kamu işçi maaş

Konu: Özel Eğitimde Kdv Beyanı

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    764

    Özel Eğitimde Kdv Beyanı

    Mükellefimize ait anaokulunun kesitği kdv den muaf faturaların toplamını beyannamede hangi kalemde göstercem,matraha dahil olmayan bedel kısmına giriyorum normalde ancak tam istisnalar bölümünde de belirtmem gerekiyor diye düşünyorum ancak orda da eğitimle ilgili bi seeçenk yok????*


  2. #2
    ZİNDAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ZİNDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi
    Üyelik tarihi
    Eylül.2006
    Mesajlar
    7.096

    Ynt: özel eğitimde kdv beyanı

    Eğitimde kdv oranı % 08' dir.

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    764

    Ynt: özel eğitimde kdv beyanı

    Bunlar 5 sene gelir vergisinden muaf değil mi???

  4. #4
    Serpil YAVUZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Serpil YAVUZ Guest

    Ynt: özel eğitimde kdv beyanı



    Bunlar 5 sene gelir vergisinden muaf değil mi???
    Eğitim ve öğretim işletmelerinde kazanç istisnası [Dğş.5228]
    GVK
    Madde 20 - Okul öncesi eğitim, ilköğretim, özel eğitim ve orta öğretim özel okullarının işletilmesinden elde edilen kazançlar, ilgili Bakanlığın görüşü alınmak suretiyle Maliye Bakanlığının belirleyeceği usul ve esaslar çerçevesinde beş vergilendirme dönemi gelir vergisinden müstesnadır. İstisna, okulların faaliyete geçtiği vergilendirme döneminden itibaren başlar.


    Aynı muafiyet KVK Mükelleflerindede mevcuttur.

  5. #5
    Üyelik tarihi
    Ocak.2009
    Mesajlar
    70

    Ynt: Özel Eğitimde Kdv Beyanı

    maliye bakanlığından izin alarak 5 sene muaf olabilirler ancak vedikleri hizmetin kdv ye tabi olması gerekir

  6. #6
    Üyelik tarihi
    Şubat.2012
    Mesajlar
    1

    Ynt: Özel Eğitimde Kdv Beyanı

    Merhaba, içinden çıkamadığımız bir husus var.
    Üniversiteye bağlı bir fakültenin bir eğitim projesi var. derslerin içeriğini fakültenin hocaları hazırlayacak biz de uzaktan eğitim yoluyla özgün bir yazılımla internetten ve webden öğrencilere bu eğitimi ulaştıracağız. Ayrıca öğrencilerin kayıtları, takibi gibi öğrenci işleri çalışmaları da yapacağız.
    Ancak biz de yine üniversiteye bağlı bir uygulama ve araştırma merkeziyiz.
    Döner sermaye kapsamında sunacağımız bu hizmet için KDV oranı %8 mi olur yoksa %18'mi?

  7. #7
    Üyelik tarihi
    Ocak.2008
    Mesajlar
    1.516

    Ynt: Özel Eğitimde Kdv Beyanı

    sizinki bildiğimiz anlamda eğitimden ziyade yazılım satışı dolayısıyla %18 KDV ye tabi dir.
    Diğer tarafdan ;

    3.6.4 Teknoloji Geliştirme Bölgesinde Faaliyette Bulunanlara Yönelik İstisna
    Bölgede ürettiği eğitim yazılımları Kanunun geçici 20/1 inci maddesine göre KDV'den istisna olacaktır. Ancak, bu yazılımı teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyette bulunan firmadan alan firmaların satışları genel hükümler çerçevesinde KDV'ye tabi tutulacaktır.
    İnsan, ancak çalıştığının karşılığını alır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Dostlar Eğitimde Görsün
    Konu Sahibi seyyah100 Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 4
    Son Mesaj : 09.Ocak.2012, 09:20
  2. 6111 Sayılı kanunda Özel Matraha Tabi Ürünlerde Stok Beyanı?
    Konu Sahibi murattini Forum Vergi Usul Kanunu
    Cevap: 0
    Son Mesaj : 25.Nisan.2011, 11:43
  3. Meslek İçi Eğitimde sesli kitap uygulaması
    Konu Sahibi hamdilevent Forum SMMM Mevzuatı ve Sorunları
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 09.Haziran.2010, 17:19
  4. Özel Fatura İle Satışta Kdv Beyanı
    Konu Sahibi Kobe_Braynt Forum KDV
    Cevap: 3
    Son Mesaj : 26.Mayıs.2007, 15:56
  5. Kurum İçi Eğitimde KDV Oranı
    Konu Sahibi halilcan-28 Forum KDV
    Cevap: 2
    Son Mesaj : 31.Ekim.2005, 14:33

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36