kamu işçi maaş

Konu: Düzeltme Beyannamesi Verilmesi Hk.

 1. #1
  Üyelik tarihi
  Kasım.2006
  Mesajlar
  18

  Düzeltme Beyannamesi Verilmesi Hk.

  Merhabalar.. Bir mükellefin 2007 yılına ait kdv beyannamelerinin düzeltme yapılması gerekiyor.Bu beyannameleri daha önceden internet yolu ile verdiğimiz için düzeltmeleride internetten verilmeli..Fakat veremiyoruz.. .4.versiyonu ile verilmelidir diyor..Vergi daireside almıyor.. Yardımcı olursanız sevinirim..

  ..

 2. #2
  Üyelik tarihi
  Ocak.2007
  Mesajlar
  545

  Ynt: Düzeltme beyannamesi verilmesi hk.

  sanırım faydalı olacaktır

  0213
  Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğleri
  Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği

  Maliye Bakanlığından
  01.03.2007
  26449
  Sıra No: 0368  Beyan üzerine tarh ve tahakkuk ettirilen vergilere ilişkin beyannamelerin verilme süreleri ilgili vergi kanunları ile belirlenmiş olup beyannamelerin şekil, içerik ve eklerini belirlemeye Bakanlığımız yetkili kılınmıştır.


  Bakanlığımızca bugüne kadar yapılan düzenlemeler ile beyannamelerde yer alması gereken bilgiler ilgili vergi kanunları esas alınmak suretiyle belirlenmiş bulunmaktadır.


  Bilindiği üzere, beyannamelerin ilgili vergi kanunlarında belirlenen sürelerde verilmesi esastır. Kanuni süresi içerisinde verilen bir beyannamenin eksik ve/veya hatalı olduğu hallerde, mükellef tarafından kanuni süre geçmeden veya kanuni süre geçtikten sonra bu hata ve/veya eksiklikleri düzeltici mahiyette yeni bir beyanname verilmesi mümkündür. Diğer taraftan, beyannamenin kanuni süresi içinde verilmeyerek bu süre geçtikten sonra verilmesi ve yine bu şekilde verilmiş olan beyannamede yer alan hata ve/veya eksikliklerin giderilmesi amacıyla yeni beyanname verilmesi söz konusu olabilmektedir.


  Yukarıda belirtildiği şekilde kanuni süresi içerisinde veya kanuni süresi geçtikten sonra verilmiş olan ilk beyannamelerde yer alan hata ve/veya eksiklikleri düzeltmek amacıyla verilen beyannameler kimi zaman yalnızca ilk beyannameye ek olacak şekilde "ek beyanname" olarak, kimi zaman da ilk beyanı kapsayacak şekilde "düzeltme beyannamesi" olarak verilebilmektedir.


  Mükelleflere daha iyi hizmet verilebilmesi ve gerçek vergi matrahı üzerinden gerekli tarhiyatın yapılabilmesi için; daha önce verilmiş bulunan beyanname veya beyannamelerdeki hata ve/veya eksikliklere ilişkin verilecek düzeltme beyannamelerinin, daha önce verilen beyanname ya da beyannamelerdeki bilgileri de kapsayacak şekilde verilmesi uygun görülmüştür.


  Bu beyannamelerin; daha önce verilmiş beyannamedeki matrah ve/veya vergiyi azaltıcı, sonraki döneme devredilen vergiyi artırıcı, mahsup, tecil ya da iade tutarını artırıcı nitelikte olması halinde durumu izah eden bir dilekçe ekinde verilmesi gerekmektedir.


  213 sayılı Vergi Usul Kanununun mükerrer 257 nci maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden, bu Tebliğin yürürlük tarihinden itibaren elektronik ortamda gönderilen beyannamelere ilişkin olarak verilecek düzeltme beyannamelerinin de 340 ve 346 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerinde yapılan açıklamalar doğrultusunda elektronik ortamda gönderilme mecburiyeti getirilmiştir. Elektronik ortamda gönderilme mecburiyeti getirilen düzeltme beyannamelerinin, elden verilmesi veya posta ile gönderilmesi durumunda, Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesine göre özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.


  Söz konusu beyannamelerin elektronik ortamda gönderilmesi safhasında durumu açıklayan yazılı izahat, elektronik ortamda "Düzeltme Beyannamesi Gerekçesi" başlığı altında yapılacaktır.


  Mükellefler tarafından verilecek söz konusu düzeltme beyannamelerinin, önceki beyanname ya da beyannamelerdeki bilgileri kapsayacak nitelikte olmaması halinde; Vergi Usul Kanununun 352 nci maddesinin "II?nci derece usulsüzlükler" başlıklı fıkrasının 7 numaralı bendine göre usulsüzlük cezası uygulanacaktır.


  Bu Tebliğ ile getirilen düzenlemeler, Tebliğin yayım tarihini izleyen ikinci iş gününde yürürlüğe girecektir.


  Tebliğ olunur.


  --------------------------------------------------------------------------------
  ....Çok fazla duvar, çok az köprü yapıyoruz....Newton..<br /><br /><br /><br />[img]http://[center]&nbsp;&nbsp; http://img340.imageshack.us/img340/1426/bayrak7ed1kb6.gif[/center][/img]

 3. #3
  nane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  nane Guest

  Ynt: Düzeltme beyannamesi verilmesi hk.

  Eski döneme ait düzeltme beyanını o zaman kullanılan xml sürümü ile hazırlamalısınız. E-beyan içinden "Yeni (Önceki versiyonlar) kısmından kdv dosyalarından bulacaksınız. en eski tarihli "1" olmak üzere tarih sırasından "4" denk geleni açıp hazırlayın.

 4. #4
  Üyelik tarihi
  Ocak.2007
  Mesajlar
  545

  Ynt: Düzeltme beyannamesi verilmesi hk.

  yukarıdaki tebliğin geçerlilik tarihinden önceki dönemlere ait düzeltme beyanlarını vergi dairesine vermek gerekiyor.
  yayımı tarihinden sonraki beyanlar için nane'nin anlattıpı şekilde eski versiyon ile düzenlenebilmektedir.

  ocak'07 muhtasar beyanname için aynı sıkıntıyı yaşadım. elden vergi dairesine verdim.
  ....Çok fazla duvar, çok az köprü yapıyoruz....Newton..<br /><br /><br /><br />[img]http://[center]&nbsp;&nbsp; http://img340.imageshack.us/img340/1426/bayrak7ed1kb6.gif[/center][/img]

 5. #5
  Üyelik tarihi
  Kasım.2006
  Mesajlar
  18

  Ynt: Düzeltme Beyannamesi Verilmesi Hk.

  Teşekkür ederim .. Bilgiler yararlı oldu ..
  ..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Matrah Azaltıcı Düzeltme Beyanı Verilmesi ?
  Konu Sahibi damlayıldız Forum KDV
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 02.Mart.2015, 19:42
 2. Katma Değer Vergisi Beyannamesi Verilmesi
  Konu Sahibi ramazank Forum KDV
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 27.Şubat.2015, 17:26
 3. Kanuni Süresi Geçtikten Sonra Düzeltme Beyannamesi Verilmesi
  Konu Sahibi smmmkaragoz Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 4
  Son Mesaj : 10.Haziran.2010, 20:07
 4. e-Beyanda-0 (sıfır) Düzeltme Kdv Verilmesi
  Konu Sahibi MERCANFIKRI Forum Konu Dışı
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 19.Nisan.2008, 23:47
 5. E-Beyan ile SMMM 2006 Gelir Vg.Beyanına Düzeltme Beyann. Verilmesi
  Konu Sahibi nonself Forum Vergi Usul Kanunu
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Haziran.2007, 12:15

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36