kamu işçi maaş

Konu: Akaryakıt İstasyonu Satışı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    111

    Akaryakıt İstasyonu Satışı

    slm; akaryakıt işiyle iştigal eden bir mükellefimiz başka bir ildeki akaryakıt istasyonunu tüm tesisiyle beraber satın aldı. Kesilen faturada
    3065 sayılı KDV Kanununun 17/4-r maddesine göre KDV bedeli gösterilmemiştir. Bunun bir ölçütü varmıdır? Örneğin konut teslimlerinde
    150 m2 geçince KDV uygulanıyor. Anılan maddede en az iki yıl aktifinde bulunan gayrimenkullerden bahsediyor. Bizde bu tesisi üç yıl
    süreyle aktifimizde tuttuktan sonra satarsak KDV tahsil edemeyecekmiyiz? Birde aldığımız bu tesisin amortisman oranını ne kadar uygulamalıyız. Saygılarımla

    Bana anlatırsanız&nbsp; &nbsp; UNUTURUM<br />Bana gösterirseniz HATIRLAYABİLİRİM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; Beni dahil ederseniz&nbsp;&nbsp; ANLARIM<br />&nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp; &nbsp;&nbsp; Çin atasözü

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ocak.2007
    Mesajlar
    5

    Ynt: Akaryakıt İstasyonu Satışı

    KDV Kanunu 17 maddesinin r bendinde "r) (5615 sayılı Kanunun 13 üncü maddesiyle değişen bent. Yürürlük: 04.04.2007)Kurumların aktifinde veya belediyeler ile il özel idarelerinin mülkiyetinde, en az iki tam yıl süreyle bulunan iştirak hisseleri ile gayrimenkullerin satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimler ile bankalara borçlu olanların ve kefillerinin borçlarına karşılık gayrimenkul ve iştirak hisselerinin (müzayede mahallerinde yapılan satışlar dahil) bankalara devir ve teslimleri.

    İstisna kapsamındaki kıymetlerin ticaretini yapan kurumların, bu amaçla aktiflerinde bulundurdukları gayrimenkul ve iştirak hisselerinin teslimleri istisna kapsamı dışındadır.

    İstisna kapsamında teslim edilen kıymetlerin iktisabında yüklenilen ve teslimin yapıldığı döneme kadar indirim yoluyla giderilemeyen katma değer vergisi, teslimin yapıldığı hesap dönemine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınır" denmektedir.
    eğer üç yıl sonra satarsanız bu tesisi kdv'siz olarak fatura keseceksiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Akaryakıt İstasyonu Seyyar Pos
    Konu Sahibi celik_muhasebe Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 02.Ekim.2013, 16:36
  2. Akaryakıt İstasyonu Satışı
    Konu Sahibi FİRDEVS Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 31.Ağustos.2009, 02:12
  3. Akaryakıt İstasyonu
    Konu Sahibi kayadevrim71 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 09.Nisan.2009, 08:50
  4. Akaryakıt İstasyonu
    Konu Sahibi erdem Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 08.Ocak.2009, 22:47
  5. Akaryakıt İstasyonu Z Raporları
    Konu Sahibi stajer311 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 17.Mayıs.2008, 12:41

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36