kamu işçi maaş

Konu: Eğitim Gideri Kdv si

Eğitim Gideri Kdv si

avukat olan mukellefım kızına 2000.00ytl + kdv eğitim gideri yapmıştır.
    bu gıderı deftere işleyip kdv sını ındırım konusu yapabılırmıyız.
    faturayı kesen eğitim kurumu yapabılırsınız demiş.

Büyük Atatürk&#039;ün ufulünden dolayı teessürümüz o derece derin ve sonsuzdur ki, bunu ifade etmek için kelime bulamıyorum. Çünkü Atatürk, yalnız Türkiye&#039;nin değil, bütün şarkın Ata&#039;sı idi.<br /><br />Emanullah HAN<br />Afgan Kralı

a.makineci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    a.makineci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

Ynt: Eğitim Gideri Kdv si

Merhaba ;

Eğitim kurumu hangi maddeye istinaden söylemiş olabilir bilemiyorum. Ama bana göre GVK 68.maddede böyle bir harcama kalemi yer almamaktadır.

Tabi avukatlık ile ilgili mesleki yayınlar v.s. ise durum değişecektir.
    Abdullah MAKİNECİ
    Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

İndirilemeyecek Katma Değer Vergisi

Madde No 30
    ...........
    d) Gelir ve Kurumlar Vergisi kanunlarına göre kazancın tespitinde indirimi kabul edilmeyen giderler dolayısıyla ödenen katma değer vergisi.
    ...........

gelir vergisi kanununun 89. maddesinin 2.bendine göre beyan edilen gelirin % 10'unu aşmaması vb diğer şartları da taşıması halinde mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim harcamaları gelir vergisi matrahının tespitinde, gelir vergisi beyannamesinde bildirilecek gelirlerden indirilebilir.

ancak katma değer vergisi kanununun 29.maddesi açıktır ve 1.bendinde açıkça "faaliyetlerine ilişkin olarak" ibaresi bulunduğundan faaliyeti ile ilgili bir gider olmaması sebebi ile indirim konusu yapılamaz.

saygılarımla
    İyi çalışmalar<br />İsmail ŞENGÜN

SİBEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    SİBEL Guest

Eğitim - sağlık harcamaları indirimi
    Gelir Vergisi Kanunu?nun 89. maddesinin (b) bendine göre yıllık Gelir Vergisi beyannamesinden indirilecek giderlerden olan eğitim harcamaları için dershaneden alınan faturaları KDV dahil olarak mı indirim konusu yapacağız. Yoksa KDV?sini ayrıştırıp matrahı mı indireceğiz. (H. Öztürk)

Yıllık Gelir Vergisi beyannamesinde mükellefler, kendilerine, eşine ve çocuklarına ait eğitim ve sağlık harcamalarının beyan ettikleri tutarın % 10?una kadarki kısmını indirim konusu yapabilirler. Burada eğitim ve sağlık harcaması olarak, harcamayı tevsik eden belgedeki (fiş veya fatura) KDV dahil tutar nazara alınacaktır. Çünkü alınan hizmetin toplam bedeli, KDV dahil tutardır. Burada harcamayı yapan, KDV?nin mükellefi olmayıp, kendisine vergi yansıtılan kişi durumundadır. Verginin müşteriden alınması ise özel hukuk uyarınca bedelin (sözleşme ediminin) vergi dahil olarak belirlenmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle mükellefi olmadığınız bir vergiyi ayrıştırmanız söz konusu olamaz. (B. Doğrusöz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)