kamu işçi maaş

Konu: Serbest Bölgelerde KDV

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Temmuz.2008
    Mesajlar
    3

    Serbest Bölgelerde KDV

    Arkadaşlar, Serbest bölgede bulunan bir firmamız için satın alınan araç için ödenen KDV ve ÖTV yi ne yapmalıyız? KDV istisnası devam ediyor mu?


  2. #2
    ferhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ferhat isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    5.450

    Ynt: Serbest Bölgelerde KDV

    Alıntı syeleser Nickli Üyeden Alıntı
    Arkadaşlar, Serbest bölgede bulunan bir firmamız için satın alınan araç için ödenen KDV ve ÖTV yi ne yapmalıyız? KDV istisnası devam ediyor mu?

    Sevgili formdaş

    Alınan aracın maliyetine ekle

    ferhat

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    486

    Ynt: Serbest Bölgelerde KDV

    Bilindiği üzere serbest bölgeler kdv'den istisnadır. Alınacak olan bütün mal ve hizmetler malın maliyetine eklenmesi gerekir.

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    42

    Ynt: Serbest Bölgelerde KDV


    Tüm forum üyelerine iyi çalışmalar diliyorum.

    Serbest bölgelerde faaliyet gösteren firmalara yapılan hizmet ifalarında kdv nin durumu hakkında

    "28 Şubat 2009 tarih ve 27155 sayılı Mükkerrer Resmi Gazete?de yayımlanan 5838 Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun " un

    11. maddesine göre durumu yorumlayan forumdaşlar var ise görüşlerini paylaşmasını isterim. Bu maddede ihracat teslimi sayılması için gerekli şartlar tekrar düzenlenerek sayılmış maddenin yeni hali şöyledir.

    "1. Bir teslimin ihracat teslimi sayılabilmesi için aşağıdaki şartlar yerine getirilmiş olmalıdır:

    a) Teslim yurt dışındaki bir müşteriye veya bir serbest bölgedeki alıcıya ya da yetkili gümrük antreposu işleticisine yapılmalı veya mallar yetkili gümrük antreposu işleticisine tevdi edilmelidir.

    b) Teslim konusu mal Türkiye Cumhuriyeti gümrük bölgesinden çıkarak bir dış ülkeye veya bir serbest bölgeye vasıl olmalı ya da yetkili gümrük antreposuna konulmalıdır. Teslim konusu malın ihraç edilmeden önce yurt dışındaki alıcı adına hareket eden yurt içindeki firmalar veya bizzat alıcı tarafından işlenmesi veya herhangi bir şekilde değerlendirilmesi durumu değiştirmez.

    Bu durumda serbest bölgedeki bir firmanın mallarının limandan serbest bölgedeki fabrikasına taşınmasına ilişkin yapılan nakliye hizmeti faturasının KDV li mi KDV siz mi düzenlenmesi gerektiği hakkında görüşleri olan meslektaşların cevaplarını bekliyorum.

    Sayın Ferhat a cevapları için teşekkür ederim.

    SMMM
    D.ALP


  5. #5
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    48

    Ynt: Serbest Bölgelerde KDV

    1) Serbest bölgeler yurt dışı sayılmaktadır.Bu yüzden buraya teslimler KDV ve ÖTV'den muaftır.Bu yüzden yurt içindeki firmanın KDV ve ÖTV'siz fatura kesmesi gereklidir.Satıcı firma daha sonra bunların iadesini talep edebilir.
    2) Diğer konu ise eğer yük yurt dışından gelip serbest bölge varışlı ise o zaman KDV'siz fatura kesilebilir.Ama yük Türkiye'den alınmış ise o zaman KDV tahakkuku gereklidir.

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    42

    Ynt: Serbest Bölgelerde KDV


    Sayın Gelir Vergisi 2. yorumunuz ayni durumu içermiyor mu?Mal yurtdışından depoya, limana ya da havaalanına geliyor yani Türkiye'ye.

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    42

    Ynt: Serbest Bölgelerde KDV

    Pardon tekrar okuyunca anladim

  8. #8
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    48

    Ynt: Serbest Bölgelerde KDV

    Her ne kadar 2.konu hakkında daha önce bazı şartlarda KDV olmaz desemde,KDV 12-2 maddesini göz önüne alınca kanımca her iki halde de KDV tahakkuku gerklidir.Çünkü her nekdar serbest bölgedeki firma yurt dışında sayılsa da yararlanılan hizmet yurt içindeki bir taşıma hizmeti olduğundan dolayı kanımca KDV tahakkuku gereklidir.Şu anda bazı firmalar devamlı olarak serbest bölge firmalarına KDV'siz fatura kesmektedirler.Ama aşağıaki madde KDV 12/2 maddesine göre değerlendirme yapılmalıdır.
    "2. Yurt dışındaki müşteri tabiri; ikametgâhı, işyeri, kanuni ve iş merkezi yurt dışında olan alıcılar ile yurt içinde bulunan bir firmanın yurt dışında kendi adına müstakilen faaliyet gösteren şubelerini ifade eder. Bir hizmetin yurt dışındaki müşteriler için yapılan hizmet sayılabilmesi için aşağıdaki şartlar yerine getirilmiş olmalıdır.
    a) Hizmetler yurt dışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.
    b) Hizmetten yurt dışında faydalanılmalıdır."

  9. #9
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2008
    Mesajlar
    42

    Ynt: Serbest Bölgelerde KDV



    ÇIKIŞ VEYA VARIŞ YERİ SERBEST BÖLGE OLAN TAŞIMALARDA KDV

    1. GENEL AÇIKLAMA :

    Bilindiği üzere, ticari, sınai, zirai ve mesleki faaliyet kapsamında yapılan mal teslimleri ve hizmetler KDV nin ana konusunu oluşturmaktadır.

    Türkiye içinde cereyan eden mal taşımacılığı (nakliyeişleri) de bu kapsamda KDV nin konusuna girmektedir.

    Ancak serbest bölgelerde KDV istisnası uygulanması nedeniyle, çıkış veya varış yeri serbest bölge olan taşımaların da KDV istisnasına konu olup olmayacağı öteden beri tartışılan bir husustur.

    .........................? KDV Kanunu?nun 17/4-ı maddesi :

    Bu maddeye göre, ?Serbest bölgelerde verilen hizmetler? KDV den istisna edilmiştir. Dolayısıyla serbest bölgenin içinde cereyan eden taşıma işleri KDV den müstesnadır.

    Aşağıda açıklanacağı üzere, serbest bölgeye götürülecek veya getirilecek olan malın limandan serbest bölgeye veya serbest bölgeden limana taşınması halinde, bu taşımada izlenen güzergah (koridor) da serbest bölge sayılmak suretiyle, bu şekildeki taşımalar 17/4-ı kapsamında KDV istisnasına konu olabilmektedir.


    Mehmet MAÇ
    DENET YMM A.Ş.
    mehmet.mac@bdodenet.com.tr


  10. #10
    Üyelik tarihi
    Aralık.2008
    Mesajlar
    48

    Ynt: Serbest Bölgelerde KDV

    Burada KDV olmadığı konusunda temel olan limanlarla serbest bölgeler arsındaki yolların serbest bölge sayılacağı konusu ne KDV,ne serbest bölgeler ne de gümrük kanunlarında geçtiğini göremedim.Bununla ilgili alınmış bir karar var mı bilmiyorum.Ama benim "Yurt dışından gelip serbest bölge varışlı malzemenin limandan serbest bölgeye taşınması veya serbest bölgeden yurt dışına gönderim için limanlara gönderilen malzemenin taşınması " konusundaki görüşüm KDV istisnasına girmediği yönündedir.Çünkü kanunlarda yolların serbest bölgeye dahil olması konusunda bir ibare olmadığından dolayı buradaki durumu değerlendirmede KDV12-2'yi göz önüne almamız gerektiği kanaatindeyim.Çünkü bir verilmiş olan bir hizmet vardır.Bu hizmet her nekadar yurt dışınaki bir müşteri için yapılmış olsa da,verilen hizmetten yurt dışında faydalanılmamıştır.Bu yüzden bu işlem KDV istisnasına girmemektedir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Serbest Bölgelerde Kdv Uygulaması ?
    Konu Sahibi Ali Turan Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 06.Temmuz.2015, 13:44
  2. Serbest Bölgelerde KKDF
    Konu Sahibi ferhat Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 31.Mayıs.2012, 08:59
  3. Serbest bölgelerde kdv uygulaması
    Konu Sahibi ser_dem Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 20.Mart.2012, 14:22
  4. Serbest Bölgelerde Kur
    Konu Sahibi gulcan Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 6
    Son Mesaj : 03.Nisan.2009, 22:52
  5. Serbest Bölgelerde İthalat
    Konu Sahibi mertobey Forum KDV
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 10.Ocak.2009, 12:19

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36