kamu işçi maaş

Konu: ulaşım giderine konu belgelerde kdv

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    2

    ulaşım giderine konu belgelerde kdv

    i.e.t.t. 'ye ait perakende satış fişi üzerinde 'vuk. na tabi değildir' denilmektedir. ayrıca 'kdv dahildir' denilmiştir. ancak kdv tutarı belirtilmemiştir. buna rağmen kdv tutarı indirilecek kdv hesabına kaydedilecek mi?


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    61

    ulaşım giderine konu belgelerde kdv

    hayır kesinlikle kaydedilmeyecektir. İETT vuk'a göre katma değer vergisine tabi değildir. büyük ihtimalle basılan matbu formlar yanlış basılmıştır.bilgilerinize :lol:

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    647

    ulaşım giderine konu belgelerde kdv

    selamlar ays,
    3065 s.k. md.4. Belli bir tarifeye göre fiyatı tespit edilen işler ile bedelin biletle tahsil edildiği hallerde tarife ve bilet bedeli Katma Değer Vergisi dahil edilerek tespit olunur ve vergi müşteriye ayrıca intikal ettirilmez.

    1 SERİ NO'LU KATMA DEĞER VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ
    3. Tarifeli işler ile bedelin biletle tahsil edildiği hallerde matrah:

    Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 20. maddesinin 4. fıkrasında, "Belli bir tarifeye göre fiyatı tespit edilen işler ile bedelin biletle tahsil edildiği hallerde tarife ve bilet bedeli katma değer vergisi dahil edilerek tespit olunur ve vergi müşteriye ayrıca intikal ettirilmez." hükmüne yer verilmiş bulunmaktadır. Bu hallerde tarife veya bilet bedeli üzerinden iç yüzde oranı uygulanmak suretiyle katma değer vergisi hesaplanacaktır

    İç yüzdeyle kdv'yi hesaplayıp indirilecek kdv tutarını bulacaksınız ve indirilecek kdv hesabına kaydedeceksiniz. kolay gelsin.


    sayın alp'in cevabıyla ilişkili olarak; bu yazılanlar KDV mükellefiyeti tesis edilen mükelleflerle ilgilidir.
    Ahmet Akca<br />SMMM

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    429

    ulaşım giderine konu belgelerde kdv

    benimde bildiğim iç yüzdeyle kdv yi hesaplayıp ona göre kayıtlara alınacagı şeklindedir.

    Saygılar;

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2005
    Mesajlar
    2

    TŞK

    teşekkürler sayın smmmkaraman[size=12px][/size]

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    171

    ulaşım giderine konu belgelerde kdv

    Sn. Ays;

    Bu konuda daha önce başka bir forumda sorulan bir soruya verdiğim yanıt aşağıdaki gibidir. Yararlı olması dileğiyle...

    Bu yanıtın daha önce yayınlandığı adres de şöyledir;

    *****


    KDVK nun 23/f. maddesi ile Maliye Bakanlığı'na özel matrah şekillerinin ve bunların uygulama ve indirim esaslarının belirlenmesi hakkında yetki verilmiştir. Bu yetkiye dayanarak Maliye Bakanlığı çeşitli tebliğlerle bu yetkisini kullanmıştır.

    81/5 seri nolu KDV tebliği ile de belediyeler tarafından yapılan şehiriçi yolcu taşımacılığında kullanılan biletlerin ve kartların bayiler tarafından satışında özel matrah şekline göre vergileme yapılmaktadır. Bu şekilde yapılan vergilemenin bu hizmeti alan mükellefler tarafından indirim konusu yapılamayacağı da bu tebliğde veya kanunda açıkça belirtilmemiştir.

    KDVK nun 29/1-a. maddesine göre; mükelleflerin kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla hesaplanarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen katma değer vergisi indirim konusu yapılabilmektedir.

    Yine 91 seri nolu KDV tebliğinin "G" bendinde başka bir durumdan dolayı şöyle bir hüküm mevcuttur. "gelir makbuzlarının, faturada/sevk irsaliyesinde bulunması gereken asgari bilgileri ihtiva etmesi kaydıyla, “fatura ve benzeri belge” olarak kabul edilmesi, Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 257 nci maddesinin 1 inci fıkrasının Bakanlığımıza verdiği yetkiye dayanılarak uygun görülmüştür. Buna göre; Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 29/1-a ve 53 üncü maddeleri gereğince, gelir makbuzlarında yer alan toplam bedel üzerinden iç yüzde yoluyla beyannamede hesaplanacak katma değer vergisi, plaka ve basılı evrakı satın alan indirim hakkına sahip katma değer vergisi mükellefleri tarafından, genel hükümlere bağlı kalmak şartıyla indirim konusu yapılabilecektir."

    Sonuç olarak ; bu mevcut düzenlemeleri de göz önünde bulundurarak bu kart ve bilet satışı için VUK nun faturanın şekli ile ilgili hükmüne uygun olarak düzenlenen faturada ayrıca KDV de belirtilmişse bu KDV nin indirim konusu yapılabileceği kanısındayım.

    Bu kartı özel ve şahsi yolculuklar için kullanılan kısmının KKEG olarak işlem görmesi gerektiğini düşünüyorum.

    İzmir'den dostça selamlar...

    S.M.M.M. Onursal TAŞTAN


    Not: Bu yazı admin tarafindan forum kurallarına uygun olmadığı için düzeltilmiştir.(reklam yapmak yasaktır)
    Saygılarımla ...<br /><br />S.M.M.M. Onursal TAŞTAN (İzmir)<br /><br />Vergi muhasebenin nedeni değil, sonucudur.<br />Vergi için muhasebe değil, bilgi için muhasebe.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    362

    ulaşım giderine konu belgelerde kdv

    Bu konuda bir tereddüt olduğunu sanmıyorum.

    Eğer alınan bilet tutarı,

    - İş ile mütenasip bir tutarda ise
    - Biletin nüshası mevcut ise

    KDV sini iç yüzde ile ayırır indirim konusu yapabilirsiniz.

    Örneğin aylık cirosu 1 milyar olan bir şirkette 200 milyonluk bilet varsa bunun iş ile bağlantılı olduğundan bahsedilemez. Bu durumda iş ile bağlantılı olan kısmı gider yazılır KDV di de indirim konusu yapılabilir. Uygun olmayan kısım ise ne gider yazılır ne de KDV si indirilir.
    Herşey, birşey olmadan önce hiçbirşeydi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. İşyeri Taşınması ve Ulaşım Şartlarının Değişmesi Hk.
    Konu Sahibi muratdas Forum İş Kanunu Mevzuatı
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 08.Eylül.2014, 14:07
  2. Personel Ulaşım Giderleri
    Konu Sahibi NURETNS Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 11
    Son Mesaj : 28.Nisan.2014, 18:21
  3. Gümrük çıkış beyannamesi hangi belgelerde açılmaz?
    Konu Sahibi gny_93 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Ağustos.2012, 08:33
  4. Kira Giderine ait iade faturasının muhasebeleştirilmesi
    Konu Sahibi yavuzeskurt Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 8
    Son Mesaj : 19.Mart.2010, 22:57
  5. şirket giderine yazılmayan işlemler.
    Konu Sahibi demiral Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 12.Ekim.2009, 20:50

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36