kamu işçi maaş

Konu: Hizmet İhracı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ağustos.2005
    Mesajlar
    1

    Hizmet İhracı

    Serbest Meslek faaliyetinde bulunan bir avukat Şirket merkezi yurt dışında olan bir firmanın İstanbul mahkemelerinde davasına giriyor ve davaları kazanıyor. Bunun karşısında avukat yurt dışı merkezli şirkete Serbest meslek makbuzu kesiyor.
    Mahkemenin belirlemiş olduğu ücreti vekaleti karar gereği alıyor ancak şirket ile yapılan anlaşma gereği ücreti vekalet hariçinde müvekkilinden alacağı ücret için;

    a) Kesilecek makbuzda stopaj olacak mı?
    b) KDV olacakmı?
    c) Gelecek bedel doviz olarak gelincek DAB alınacakmı?

    Bu konuda yardımlarınızı rica etmeteyim.
    hepinize kolay gelsin


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    788

    Re: hizmet ihracı

    Alıntı hüseyin Nickli Üyeden Alıntı
    Serbest Meslek faaliyetinde bulunan bir avukat Şirket merkezi yurt dışında olan bir firmanın İstanbul mahkemelerinde davasına giriyor ve davaları kazanıyor. Bunun karşısında avukat yurt dışı merkezli şirkete Serbest meslek makbuzu kesiyor.
    Mahkemenin belirlemiş olduğu ücreti vekaleti karar gereği alıyor ancak şirket ile yapılan anlaşma gereği ücreti vekalet hariçinde müvekkilinden alacağı ücret için;

    a) Kesilecek makbuzda stopaj olacak mı?
    b) KDV olacakmı?
    c) Gelecek bedel doviz olarak gelincek DAB alınacakmı?

    Bu konuda yardımlarınızı rica etmeteyim.
    hepinize kolay gelsin
    cevap a) G.V.Kanunun 98 maddesinde 94.madde gereğince vergi tevkifatı yapmaya mecbur olanların bir ay içinde yaptıkları ödemeler veya tahakkuk ettirdikleri karlar ve iratlar ile bunlardan tevkif ettikleri vergileri ertesi ayın 20.günü akşamına kadar ödeme veya tahakkukun yapıldığı yerin bağlı olduğu vergi dairesine bildirmeye mecbur oldukları hükme bağlanmıştır. Yurt dışı firmasının kesintisini yatıramayacağı için stopaj kesintisi yapılmayacaktır.

    cevap b) Hizmet ihracında katma değer vergisi istisnasının uygulanabilmesi için 26 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Genel Tebliğinin (K) bölümünde yer alan aşağıdaki dört şartın birlikte gerçekleşmiş olması zorunludur.
    1 – Hizmet Türkiye’de yurtdışındaki bir müşteri için yapılmış olmalıdır.
    2– Fatura veya benzeri nitelikteki belge yurtdışındaki müşteri adına düzenlenmelidir.
    3 – Hizmet bedeli, döviz olarak Türkiye’ye getirilmelidir.
    4 – Hizmetten yurtdışında yararlanılmalıdır.
    Bu şartları taşıyor ise K.D.V den istisna edilmiştir.

    cevap c) Döviz Alım Belgesi almanız gerekir düşüncesindeyim.
    Dinçer KUM<br />Serbest Muhasebeci Mali Müşavir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Hizmet İhracı
    Konu Sahibi odile Forum KDV
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 03.Kasım.2015, 14:50
  2. Hizmet İhracı
    Konu Sahibi questosera Forum KDV
    Cevap: 13
    Son Mesaj : 20.Eylül.2011, 17:23
  3. Hizmet İhracı
    Konu Sahibi tkank Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 27.Nisan.2009, 14:48
  4. Hizmet İhracı
    Konu Sahibi günizi Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 21.Ocak.2009, 17:06
  5. Hizmet İhracı mı??
    Konu Sahibi umut Forum KDV
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 03.Haziran.2008, 16:11

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36