kamu işçi maaş

Konu: Belediyeden Alınan Arsa

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Aralık.2007
    Mesajlar
    35

    Belediyeden Alınan Arsa

    problemimiz şöyle;
    kurumlar vergisi mükellefi firma bir il belediyesinden alacaklı.Meblağ fazla.Belediye bunu ödeme sıkıntısı yaşadığı için firmaya belediyeye ait arsayı devretmeyi teklif ediyor.Fakat bu satış şeklinde gerçekleşecek.Yani belediye firmaya 100.000 ytl'ye arsayı satmış olacak.
    sorularım:
    1-belediye fatura düzenleyemeyeceği için belediyenin vereceği belge ile kayıt yapabilirmiyiz?
    2-bu belgede kdv gösterilebilir mi?biz bu kdv'yi indirim konusu yapabilirmiyiz?
    3-inidirim konusu yapamaz isek gider olarak kaydedebilir miyiz?
    teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2006
    Mesajlar
    483

    Ynt: Belediyeden Alınan Arsa

    bahs ettiğiniz şekilde belediyeden alacağınız gayrımenkul için kdv ödemeniz söz konusu değildir.çünkü söz konusu teslim 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu?nun 1/1.maddesine ticari,sınai,zirai faaliyet ve serbest meslek faaliyeti çerçevesinde yapılan teslim ve hizmetlerden olmadığı gibi,

    3065 Sayılı Kanunun 1/3-g maddesinde, ?.......... belediyeler ve köyler ile bunların teşkil ettikleri birliklere, ............ ait veya tabi olan veyahut bunlar tarafından kurulan veya işletilen müesseseler ile döner sermayeli kuruluşların veya onlara ait veya tabi diğer müesseselerin ticari, sınai, zirai ve mesleki nitelikteki teslim ve hizmetleri kapsamında değildir.
    Diğer taraftan Belediyenin adınıza düzenleyeceği belge ile bu gayrımenkulunuzü kayıtlarınıza alabilirsiniz.



  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2005
    Mesajlar
    342

    Ynt: Belediyeden Alınan Arsa


    Öncelikle KDV hsaplanmaması gerekir KOnuyu 3065 sayılı KDV Kanunu 17/4-r bendi kapsamında değerlendiriniz.

    r) (5615 sayılı Kanunun 13 üncü maddesiyle değişen bent. Yürürlük: 04.04.2007)Kurumların aktifinde veya belediyeler ile il özel idarelerinin mülkiyetinde, en az iki tam yıl süreyle bulunan iştirak hisseleri ile gayrimenkullerin satışı suretiyle gerçekleşen devir ve teslimler ile bankalara borçlu olanların ve kefillerinin borçlarına karşılık gayrimenkul ve iştirak hisselerinin (müzayede mahallerinde yapılan satışlar dahil) bankalara devir ve teslimleri.

    İstisna kapsamındaki kıymetlerin ticaretini yapan kurumların, bu amaçla aktiflerinde bulundurdukları gayrimenkul ve iştirak hisselerinin teslimleri istisna kapsamı dışındadır.

    İstisna kapsamında teslim edilen kıymetlerin iktisabında yüklenilen ve teslimin yapıldığı döneme kadar indirim yoluyla giderilemeyen katma değer vergisi, teslimin yapıldığı hesap dönemine ilişkin gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınır



    Diğer taraftan Belediyenin Encümen Kararı ile bu gayrimenkulü size devretmiş olması gerekir bu açıdan ikinci aşama da Tapudur bu belgelerle ilgili kayıtları yapabilirsiniz.

    KDV hesaplar iseler (Bence hesaplamamaları gerekir) tabiki indirim konusu yapabilirsiniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Kat Karşılığı Alınan Arsa Hk.
    Konu Sahibi melis_inceturk Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 08.Mayıs.2013, 23:10
  2. Arsa Karşılığı Alınan Konut Satışında Vergi Doğar mı?
    Konu Sahibi ferhat Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 17.Ağustos.2009, 17:54
  3. belediyeden alınan işler hk.
    Konu Sahibi zeyneb Forum SSK Mevzuatı (Arşiv)
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 07.Ocak.2008, 10:43
  4. Belediyeden Alınan Arsada Kdv Var mıdır?
    Konu Sahibi fdelio Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 12.Nisan.2007, 11:43
  5. Cevap: 5
    Son Mesaj : 17.Mart.2007, 10:36

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36