kamu işçi maaş

Konu: İndirimli orana tabi işlemlerle ilgili Kdv mahsubu ile ilgili

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  2

  İndirimli orana tabi işlemlerle ilgili Kdv mahsubu ile ilgili

  Merhaba arkadaşlar, Benim bir sorunum var sizlerden bu konuda yardım bekliyorum.

  bildiğiniz gibi indirimli orana tabi işlemlerden doğan mahsup taleplerinde Yeminli Mali Müşavir raporu şartı vardı. ( Bu iadeyi Satış Kdv si yüzde 8, Mal alışlarımda yüzde 18 olduğu için )

  2006 Senesi için Bütün verdiğim teminatları bu raporu düzenleterek aldım. Ama bu sene yeminli mali müşavirimiz dediki, Sizinle bu sene yeminli tasdik yapmamız şart dedi. Benim merak ettiğim bu raporu alabilmek için illaki bir yeminli malimüşavir ile tam tasdik sözleşmesi yapmak zorundamıyım. Bu kanunda böyle bir zorunluluk varmı.

  İlgilenen ve yorumlarını esirgemeyen herkeze şimdiden teşekkür ederim.

  Hakan Danışman


 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2007
  Mesajlar
  49

  Ynt: İndirimli orana tabi işlemlerle ilgili Kdv mahsubu ile ilgili

  İndirimli orana tabi işlemlerden doğan iadelerinizi yılı içinde 10.800 sonraki kısmın 4.000 YTL ye kadarını teminatsız raporsuz incelemesiz mahsup edebilirsiniz. 4.000 ytl sonrası için YMM raporu Vergi dairesi incelemesi yada teminat vermeniz gerekir. Ancak bu teminatı çözdürebilmeniz içinde yine bir YMM raporuna ihtiyacınız olacak.

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Ocak.2007
  Mesajlar
  49

  Ynt: İndirimli orana tabi işlemlerle ilgili Kdv mahsubu ile ilgili

  asıl sorunuzu unuttum yeminli mali müşavirle iade için sözleşme yapmanın zorunlu ama iadenin alınabiilmesi için ayrıca tam tasdik sözleşmesi gerekmez. tam tasdik yapsanızda YMM sizden iade için ek para alacaktır.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Aralık.2007
  Mesajlar
  2

  Ynt: İndirimli orana tabi işlemlerle ilgili Kdv mahsubu ile ilgili

  Benim merak ettiğimde o... neden ymm ler böyle bir şeyi bize zorunluymuşuz gibi yada bir dayatma gibi söylüyorlar... Ben sadece ymm raporuna ihtiyaç duyuyorum. bunu alabilkmek için illaki tam tasdik sözleşmesi yapmam şartmı?? merak ettiğim bu...

 5. #5
  81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  81 Guest

  Ynt: İndirimli orana tabi işlemlerle ilgili Kdv mahsubu ile ilgili

  YMM İLE TASDİK SÖZLEŞMESİ YAPTIRMAMANIN CEZASI VAR MI? NE?..
  Tarih: 13.11.2007
  4 Nolu Vergi Beyannamelerinin Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere İmzalanması Hakkında Genel Tebliğ?de belirlenen aktif toplamı ve satış tutarı (yıllık ciro) sınırını aşanların bir Yeminli Mali Müşavirle tam tasdik sözleşmesi yapması gerektiğine dair yaygın bir kanı var. Çoğu kimse bu sözleşmeyi yaptırmamanın cezayı gerektiren bir fiil olduğunu da sanarak, uygulanacak cezai yaptırımı soruyorlar bize.
  Bu soruya cevap verebilmek için 18 seri nolu SM, SMMM ve YMM Kanunu Genel Tebliği?nin II/C bölümüne bakmak gerek. İşte o bölüm:
  ?Bundan böyle, Bakanlığımızın yıllık vergi inceleme plan ve programları, yeminli mali müşavirlerle beyanname tasdik sözleşmesi düzenlemeyen ve beyannamelerini tasdik ettirmeyen mükelleflerin hesaplarının öncelikle incelenmesi esasına dayandırılacağından, defterdarlıklar her yıl Mayıs ayı sonuna kadar, aktif ve net satış toplamları daha sonra iç genelgelerle belirlenecek tutarları aşan mükelleflerin listelerini Bakanlığımıza (Gelirler Genel Müdürlüğü) göndereceklerdir. Ayrıca, 1995 hesap dönemi ile ilgili olarak tasdik sözleşmesi düzenlemeyenlerden, aktif ve/veya net satış toplamları belirlenecek meblağı aşanların bu yıla ilişkin beyannameleri, Mayıs/1996'dan itibaren genel revizyona tabi tutulacaktır.?
  Evet sanırım anlaşılmayacak bir şey yok. Ama biz yine de tekrar edelim. Her kim ki, tasdik sözleşmesi yaptırması gerekirken, bundan imtina eder ise, ol kişi ya da kurumun defterleri Maliye Bakanlığı merkezi denetim elemanları tarafından öncelikle incelenecektir. Ve bu kişilerin takibi ile de defterdarlıklar (şimdi GİB) görevli olacaklardır. Yukarıda sözü edilen 4 Nolu Vergi Beyannamelerinin Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlere İmzalanması Hakkında Genel Tebliğde de koşut düzenlemeler bulunmaktadır:
  ?II - KAPSAM
  A) İmzalatma Kapsamındaki Mükellefler Kurumlar vergisi veya ticari, zirai ve mesleki kazancı nedeniyle gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükelleflerinden, 1997 yılı aktif toplamı 200 milyar ve net satışlar toplamı 400 milyar lirayı aşmayanlar, 1998 yılına ilişkin yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamelerini 3568 sayılı Kanuna göre yetki almış meslek mensuplarına imzalatmak zorundadırlar. Bu zorunluluk, takip eden yıllarda Bakanlığımızca belirlenecek yeni hadleri aşmayan mükellefler için geçerli olacaktır. Sözkonusu hadlerin Bakanlığımızca belirlenmemesi halinde, bu hadler, her yıl Vergi Usul Kanunu hükümleri uyarınca, tespit edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacaktır. Yukarıdaki hadlerin tespitinde adi ortaklık ve kollektif şirket ortakları için bu işletmelere ait aktif ve net satışlar toplamları gözönünde bulundurulacaktır. Bir önceki yıl aktif veya net satışlar toplamı yukarıda belirtilen hadleri aşan mükellefler ise, beyannamelerini 18 sıra numaralı "Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu Genel Tebliği" hükümlerine göre yeminli mali müşavirlere tasdik ettireceklerdir. Bu hadlerden birisinin aşılması, beyannamelerin yeminli mali müşavirlerce tasdik edilmesi için yeterli olacaktır. Bu Tebliğ kapsamına giren mükellefler diledikleri takdirde, yıllık gelir veya kurumlar' vergisi beyannameleri ile eklerini ilgili Tebliğ hükümleri çerçevesinde yeminli mali müşavirlere tasdik ettirebileceklerdir. Bu durumda sadece anılan Tebliğ hükümleri geçerli olacaktır.?
  Biliyorum, aklınıza takılan soruyu. Diyorsunuz ki neden Vergi İdaresi bir cezai yaptırım öngörmemiş de böyle ?aba altından sopa gösterme? yolunu seçmiş? İdare haklı. Yasal düzenleme yapıldı ama ne yazık ki yargıdan döndü. Yargı kararlarına uyulacak elbette ama eleştirilecek de. ?Gönüllü olmalı, mecburiyet getirilemez? yaklaşımı, yanlıştı. Vergiyi zorla alıyorsun da, doğru vergi almayı amaçlarına hizmet eden bir mesleği yasal bir güvenceyi neden çok görüyorsun ki?... Bu mu hak, hukuk ve adalet?

  İdaremiz kendince (18 Nolu tebliğle) işte böyle bir çözüm yolu buldu bu işe ve birkaç yıl ?tam saha press? de uyguladı. Sonra, her alanda yaptığımız gibi gevşettik, tavsattık işi. Son yıllarda İdare, bu takip görevini gereğince ve yeterince yapmıyor. Bazı mükellefler de fırsat ganimet bilip ?neden boşuna YMM?ye para vereyim? diyerek tam tasdikten kaçınıyorlar. Ve katmerli yarar sağlıyorlar, hem merkezi denetim elemanlarının incelemesinden kurtuluyorlar hem de YMM?ye tasdik yaptırmaktan

 6. #6
  Üyelik tarihi
  Ocak.2007
  Mesajlar
  29

  Ynt: İndirimli orana tabi işlemlerle ilgili Kdv mahsubu ile ilgili

  Şunu atlamayalım iade tutarı (2007 Yılı için) 498.000.-ytl yi gecerse T.Tasdik Sözleşmesi gerekir...(37 nolu Smm/ymm Tebliği) İyi Çalışmalar..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. İndirimli Orana Tabi Kdv İadesi
  Konu Sahibi yasarserim Forum KDV
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 13.Şubat.2014, 23:12
 2. İndirimli Orana Tabi İşlemlerde KDV İadesi
  Konu Sahibi cuneytgulmez Forum KDV
  Cevap: 3
  Son Mesaj : 14.Haziran.2008, 11:53
 3. İndirimli Orana Tabi Kdv
  Konu Sahibi deniz9 Forum KDV
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 02.Nisan.2007, 12:09
 4. İndirimli Orana Tabi Kdv Hk
  Konu Sahibi AyAşAr Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 16.Şubat.2007, 08:17
 5. İndirimli Orana Tabi Kdv
  Konu Sahibi dede.01 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 30.Haziran.2006, 18:10

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36