kamu işçi maaş

Konu: İlave Edilecek Katma Değer Vergisi

İlave Edilecek Katma Değer Vergisi

KDV beyannamesinde yer alan ilave edilecek katma değer vergisi sütununa hangi kdv ler yazılacaktır. İadelerden doğan kdv ler buraya mı yazılacaktır.

Ynt: İlave Edilecek Katma Değer Vergisi

ben form bs yi yaparken kdv beyannamesinde matrah toplamını buluyorum bu tutardan 8000 üzeri satış toplamını çıkartıyor ve diğer satışları da bulup form bs yi bu şekilde yapıyorum. Matrah toplamını bulurken ilave edilecek kdv nin matrahını da satışlarıma ilave etmelimiyim ?????????

Ogün Güneş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ogün Güneş Guest

-30. Satır: İlave Edilecek KDV

Bu satırda; fazla ve yersiz hesaplandığı anlaşılan vergiler, işlemin kısmi istisna kapsamına girmesi nedeniyle indirim hesaplarından çıkarılması gereken vergiler ve çeşitli nedenlerle düzeltme amacıyla “Toplam KDV” içine alınması gereken vergiler beyan edilecektir.

Mal iadesi kestiğimizde hesapladığımız KDV 'yi bu alanda göstermeyecekmiyiz yani ? Hesaplanan KDV olarak mı göstermemiz gerekecek.

kdv hesaplayıp beyannamenin 30.satırına ilave edilecek kdv kısmına yazacaksınız .
    İnanıyorsanız Mutlaka Üstünsünüzdür....

30.satır ile alıntı yaparak yanıtlıyorum ve ben bu şekilde uyguluyorum ;

30- Daha önce KDV?si indirilmiş malın iadesi (alış iadesi), daha önce yapılan KDV indiriminin sonradan indirim yasağına girmesi (Md 30/c), indirim hakkı tanınmayan işlem yapılması nedeniyle daha önce yapılmış olan KDV indiriminin iptalinin gerekli olması, faturada fazla veya yersiz KDV gösterilmiş olması ve benzeri herhangi bir nedenle, bu döneme ait hesaplanan KDV?ye ilave edilmesi gereken tutarların toplamı bu satırda gösterilir.

B formları ile kdv beyannamelerindeki matrahların uyuşmayacağı doğal.Bu konunun tartışılmadığı yer kalmadı, herhalde maliyeninde haberi olmuştur Benim edindiğim bilgiler ve kanaatımca ; B formlarında amaç, 1.öncelik 8.000.-TL. olan şatışların tesbiti 2.amaç kdv beyannamesiyle olabilecek çok fazla tutarsızlıkları görmek olmalı, (zaten b formlarının ilk çıkış sebebi belli bir haddin üstündekileri görmekti.) Ama iş aylığa dönüşünce 8.000 altında kalan ne kadar alış satış var görmek istenir.

Satış iadelerimide gene ayrı olarak 34. satırda gösteriyorum. Bunda tereddüt olmaması lazım.Zaten beyannamenin 34.satırındada açıkca yazıldığı gibi mal iadelerine ait indirim KDV'si buraya yazılacaktır ve alış matrahına dahil değildir.B formlarında alış ve satış iadelerinin yazılacağı bir satır yoktur.Sadece ilgili dönemde aldığınız ve sattığınız 8.000.-TL üzerindeki alış ve satış faturalarınızın kimden gelip kime gittiğini görmek istiyorlar.

B formundaki toplamlarla KDV matrahlarındaki tutarların uyuşması gerektiğini yazan bir tebliğ okumadım ! sadece yorum yapılıyor.

Bence Önemli olan B formuna uydurmaya çalışmak için KDV beyannamesinden ödün vermemek.

hdegirmenci

Alıntı beyza Nickli Üyeden Alıntı
    ben form bs yi yaparken kdv beyannamesinde matrah toplamını buluyorum bu tutardan 8000 üzeri satış toplamını çıkartıyor ve diğer satışları da bulup form bs yi bu şekilde yapıyorum. Matrah toplamını bulurken ilave edilecek kdv nin matrahını da satışlarıma ilave etmelimiyim ?????????
    eğer değinildiği gibi alış iadelerine istinaden kestiğiniz faturaların kdv lerini 392 hesapta takip ediyorsanız kesinlikle dahil etmelisiniz.
    İbrahim DEMİREL
    Marka Vekili / Patent Vekili / SMMM / SGM

24 nolu kdv sirküsü

merhaba,
    şirket adı altında kullanılan binek oto nun satışı sonucunda kestiğimiz faturada ayırdığımız %1 kdv yi 391 hesap altında ilave kdv ye mi atacağız?
    yoksa direk hesaplanan kdv ye mi gitmesi gerekiyor?

teşekkürler.
    SMMM

AYSE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    AYSE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Forum Müdavimi

İlave edilecek kdv yi kullanmalısınız
    Ölüm varsa bu dünyada.. zulüm var.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)