kamu işçi maaş

Konu: Nihai Tüketiciden İade Mal Alışı Hk.

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  69

  Nihai Tüketiciden İade Mal Alışı Hk.

  Merhaba,

  Nihai tüketiciye perakende olarak mal satışı yapılmıştır.Ancak müşteri satışın hemen ardından ürünü getirerek iade etmek istemiştir.Bu durumda yapılması gereken işlem nedir ? Muhasebe kaydı ne şekilde yapılacaktır ? Bir örnekle bilgilendirirseniz sevinirim.

  Teşekkürler...


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  396

  Ynt: Nihai Tüketiciden İade Mal Alışı Hk.

  Gider pusulası ile iade alacaksınız. İade işlemi belirtilmelidir.

  stopaj yok.kdv var.

  610
  191

  100

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Mart.2007
  Mesajlar
  69

  Ynt: Nihai Tüketiciden İade Mal Alışı Hk.


  Çok teşekkür ederim.

  Saygılarımla,

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Mayıs.2007
  Mesajlar
  81

  Ynt: Nihai Tüketiciden İade Mal Alışı Hk.

  54 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ  Sayı: 22620

  Resmi Gazete Tarihi: 24/04/1996  Katma değer vergisi uygulamaları ile ilgili olarak Bakanlığımıza intikal eden bazı olaylara ilişkin tereddütlerin giderilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılmasına gerek duyulmuştur.

  ...


  B) TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDAKİ KANUN İLE İLGİLİ KATMA DEĞER VERGİSİ UYGULAMASI

  4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanuna göre, tüketicilerin satın aldıkları mal ve hizmetlerin çeşitli nedenlerle geri verilerek bedelinin alınması veya başka bir mal veya hizmet ile değiştirilmesinin katma değer vergisi karşısındaki durumu ile taksitli ve kapıdan satışlardaki katma değer vergisi uygulaması aşağıda açıklanmıştır.

  1) Satılan Malın İade Edilip Değiştirilmesi, Ödenen Bedelin İade Edilmesi, Değer Kaybının Bedelden İndirilmesi:

  3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 8/2. maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun kapsamında ödenen katma değer vergilerinin iadesi konusunda aşağıdaki şekilde işlem yapılması uygun görülmüştür.

  Tüketiciler tarafından malların iade edilip bedellerinin geri verilmesinin istendiği durumlarda, satıcı tarafından ödenen bedellerin katma değer vergisi dahil tutarları tüketiciye iade edilecektir. Satıcılar işlemlerinin düzeltilmesi için iade edilen mal nedeniyle gider makbuzu düzenleyecekler ve tüketiciden iade edilen mala ait fatura ve benzeri belgeyi bu makbuz ekinde geri alacaklardır. Gider makbuzunda iade edilen malın katma değer vergisi satış bedelinden ayrı gösterilecek ve bu miktar indirim konusu yapılmak suretiyle işlem düzeltilecektir.

  İade edilen malın yerine aynı veya başka bir malın verildiği durumlarda ise, satıcı tarafından yukarıda sözü edilen işlemlerin yanısıra bu defa verilen yeni mal için fatura ve benzeri belge düzenleneceği tabiidir. Dolayısıyla iade edilen malların yerine verilen yeni malların değerleri dikkate alınarak belge düzenleneceğinden, iade edilen mallar ile yeni verilen mallar arasında değer farkının olup olmaması düzeltme işlemini etkilemeyecektir.

  2) Taksitli Satışlar:

  3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 24/c maddesinde, vade farkı fiyat farkı, faiz, prim gibi çeşitli gelirler ile servis ve benzer adlar altında sağlanan her türlü menfaat, hizmet ve değerlerin katma değer vergisi matrahına dahil olduğu hükme bağlanmıştır.

  Buna göre, taksitli olarak yapılan satışlarda vade farkı ve faiz dahil toplam tutar üzerinden hesaplanan katma değer vergisinin malın teslimi anında beyan edilip ödenmesi gerekmektedir.

  Ancak, tüketicinin taksitlerini zamanından önce ödemek suretiyle faizde bir indirime gidilmesi halinde ise, indirilen faiz ve bu faize ait katma değer vergisi satıcı tarafından alıcıya iade edilecek ve yukarıda yer alan esaslar çerçevesinde işlem yapılacaktır.

  3) Kapıdan Satışlar:

  4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanununun 8. maddesinde, işyeri, fuar, panayır gibi satış mekanları dışında önceden mutabakat olmaksızın yapılan değeri bir milyon lirayı aşan, tecrübe ve muayene koşullu satışlar kapıdan satış olarak tanımlanmıştır. Bu tür satışlarda tüketiciye yedi günlük tecrübe muayene süresi sonuna kadar malı kabul veya hiç bir gerekçe göstermeden reddetme hakkı tanınmıştır.

  3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanununun 2. maddesinde teslim, bir mal üzerindeki tasarruf hakkına malik veya onun adına hareket edenlerce, alıcıya veya adına hareket edenlere devredilmesi şeklinde tanımlanmıştır.

  Aynı Kanunun 10/a maddesinde ise, mal teslimi ve hizmet ifası hallerinde vergiyi doğuran olayın, malın teslimi veya hizmetin ifası anında meydana geleceği hükme bağlanmıştır.

  Buna göre, kapıdan yapılan satışlarda mallar üzerindeki tasarruf hakkı tecrübe ve muayene sonucu devredileceğinden, bu kapsamdaki satışlara ait katma değer vergisinin, tecrübe ve muayene sonucu tesliminin yapıldığı vergilendirme döneminde beyan edilip ödenmesi gerekmektedir.

  Tebliğ olunur.

  SMMM ÖNDER ÖZSOY<br />ozsoy_1973@hotmail.com

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Nihai Tüketici Ve İade Faturası
  Konu Sahibi anakinskywalker Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Aralık.2014, 16:59
 2. Cevap: 4
  Son Mesaj : 21.Mart.2012, 14:38
 3. Cevap: 4
  Son Mesaj : 05.Şubat.2009, 10:45
 4. Nihai Tüketici İse
  Konu Sahibi S_aday Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 10.Mayıs.2006, 09:43
 5. 2. El Bilgisayar Alımı (Nihai Tüketiciden)
  Konu Sahibi Zahiri Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 19.Şubat.2006, 00:04

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36