kamu işçi maaş

Konu: Dolaylı Vergiler

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  8

  Dolaylı Vergiler

  merhaba...ben maliye 2.sınıf öğrencisiyim..hocamız bir ödev verdi ama bulamdım.son umudum sizsiniz.dolaylı vergilerde,mükellefin farkında olmadan vergiyi ödemesine ne denir??bir kavrammış.tardımcı olrsanız sevinirim...


 2. #2
  SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  SİBEL Guest

  Ynt: dolaylı vergiler

  Dolaylı vergiden başka bir kavram anımsayamadım bu konu ile ilgili

 3. #3
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  8

  Ynt: dolaylı vergiler

  ya vergiin yansıması ile ilgili sanırsam...kdv,ötv vb vergilerin fiyat içinde alınmasına ne dendiği.bunu açıklayan bir kavram varmış onu arıyorum...biri bana yardımcı olsun...

 4. #4
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: dolaylı vergiler

  Verginin yansımasındaki aşamaların sonuncusu verginin yerleşmesi aşamasıdır bu aşamadan sonra vergi son kullanıcı üzeirinde yerleşik hale gelir. Burdaki vergiye vergi yükü denir, verginin üzerinde kaldığı kişiye de verginin hamili denir veya taşıyıcısı. Bundan bir önceki aşama vergiyi devretme yayılma aşamasıdır.

  Belki bu kavramlar aramanda yardımcı olur ancak sorun çok da net değil.

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  8

  Ynt: dolaylı vergiler

  yinede teşekkür ederim.hocada pek net sormadı zaten.çok yerleşmiş bir adı var dedi kavramlaşmış dedi...umarım bunlarla alakalıdır...bütün gün bununla uğraştım...gerçekten bir cvp aldığıma çok sevindim...tekrar teşekkür ederim....

 6. #6
  Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ogün Güneş Guest

  Ynt: dolaylı vergiler

  Abdurrahman Akdoğanın kamu maliyesi kitabında sorunun cevabı olabilir. Tabi soruyu netleştirince bakabilirsin.

 7. #7
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  8

  Ynt: Dolaylı Vergiler

  dün son araştırmalrın sırasında buldum....bugün söyledim hocaya ve sınavda +20 puanım var...cevabı mali anestezi ve ya mali uyuşturmaymış...eğer bu konuda bilgi almak isteyen varsa paylaşabilirimm......

 8. #8
  nguroy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nguroy isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
  Üyelik tarihi
  Haziran.2005
  Mesajlar
  12.414

  Ynt: Dolaylı Vergiler

  Bu terim yanlış değil. Ancak yazarın kendi görüşüdür. Genel kabul görmüş bir deyim değildir.
  Ben de buna benzer terimler üretebilirim. Burda önemli olan genel kabul görme ve kullanımdır.
  Nizam Güroy
  Yönetici-SMMM

 9. #9
  Üyelik tarihi
  Ocak.2006
  Mesajlar
  1.112

  Ynt: Dolaylı Vergiler  Üstad haklı isim konusunda.

  Dolaylı vergide mükellefin vergiden haberi olmaması gibi mantık mevcut değildir. Bu tip vergiler zaten evrak içerisinde ayrıca belirtilir. Hatta KDV kanununa göre ayrı yazılmayan KDV indirilemez (bir, iki istisna dışında).

  Sonuçta uyuşan, uyuşturulan kimse yoktur. )

 10. #10
  Üyelik tarihi
  Nisan.2008
  Mesajlar
  8

  Ynt: Dolaylı Vergiler

  HASTALIĞIN ADI: MALİ ANESTEZİ  Hastalığın tanımı  Devletin vergi ve benzeri mali yükümlülükleri fiyat içerisine gizleyerek vergi yükümlüsüne hissettirmeden tahsil etmesi ?mali anestezi? ya da ?vergi uyuşturması? olarak adlandırılmaktadır.  Hastalığın ortaya çıktığı alanlar  Mali anestezi, vergileme konusunda ortaya çıkan bir ekonomik hastalıktır.  Hastalığın nedenleri  Devletin sürekli artan kamu harcamalarını dolaysız vergi gelirleri ile karşılayamaması,

  Dolaylı vergilerin dolaysız vergilere göre daha ağırlıklı olması,

  Vergilerin fiyat içerisine gizlenmemesi halinde vergi yükümlülerinin vergi baskısını doğrudan hissetmemeleri nedeniyle vergi karşı reaksiyon göstermemeleri, vs.

  Hastalığın tedavisi  Kamu harcamalarının finansmanında dolaylı vergiler ve dolaysız vergiler ?optimum? oranda uygulanmalıdır. Her ne kadar bu optimaliteyi tespit etmek çok güç ise de, vergi yönetimi, toplam kamu gelirleri içerisinde dolaylı ve dolaysız vergilerin dengeli olmasını sağlayabilir.

  Dolaylı vergi yükü için maksimum bir oran tespit edilebilir.

  Satıcılara fiyat etiketleri üzerinde vergilerin gösterilmesi zorunluluğu getirilebilir.

  © C.C.Aktan. 2001.
  mali anestezi

  devletin artan kamu harcamalarını finanse etmek amacıyla vergi mükelleflerinden sürekli olarak dolaylı vergi tahsil etmesidir. burada mükellef vergi ödediğini açıkça hissetmediği içindir ki anestezik durum ortaya çıkmaktadır  Serbülent Bayrak
  Homoeconomicus birey mali anesteziye karşı
  07.06.2006 | Serbülent Bayrak | Yorum
  ARAÇLAR
  yorum yaz
  favorilerime ekle
  haberi yazdır
  arkadaşıma gonder
  &

  Başlık sayesinde, yazının her ne kadar ?kahraman bakkal süpermarkete karşı? türünden bir içeriğe sahip olduğu düşünülse de yazımızda bir rekabet unsurunun varlığından ya da bir başkaldırıdan bahsetmeyeceğiz. Sanırım, kavramlara açıklık getirdiğimizde ve kavramların neyi ifade ettiği anlaşıldığında konu daha iyi değerlendirilebilecektir.


  Açıklamaya mali anesteziden başlayalım. Aslında, anestezi kelimesinin yalnızca cerrahi bir terim olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu kavram, kamu maliyesi açısından da anlam ifade ediyor ve sıkı bir maliye politikası aracı olarak sıklıkla kullanılıyor. Anestezi teriminin kamu maliyesi literatüründeki şekli ise mali anestezi.

  Mali anestezi; bir devletin vergi ve benzeri mali yükümlülükleri fiyat içerisine gizleyerek vergi yükümlüsüne hissettirmeden tahsil etmesi, bir başka deyişle Katma Değer Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, BSMV gibi dolaylı vergiler yoluyla vergi gelirlerini fiyat içerisinde tahsil ederek artırması anlamına geliyor. Bazı akademisyenler bu terimi, amiyane tabiriyle ve ?kazı bağırtmadan yolmak? olarak da tarif ediyor. Mali anestezi sayesinde, kazlar arasında, yolunan tüylerinin sayısı bakımından bir eşitsizliğin ortaya çıktığı ve gelir dağılımındaki adaletsizliğin büyüdüğü de ayrı bir gerçektir.

  Lafı uzatmadan ?homoeconomicus bireyin? neyi ifade ettiği konusuna değinelim. Homoeconomicus birey, iktisat biliminin kurucusu sayılan Adam Smith tarafından yaratılmış hayali bir varlık. Ama öyle böyle bir varlık değil. Bu birey, hayatta her zaman kendi çıkarını gözetiyor; tercihlerini, her zaman kendi çıkarını, faydasını en yükseğe çıkaracak şekilde yapıyor. Yani davranışlarına, çıkar ve maddiyat dürtüsüyle yön veriyor. Bu arada akademisyenlerin sık kullandığı bir örnek: Homoeconomicus birey; diş macunu satın almanın toplam maliyeti, dişlerini yaptırmanın toplam maliyetinden yüksek ise dişlerini fırçalamayı reddeder.

  Homoeconomicus varlık, davranışlarında her türlü maliyeti göz önünde tutuyor ve rasyonel kararlar veriyor. Ama biz yazımızda, bu varlığın, davranışlarında sadece vergi oranlarını dikkate aldığını, oransal olarak daha az vergi ödeme güdüsüyle hareket ettiğini varsayacağız. Şimdi, homoeconomicus vergi ödeyicisi, mali anesteziye, daha özelinde ise dolaylı bir vergi türü olan KDV?ye karşı kendini nasıl koruyabilir, birkaç örnek sıralayalım.  Neler yapıyor

  Bir kere homoeconomicus birey, pop star konserine gitmez. Çünkü giderse yüzde 18 KDV ödeyecektir. Bunun yerine; sinema, tiyatro ya da operaya gider. Zira burada ödeyeceği KDV?nin oranı yüzde 8?dir.

  Homoeconomicus birey, çoğumuz gibi ayran içmeyi sever. Sever ama ayranını evde içer. Çünkü, ayranını evde içerse yüzde 8, bunu bir kafede mönü içerisinde tüketirse yüzde 18 oranında KDV ödeyeceğini bilir.

  Homoeconomicus birey; meyvesini taze taze manavdan alır, evde kendisi sıkar. Çünkü, bu sayede ödeyeceği KDV yüzde 8?dir. Buna karşılık, marketten bir meyve suyu almaya kalktığında ödeyeceği verginin oranı yüzde 18?dir.

  Homoeconomicus birey; soslu fıstık, çıtır leblebi gibi katkı içeren kuruyemişlere ilgi göstermez. Bunun yerine normal leblebi, normal fıstık yer. Çünkü bu sayede, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV öder.

  Homoeconomicus birey, geleneksel içeceklerinden de vazgeçmez. Çay, ıhlamur vs içer, Neskafe, Neskuik gibi içecekler değil. Çünkü, bu takdirde ödeyeceği KDV?nin oranı yüzde 18 yerine yüzde 8?dir.

  Homoeconomicus birey; et, tavuk ya da balığı kasap ya da balıkçısından alarak evde hazırlar. Çünkü bunları bir restoranda tüketerek yüzde 18 oranında KDV ödemek yerine yüzde 8 KDV ödeyecektir.

  Örnekleri çoğaltmak mümkün. Görüleceği üzere, bireyimiz mali anesteziye direnç göstererek bir miktar tasarruf edebiliyor. Ancak bu birey, tasarruflarıyla büyük bir ev satın almaya asla kalkmaz. Çünkü, net alanı 150 metrekarenin üzerinde bir ev satın aldığında ödeyeceği KDV yüzde 18. Satın alacağı ev 150 metrekarenin altında ise ödeyeceği KDV yüzde 1.

  Bununla birlikte, bireyimize ait ve alanı 150 metrekarenin altında olan ev, muhtemelen kamuya yararlı bir vakıf hastanesine de yakın olacaktır. Neden mi? Zira, sağlığı bozulduğunda gittiği hastane kamuya yararlı bir vakıf hastanesi olduğunda muayene ücreti içerisindeki KDV oranı yüzde 0. Ancak bu bir özel hastane olduğunda ödeyeceği KDV oranı yüzde 8.  Sorunlar var mı?

  Şimdi, homoeconomicus bireyimizin bir şirket ortağı olması durumunda KDV yönünden şikâyeti olabilir mi, bir göz atalım. Bireyimiz, rasyonel bir hareketle ucuz mal tercihi yaptığında, mal karşılığı kendisine verilen fatura sahte çıkabilmektedir. Bu da bireyimizin ödediği KDV?yi bir kez daha ödemesine ve kendisini bazen mahkeme koridorlarında bulmasına sebep olmaktadır. Hatta bu bireyimiz bazen, başkasının KDV borcunu dahi ödemek zorunda kalabilmektedir.

  Dolaysız vergiler, yani Gelir ve Kurumlar Vergisi açısından olaya baktığımızda da homoeconomicus vergi ödeyicisinin, rasyonel hareket etmesini engellediği için şikâyet ettiği pek çok konu bulunuyor. Dilerseniz bu ve benzeri konulara da ilerleyen haftalarda değinelim.

  Başlık sayesinde, yazının her ne kadar ?kahraman bakkal süpermarkete karşı? türünden bir içeriğe sahip olduğu düşünülse de yazımızda bir r...
  (0 KB)


  T.C.

  MALİYE BAKANLIĞI

  HESAP UZMAN YARDIMCILIĞI

  GİRİŞ SINAVI  -MALİYE -  Sınavın Yapılacağı Gün ve Saat : 20.12.1995

  Saat : 9.30

  Sınavın süresi : Okunup Yazıldıktan Sonra 3 (Üç) Saattir.  SORU I ?Mali Anestezi? ve ?Vergi Erezyonu? ne demektir? Açıklayınız.

  SORU II Çağdaş bütçe fonksiyonlarını tasnifi olarak irdeleyiniz.

  SORU III Kamu harcamalarının organik tasnifi ile fonksiyonel tasnifi arasında ne fark vardır? Her iki tasnifin özelliklerini belirterek açıklayınız.

  SORU IV Bir ekonomide milli gelir seviyesinin yükseltilmesi; İktisadi faaliyetlerin kredi ihtiyaçlarını karşılayacak kredi mekanizmasına ve kredi arzı- kredi talebi dengesinin kurulmasına da bağlıdır. Bu bağlamda kantitatif kredi kontrolünü anlatınız. Hangi mekanizmalar kullanılmak suretiyle bu kontrolün yapıldığını açıklayınız.Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Ödenmeyen Vergiler
  Konu Sahibi Yaklaşım Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Temmuz.2018, 12:19
 2. Taşıt Vergiler
  Konu Sahibi jettoptandakika Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 07.Ocak.2011, 17:40
 3. Ödenmeyen Vergiler
  Konu Sahibi mozkanz Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Mart.2009, 22:40
 4. Dolaylı Vergiler Sorun Kaynağı
  Konu Sahibi nane Forum Vergi Mevzuatı Makaleleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 13.Aralık.2008, 16:37
 5. Yıl Sonu Vergiler
  Konu Sahibi çinli Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 23.Şubat.2007, 10:59

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36