gecikme zamları, gerekse bunlar üzerindeki KDV indirim konusu yapılabilir.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Yeni Kanundan Önce ve Sonra Yedeksubaylıktan Gelen Fiili Hizmet Zammının ...
  Konu Sahibi nane Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 21.Mayıs.2012, 09:25
 2. Su Faturalarında Kdv
  Konu Sahibi sera Forum KDV
  Cevap: 19
  Son Mesaj : 09.Şubat.2011, 15:06
 3. Fiili Hizmet Süresi Zammının Uygulaması
  Konu Sahibi ferhat Forum Sosyal Güvenlik Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 30.Temmuz.2009, 15:14
 4. Cevap: 1
  Son Mesaj : 07.Şubat.2009, 17:41
 5. Ücret Zammının Geçersiz Bulup İşten Ayrılma....
  Konu Sahibi HResources Forum İş Kanunu Mevzuatı
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Kasım.2005, 07:52

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36