kamu işçi maaş

Konu: Devreden Kdv

  1. #1
    UDikenli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    UDikenli Guest

    Devreden Kdv

    herkese iyi çalışmalar

    Mütahit olan mükellefim Daire yapımı ve satışı yapmaktadır.Daireler 150 m2 altındadır.Toplam 4 daire yapmış olup ;%1'den fatura kesilmiştir.

    Mükellefim sonraki dönemlere devreden KDV si 3.811,13 YTL 'dır.Mükellefim işyerini kapatacak.Devreden KDV Konusunda ne yapabiliriz.yada bu devreden KDV iade alabilirmiyiz?
    saygılarımla.



  2. #2
    Üyelik tarihi
    Ekim.2005
    Mesajlar
    75

    Ynt: devreden kdv

    devreden kdv bakanlığın açıkladığı 10.500 ytl nin altında olduğu için iade alamazsın. işi terk eden işletme devreden kdv yi gider yazabilir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    77

    Ynt: Devreden Kdv

    gider yazılamaz diye hatırlıyorum

  4. #4
    nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nane Guest

    Ynt: Devreden Kdv

    Sadece işyeri kapanışında gider yazılabiliyor.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Şubat.2007
    Mesajlar
    19

    Ynt: Devreden Kdv

    Daire satışlarıyla ilgili olarak indirimli orana tabi satışlarla konu iade hakkınız yıllık olarak mevcuttur bu hakkınızı kullandıktan sonra iadeyi nakit olarak yada varsa borcunuza mahsup yaptırdıktan sonra geriye kalan devreden KDV için gider yazılamaz demek; yüklenilip indirilemeyen ve işi bırakma nedeniyle de bir daha indirilmesi mümkün olmayan KDV?nin, iade ya da gider yazma yoluyla telafisine olanak sağlanmaması, işi bırakan mükellefleri nihai tüketici konumuna getirir ki, bu da KDV?nin genel teorisine aykırıdır. İşi bırakan mükelleflerin yüklenip indiremedikleri KDV?yi bir daha indiremeyecekleri hususu gözönünde tutularak, bir diğer ifade ile indirilemeyen bu verginin ?indirilemeyecek KDV? şekline dönüştüğü hususu dikkate alınarak, KDV Kanunu?nun 58. maddesinden hareketle GVK ve KVK yönünden gider olarak dikkate almaları uygun olacaktır. Bu şekilde KDV?nin temel özelliği olan ?yüklenilen vergilerin mükellefler üzerinde kalmaması? ilkesinden hareketle, yüklenilip indirilemeyen KDV, GVK ve KVK yönünden gider yazılmak suretiyle telafi edilecektir

    Zaten konuyla ilgili bakanlıkta görüş bildirmiştir isteyen arkadaşlar irdeleye bilir;

    ?Türkiye?de dar mükellefiyet esasında vergilendirilmekte iken işini bırakan bir kurumun, Türkiye?de yüklenip indiremediği KDV?yi kurumlar vergisi yönünden gider yazması mümkün bulunmaktadır.?

    şeklinde idari görüş bildirilmiştir (MB. Özelgesi 17/12/1997 tarih ve 54944 sayılı ).

    Dr. Özgür KURT<br />Av. Mali Müşavir

  6. #6
    Türk_bey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Türk_bey Guest

    Ynt: Devreden Kdv

    Alıntı pardi Nickli Üyeden Alıntı

    Zaten konuyla ilgili bakanlıkta görüş bildirmiştir isteyen arkadaşlar irdeleye bilir;

    ?Türkiye?de dar mükellefiyet esasında vergilendirilmekte iken işini bırakan bir kurumun, Türkiye?de yüklenip indiremediği KDV?yi kurumlar vergisi yönünden gider yazması mümkün bulunmaktadır.?

    şeklinde idari görüş bildirilmiştir (MB. Özelgesi 17/12/1997 tarih ve 54944 sayılı ).
    Dar mükellef dendiğine göre tam mükellefler için bir sıkıntı var o zaman.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Devreden KDV
    Konu Sahibi elifbe Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 25.Eylül.2014, 10:07
  2. Devreden kdv
    Konu Sahibi AYSUNMERT Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 19.Nisan.2012, 15:01
  3. Devreden KDV
    Konu Sahibi mes_ar Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Ocak.2011, 10:31
  4. Devreden Kdv
    Konu Sahibi ugur_ozenc Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 07.Kasım.2008, 10:51
  5. devreden kdv
    Konu Sahibi unsal Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 10.Haziran.2005, 16:22

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36