kamu işçi maaş

Konu: Yurt Dışı Kargo Gönderileri Hk

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    800

    Yurt Dışı Kargo Gönderileri Hk

    Sayın meslektaşlarım
    Kargo acentesi olan müşterim, ekspres kargo acentesi olarak faaliyet göstermektedir. Yurtdısına gönderilmek üzere gelen kargoları yurticindeki başka bir firma aracılıgıyla yurt dısına göndermektedir. Kargoyu yurtdısına gönderen firmada benım musterime yurt dısı gönderisidir diye KDV siz fatura düzenlemektedir.

    Kargosunu yurtdısına gönderilmek üzere benim müşterime teslim eden firmaya müşterim fatura keserken aynı şekilde "yurtdısı gönderileri kdv ye tabi degildir " seklinde ibare koyarak KDV siz fatura kesiyor. ( müşterimin fatura kestigi firma yurtiçinde mükellef bir firma )...

    Bu kestigimiz faturayı 600 mü yoksa 601 hesaptamı takip etmem uygun olur ? Ayrıca KDV beyannamesinde TAM İSTİSNA KAPSAMINA GİREN İŞLEMLER TABLO 8 DE gösterip KDV madde 14.ULUSLARARASI TASIMACILIK damı göstermem gerekiyor ? ( yukarda belirttigim üzere yurtdısı edilecek kargoyu müşterim başka bir firma aracılıgla yurtdısı etmektedir )

    FATİH PESEN<br />&nbsp; SMMM<br />&nbsp; İST

  2. #2
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    200

    Ynt: Yurt Dışı Kargo Gönderileri Hk

    Bu sorunun cevabını bilen var ise yazabilir mi?
    Teşekkürler

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    200

    Ynt: Yurt Dışı Kargo Gönderileri Hk

    ?

  4. #4
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Yurt Dışı Kargo Gönderileri Hk

    Yurt dışı kargo gönderileri Taşımacılık istisnasına tabidir.
    Kargo firmasnın kdv siz fatura kesmesinin dayanağı budur.
    Mükellef diğer firma yurt içinde başka firmaya bunu fatura ediyorsa bir yansıtma faturası mahiyetindedir.
    Bu faturaya şerh koyulmalı ve aynen yansıtılmalıdır. Farklı bir işlem olursa kdv istisnası geçersiz olur.
    601 hesapta izleyebilirsiniz. Tam istina kapsamındadır.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    800

    Ynt: Yurt Dışı Kargo Gönderileri Hk

    Alıntı nguroy Nickli Üyeden Alıntı
    Yurt dışı kargo gönderileri Taşımacılık istisnasına tabidir.
    Kargo firmasnın kdv siz fatura kesmesinin dayanağı budur.
    Mükellef diğer firma yurt içinde başka firmaya bunu fatura ediyorsa bir yansıtma faturası mahiyetindedir.
    Bu faturaya şerh koyulmalı ve aynen yansıtılmalıdır. Farklı bir işlem olursa kdv istisnası geçersiz olur.
    601 hesapta izleyebilirsiniz. Tam istina kapsamındadır.
    Sayın Güroy, farklı bir işlem olursa kdv istisnası gecersiz olur demissiniz. Kargo acentesi müsterim faturasını keserken dogal olarak karınıda ilave ediyor tutarın icine. bu durum istisnaya engelmidir ?
    FATİH PESEN<br />&nbsp; SMMM<br />&nbsp; İST

  6. #6
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Yurt Dışı Kargo Gönderileri Hk

    Evet engeldir. O zaman işlemin içeriği değişir. KDV ye tabi başka bir ticari işlem olur yansıtma vasfı kaybolur.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Kasım.2007
    Mesajlar
    200

    Ynt: Yurt Dışı Kargo Gönderileri Hk


    Peki bu işyeri; uluslararası taşımacılığa aracılık ve organizatörlük hizmeti veriyorsa yani müşteriyi bulup taşımacıığını kargo şirketlerine yaptırıyorsa o zamanda taşımacılık istisnasına girer mi?

  8. #8
    nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    12.410

    Ynt: Yurt Dışı Kargo Gönderileri Hk

    Alıntı özlem... Nickli Üyeden Alıntı

    Peki bu işyeri; uluslararası taşımacılığa aracılık ve organizatörlük hizmeti veriyorsa yani müşteriyi bulup taşımacıığını kargo şirketlerine yaptırıyorsa o zamanda taşımacılık istisnasına girer mi?
    Faturanın nasıl kesildiği önemli
    Aracılık yapan şirket kendi kestiği komisyon faturasını taşımacılık şirketine kesiyorsa istisna vardır.
    Eğer aracı şirket faturayı 3, şahıs müşteriye kesiyorsa ama taşımacalık işini taşaron başka firmaya yaptırıyorsa aracılık yapan şirketin faaliyet konusunda uluslarası taşımacaılık yetkisi olup olmadığına bakılmalıdır bence.
    Nizam Güroy
    Yönetici-SMMM

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurt Dışına Kargo İle Mal Gönderimi
    Konu Sahibi SSZK Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 01.Temmuz.2014, 10:44
  2. Cevap: 12
    Son Mesaj : 12.Haziran.2013, 11:27
  3. Yurt Dışı ft.hk.
    Konu Sahibi kaan070608 Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 7
    Son Mesaj : 29.Mart.2013, 15:57
  4. Yurt Dışı ft.hk.
    Konu Sahibi kaan070608 Forum TDHP-Muhasebe Uygulamaları ve Finansal Raporlama
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 09.Haziran.2010, 13:37
  5. Cevap: 0
    Son Mesaj : 21.Mart.2008, 10:38

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36