kamu işçi maaş

Konu: Kuyumcularda Komisyon

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    327

    Kuyumcularda Komisyon

    Kuyumcu mükellefim Kredili satışlarında Bankanın kesmiş olduğu komisyonu müşteriden tahsil edip faturada Göstermektedir. Sorum Bu gösterilen tutar üzerinden KDV ayrılacakmı birde hangi hesapda takip etmeliyim. ayrıca Faturada bu şekilde komisyonun belirtilmesine gerek varmıdır saygılarımla

    Beklenen Gün Gelecekse Çekilen Çile Kutsaldır

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    396

    Ynt: Kuyumcularda Komisyon



    T.C.

    GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI

    İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı

    Mükellef Hizmetleri Usul Grup Müdürlüğü

    Usul Müdürlüğü







    Sayı :B.07.1.GİB.4.34.19.02/VUK-1/12123 04/04/2006*2576

    Konu : Vadeli satışlarda banka komisyon tutarı

    için fatura düzenleme zorunluluğu hk.


    ?????????????????


    İlgi : ??./2006 tarihli dilekçeniz.



    İlgi dilekçenizde perakende motorsiklet satışı yapmakta olduğunuz, kredi kartı ile satışlarda anlaşmalı olduğunuz bankaların 12 aylık vade karşılığında % 13,95 faiz ve komisyon aldığı belirtilerek bu faiz ve komisyon miktarının faturada gösterilmesinin gerekip gerekmediği hakkında görüş talep edilmektedir.



    Bilindiği gibi 213 sayılı Vergi Usul Kanunu?nun 227. maddesinde; ?Bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça, bu Kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebet ve muamelelere ait olan kayıtların tevsiki mecburidir.?,



    229. maddesinde; ?Fatura, satılan emtia veya yapılan iş karşılığında müşterinin borçlandığı meblağı göstermek üzere emtiayı satan veya işi yapan tüccar tarafından müşteriye verilen ticari vesikadır.?



    232. maddesinde ise; ?Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçiler;



    1-Birinci ve ikinci sınıf tüccarlara;

    2-Serbest meslek erbabına;

    3-Kazançları basit usulde tespit edilen tüccarlara;

    4-Defter tutmak mecburiyetinde olan çiftçilere;

    5-Vergiden muaf esnafa.



    Sattıkları emtia veya yaptıkları işler için fatura vermek ve bunlar da fatura istemek ve almak mecburiyetindedirler.?



    hükümleri yer almaktadır.



    Satışlarınızda bankanın vade farkı için aldığı komisyon bedeli bankanın direkt nihai tüketicilerden aldığı bir komisyon olmayıp, ilgili banka tarafından şirketinizden alınmakta, şirketiniz de bu komisyonu tüketicilere yansıtmaktadır. Dolayısıyla emtianın satış tutarı komisyon dahil tutar olmaktadır.



    Buna göre, kredi kartı ile yaptığınız vadeli satışlar da dahil tüm satışlarınızda müşterinin borçlandığı meblağ için fatura düzenlemeniz, buna mukabil şirketiniz tarafından bankaya ödenen komisyon ve faiz tutarının da tahakkuk ettiği tarihte gider olarak kayıtlarınıza intikal ettirilmesi gerekmektedir.



    Bilgi edinilmesini rica ederim.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mart.2007
    Mesajlar
    327

    Ynt: Kuyumcularda Komisyon

    Acaba Bu Gelirleri Hangi hesapta takip etmek gerekir KDV yansıtılacakmı
    Beklenen Gün Gelecekse Çekilen Çile Kutsaldır

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kuyumcularda Stok
    Konu Sahibi serden Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 55
    Son Mesaj : 21.Ocak.2012, 13:12
  2. Kuyumcularda Milyem
    Konu Sahibi juılet Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 24.Şubat.2010, 14:43
  3. Kuyumcularda Fatura
    Konu Sahibi lebedir Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 20.Eylül.2007, 12:36
  4. Kuyumcularda Kdv
    Konu Sahibi senizm Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 22.Mayıs.2007, 18:36
  5. Kuyumcularda S.T.M.M
    Konu Sahibi rıza özbek Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 09.Kasım.2005, 16:28

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36