kamu işçi maaş

Konu: Yurt Dışı Komisyon Faturası

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2006
    Mesajlar
    233

    Yurt Dışı Komisyon Faturası

    Yurtdışında yapılan bi organizasyon için y.dışındaki acentadan alınan para karşılığında komisyon faturası kesilebilir mi ? Kesilebilirse KDVden muafmıdır ???


  2. #2
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Yurtdışı Komisyon faturası

    Hizmetten Türkiye Dışında Faydalanılması

    Fatura kesilmesi zaten gereklidir.
    Yurt dışında, yabancı firma tarafından verilen hizmetten faydalanma Türkiye?de değil yurt dışında gerçekleşmiş olmaktadır. Hizmet hangi ülkede veriliyorsa yararlanma da orada gerçekleşir diyebiliriz. Pazarlama ve tanıtım nedeniyle yurt dışında satın alınan hizmetten yurt dışında yararlanılmıştır, yani hizmet orada tüketilmiştir. Özetle, hizmet nerede ifa ediliyorsa faydalanmada orada gerçekleşir

    Yurt dışındaki tanıtım veya pazarlama hizmeti nedeniyle yabancı firmanın Türkiye?de işyeri veya daimi temsilcisi yoksa veya olmakla birlikte yurt dışındaki hizmet bu işyeri veya daimi temsilci tarafından verilmemiş ise, ne gelir veya kurumlar vergisi ne de katma değer vergisi yönünden vergilendirme yapılabilir.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2009
    Mesajlar
    3

    Ynt: Yurt Dışı Komisyon Faturası

    Sayın Nizam Bey ,

    Türkiye'de yerleşik bir firma olarak , İtalya'daki üreticiye Portekizli bir müşteri buldum.İtalyan satacak Portekizli alacak.Bunun sonucunda ben İtalyan'dan komisyon alacağım.Bu komisyona binaen,İtalya'lı şirkete kestiğim faturadaki gelir de , KDV ve gelir vergisine tabi değil midir ? Buna hangi kanunla emin olabilirim ?

    Cevaplayabilirseniz sevinirm , şimdiden teşekkür ederim .

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Yurt Dışı Komisyon Faturası

    Hayır değildir. KDV kanunu ilk madde Hizmet veya mal alış verişi T:C sınırları içersinde olmalıdır.


    KDV kanunu madde 1 Kapsam Verginin konusunu teşkil eden işlemler.
    KDV " madde 6 İşlemlerin Türkiyede yapılması
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    2

    Ynt: Yurt Dışı Komisyon Faturası

    Selamlar ,

    Ben Ispanyada yasiyorum ve bir Alman firmasi icin komisyon uzerine calisma yapiyorum. Alman urunlerini Ispanyada pazarlayarak Alman firmasindan komisyon aliyorum. Bu komisyonlarin Turkiyedeki banka hesabima yollanmasi mumkun mudur? Cunku Avrupada bu gelir uzerinden vergi aliniyor ve duydugum kadari ile Turkiyede bu tip bir vergi uygulamasi yok.

    Cevabiniz icin cok tesekkur ederim.

    Saygilar,

    Umut Gurbuz

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    49

    Ynt: Yurt Dışı Komisyon Faturası

    Sayın Gürbüz sizin sorunuza daha önce açmış olduğunuz konu üzerinden cevap verdim. Lütfen oraya bakınız.

    Sayın soru sahibi,

    3065 Sayılı Katma Değer Vergisi (KDV) Kanunu?nun 1/1.maddesiyle; Türkiye?de ticari, sınai, zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetler vergiye tabi tutulmuş, 4. maddesinde; hizmet, teslim ve teslim sayılan haller ile mal ithalatı dışında kalan işlemler olarak tanımlanmış ve bu işlemlerin bir şeyi yapmak, işlemek, meydana getirmek, imal etmek, onarmak, temizlemek, muhafaza etmek, hazırlamak, değerlendirmek, kiralamak, bir şeyi yapmamayı taahhüt etmek gibi şekillerde gerçekleşebileceği, 6/b maddesinde ise, işlemlerin Türkiye?de yapılmasının, hizmetin Türkiye?de yapılmasını veya hizmetten Türkiye?de faydalanılmasını ifa ettiği hüküm altına alınmıştır:

    Aynı Kanunun 11/1-a maddesiyle ihracat teslimleri ve bu teslimlere ilişkin hizmetler, yurtdışındaki müşteriler için yapılan hizmetler, serbest bölgelerdeki müşteriler için yapılan fason hizmetler ve karşılıklı olmak şartıyla uluslar arası roaming anlaşmaları çerçevesinde yurt dışındaki müşteriler için Türkiye?de verilen roaming hizmetleri vergiden istisna edilmiştir

    Kanunun 12/2. maddesine göre; bir hizmetin yurtdışındaki müşteriler için yapılan hizmet sayılabilmesi için aşağıdaki şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.



    Bunlar;



    - Hizmetler yurtdışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.

    - Hizmetten yurtdışında faydalanılmalıdır.



    Diğer taraftan hizmet ihracı ile ilgili açıklamalar 17, 26 ve 30 Seri No.lu KDV Genel Tebliğlerinde yapılmıştır.



    Hizmet ihracında katma değer vergisi istisnasının uygulanabilmesi için 26 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (K) bölümünde yer alan aşağıdaki dört şartın birlikte gerçekleşmiş olması zorunludur.



    Bunlar;



    1 ? Hizmet Türkiye?de yurtdışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.

    2 ? Fatura veya benzeri nitelikteki belge yurtdışındaki müşteri adına düzenlenmelidir.

    3 ? Hizmet bedeli, döviz olarak Türkiye?ye getirilmelidir.

    4 ? Hizmetten yurtdışında yararlanılmalıdır.



    Ayrıca 30 Seri No.lu KDV Genel Tebliği?nin ?Hizmet İhracı? başlıklı (A) bölümünde; ?Yurt dışındaki firmaların Türkiye?den ithal edecekleri mal ve hizmetlerle ilgili olarak bu firmalara aracılık hizmeti verenlerin, söz konusu hizmetler karşılığında aldıkları komisyonlar, ihraç edilen mal ve hizmetler yurt dışında tüketildiğinden, hizmet ihracı istisnası kapsamında mütalaa edilecektir. Bu istisnanın uygulanmasında 26 Seri No.lu KDV Genel Tebliği?nin (K) bölümünde yer alan diğer şartların aranılacağı tabiidir.? denilmektedir.

    Buna göre, Türkiye?de verilen hizmetin, hizmet ihracı olarak değerlendirilebilmesi için, 26 Seri No.lu Tebliğ?de belirtilen şartların tümünü birlikte taşıması gerekmektedir. Bu şartlardan birisi de ?hizmetten yurt dışında yararlanılması? diğer bir ifadeyle yurt dışındaki müşteri için verilen hizmetin, bu müşterilerin Türkiye?deki faaliyetleriyle bir ilgisinin bulunmaması gereğidir. ?Müşterinin Türkiye?deki faaliyetleriyle ilgisinin bulunmaması? ifadesi ise, yurt dışındaki firmaya verilen hizmetin, bu firmanın Türkiye?de KDV mükellefiyetini gerektiren bir faaliyetiyle ilgili olmaması şeklinde yorumlanması gerektiği açıktır.?denilmektedir.

    Maliye idaresinden aldığım bir özelgeden sizin için gerekli kısımları buraya aktardım. Hizmet ihracı ile ilgili olarak sorulan soruların yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda uygulanması gerekmektedir.






  7. #7
    Üyelik tarihi
    Haziran.2009
    Mesajlar
    285

    Ynt: Yurt Dışı Komisyon Faturası

    Nizam Bey,

    Yurtdışındaki bir firmanın Türkiye temsilcisiyiz.Malı ithal edip,yurtiçinde satıyoruz.Aylık sabit bir komisyonumuz var,her ay komisyona karşılık fatura kesiyoruz.Kdv den muaf mıdır değil midir acaba?

    Saygılar,

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Yurt Dışı Komisyon Faturası

    Değildir. Hizmet ithalidir mal ithal ederken nasıl kdv ödeniyorsa sizin komisyonunuz da kdv li olmalıdır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ekim.2009
    Mesajlar
    1

    Ynt: Yurt Dışı Komisyon Faturası

    Merhaba,

    benim sorum şöyle olacak:
    İtalya'daki bir firmanın Türkiye Şubesi (yabancı ortaklı şirket), İtalyan firmanın Türkiye'deki müşterilerine sattığı makinelerde ücretsiz tamir ve bakım yapıyor. Karşılığında İtalya'daki firmaya bir komisyon faturası kesiyor. Faturayı KDV'li kesiyor, çünkü "hizmetten Türkiye'de yararlanılıyor" deniliyor.

    Ancak, burada "hizmet" tam olarak nedir? ???
    Hizmet makinelerin tamir edilmesi midir?
    Yoksa hizmet, İtalya'daki firmanın müşterilerine hizmet etmesi için İtalya'daki firma adına işlem yapmak mıdır?

    Bu durumda "hizmet verilen" yani "hizmeti alan", aslında Türk müşteriler değil, İtalya'daki firma değil midir?

    Zaten İtalyan firma yurt dışında faaliyet göstermektedir ve komisyon faturasının karşılığı ödeme de Türkiye'ye yurt dışından döviz olarak gönderilmektedir.

    Tam olarak KDV'de muaf gibi tınlıyor, sizce de öyle değil mi? Yorumlarınız için şimdiden çok çok teşekkürler.




  10. #10
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.411

    Ynt: Yurt Dışı Komisyon Faturası

    Alıntı dulce1 Nickli Üyeden Alıntı
    Ancak, burada "hizmet" tam olarak nedir? ???
    Hizmet makinelerin tamir edilmesi midir?
    Yoksa hizmet, İtalya'daki firmanın müşterilerine hizmet etmesi için İtalya'daki firma adına işlem yapmak mıdır?

    Bu durumda "hizmet verilen" yani "hizmeti alan", aslında Türk müşteriler değil, İtalya'daki firma değil midir?

    .








    Hizmet makinaların tamir edilmesidir. Yurt dışındaki firma başka nasıl bir hizmet alacak ki?
    Yapılan işlem doğrudur.Kdv olacaktır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurt Dışına Kesilen Komisyon Faturası
    Konu Sahibi neslisah Forum KDV
    Cevap: 15
    Son Mesaj : 04.Ocak.2014, 11:59
  2. Cevap: 7
    Son Mesaj : 23.Aralık.2013, 15:45
  3. Cevap: 12
    Son Mesaj : 12.Haziran.2013, 11:27
  4. Yurt dışı faturası hk.
    Konu Sahibi kaan070608 Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 31.Ağustos.2010, 22:54
  5. Yurt Dışı Faturası
    Konu Sahibi keny Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 27.Ekim.2009, 18:59

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36