kamu işçi maaş

Konu: Hizmet İthali Mi?

  1. #1
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    208

    Hizmet İthali Mi?

    Türkiye' de mukim bir şirket Bir Hollanda firmasından kiyasal malzeme ithal ediyor. Hollanda firmasına mensup bir kişi Türkiye' ye gelerek bu kimyasal ile ilgili uygulamalı eğitim veriyor ve Türkiye' de kaldığı sürede yaptığı konaklama, haberleşme vs. masrafları Türk firmasına fatura ediyor. Bu bir hizmet ithali midir? yoksa malın maliyetine ilave edilmesi gereken bir maliyet unsurumudur?

    Birde yurt dışından gelen faturalar bizim faturalara pek benzemiyor. Antetli kağıda çıktı almışlar üzerine de fatura yazmışlar olmuş bitmiş!! yurt dışındaki faturalar böyle midir? Teşekkürler


  2. #2
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    367

    Hizmet İthali Mi?

    Merhaba,

    Sayın Ercan,

    İSMMMO 71 sayılı Mali Çözüm Dergisi'nde konu ile ilgili bir makale var. İncelemenizi tavsiye ederim.

    İyi çalışmalar dileğiyle,
    ur Arslan
    <br />SMMM

  3. #3
    Üyelik tarihi
    Haziran.2005
    Mesajlar
    877

    Hizmet İthali Mi?

    sayın Ercan

    Maliyet bedeli,VUK.’nun 262'nci maddesinde “iktisadi bir kıymetin iktisap edilmesi veyahut değerinin artırılması nedeniyle yapılan ödemelerle buna bağlı giderlerin toplamını ifade eder” şeklinde tanımlanmıştır. Sizin bahsettiğiniz eğitim faaliyetinin malın ne iktisabı ne de değerinin artırılmasında herhangi bir katkısı olmaz. Bu nedenle yabancı uzmana ödenen ücreti hizmet ithali olarak değerlendirmek gerekir.

    Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 1. maddesinin 1. fıkrası ile ticari, sınai, zirai ve serbest meslek faaliyeti kapsamındaki teslim ve hizmetler katma değer vergisinin konusuna alınmıştır. Bu nedenle yabancı uzmana ödenen ücreti gider hesabına almanız bu ödeme için KDV tahakkuk ettirilerek sorumlu sıfatı ile vergi dairesine ödemeniz gerekir.
    -------------------

  4. #4
    Üyelik tarihi
    Mayıs.2005
    Mesajlar
    208

    Hizmet İthali Mi?

    Vakit ayorarak cevap verenlere teşekkür ederim. Özür dileyerek eksik bıraktığım bir noktayı belirtmek istiyorum şöyle ki;

    Malı satan firma önce bir miktar numune ve bir uzman göndererek uygulamalı eğitim veriyor. Bunu yapmadan da asıl parti malı göndermiyor. Bu durumda bu eğitim malın tedariki ile ilgili olması hasebiyle maliyet unsuru olabilir mi?
    Ayrıca sorumun ikinci kısmına (antetli kağıda basılan yurt dışı faturası) da yanıt verebilirseniz çok memnun olurum. Saygılarımla...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

  1. Yurtdışı Hizmet İthali Gider Gösterme
    Konu Sahibi KemalettinOzcan Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 1
    Son Mesaj : 29.Kasım.2018, 08:20
  2. Hizmet İthali Vergi Hesaplama
    Konu Sahibi tarikcos Forum KDV
    Cevap: 40
    Son Mesaj : 21.Mart.2015, 11:24
  3. Cevap: 6
    Son Mesaj : 15.Mart.2015, 13:35
  4. ÖTV Kanunu I Sayılı Listeye Tabi Mal İthali
    Konu Sahibi bil_gin Forum Diğer Vergi Kanunları
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 12.Aralık.2013, 00:07
  5. Hizmet İthali Ve Stopaj
    Konu Sahibi terapist13 Forum Gelir ve Kurumlar Vergisi Kanunu
    Cevap: 5
    Son Mesaj : 18.Nisan.2013, 22:26

Yetkileriniz

  • Konu Acma Yetkiniz Yok
  • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
  • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
  • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
  •  

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36